30 Ağustos 2017, 16:45 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

YILMAZ: “ANKARALILAR SUYU GİZLİ ZAMLA MI KULLANIYOR?”

YILMAZ: “ANKARALILAR SUYU GİZLİ ZAMLA MI KULLANIYOR?”

YILMAZ: “ANKARALILAR SUYU GİZLİ ZAMLA MI KULLANIYOR?”...


CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Başbakan Binali Yıldırım’a Ankara’da su faturalarında gizli zam olup olmadığını sordu.

ASKİ’nin açıkladığı su fiyatları ile Başkentliler’in ödediği su faturaları arasındaki fiyat uçurumunun nedenini soran Yılmaz, “Vatandaşa en pahalı suyu kullandıran ASKİ, hangi gerekçeyle su faturalarından ilan ettiği fiyatlardan daha fazla ücret almaktadır. Ankara’da vatandaşın kullandığı su fiyatlarında ‘gizli zam’ mı söz konusudur?” diye sordu.   

Yılmaz verdiği soru önergesinde, TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin, 4 kişilik bir aile için Ankara’da su fiyatlarının aylık 100 TL’ye yaklaştığını açıkladığını anımsattı. Buna göre, asgari ücretli bir kişinin bir ay içerisinde yaklaşık 2,5 gününü sadece ailesinin “temiz” su ihtiyacını karşılamak için çalışmak zorunda kaldığını belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

ASKİ’nin açıkladığı su fiyatları ile Ankaralılar’ın ödediği su faturaları arasındaki “fiyat uçurumu”nun neden kaynaklandığını soran Yılmaz, “Üç büyük il içinde vatandaşa en pahalı suyu kullandıran ASKİ, hangi gerekçeyle su faturalarından ilan ettiği fiyatlardan daha fazla ücret almaktadır? Bu konuda ilgili kurumlar tarafından başlatılan bir inceleme var mıdır? Yoksa bir inceleme başlatılması düşünülmekte midir? Ankara’da vatandaşın kullandığı su fiyatlarında “gizli zam” mı söz konusudur? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankaralılar’a Türkiye’nin en pahalı suyunu kullandırmasının gerekçesi nedir?” sorularını yöneltti.

Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin temel ihtiyaç olan suyu vergilendirme aracı olarak kullandırmasının doğru olup olmadığının açıklanmasını isteyerek, şu soruları sordu:

“-ASKİ’nin bütçesinden su ve kanalizasyon hizmetleri dışında Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerine 1994 yılından bu yana yıllar itibariyle ayrı ayrı gösterilmek üzere ne kadarlık kaynak aktarılmıştır? Bu kaynaklar nerelere harcanmıştır?

-Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, yüksek su bedelleriyle 23 yıldır Ankaralılar’dan esirgediği yatırımı vatandaşın cebinden mi yapmak istemektedir?

-Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu uygulamasına Ankara’da yaşayan bir vatandaş olarak değerlendirmeniz nedir?

-Ankara’nın temiz su ihtiyacı konusunda gerekli planlamayı yıllardır yapamayan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak’tan getirdiği suyu şebekeye vererek, halkın sağlığıyla oynamıştır. Sağlık açısından birçok tehlike içeren ve ishal, kusma gibi vakaları artıran bu suya Ankaralılar’ı mahkum eden Gökçek’in temiz su ihtiyacı konusunda bir planı var mıdır? Yoksa görevinin gereği olarak oluşturmayı düşünmekte midir?

-ASKİ’nin 1994 ile 2017 yılları arasında Ankaralılar’dan tahsil ettiği “atık su bedeli” ne kadardır?”


          31 Ağustos 2017Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1505 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat