28 Şubat 2018, 13:46 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

ÇARŞ I (1)

ÇARŞ I  (1)

ÇARŞ I (1)...


İlçemizin yaşam süresiyle yani ismiyle müsemma ÇARŞI, ilçemiz bucak iken 1885’lerden önce de kâimdi. İlçemize ait kadim kayıtlarında, belgelerinde ÇARŞI’da dükkanları, hanları, kahvehaneleri, ekmek ve testi fırınları, demirciler çarşısı, dokuma tezgahları gibi iştigaller mevcut olduğu belirtilir. Bucak zamanında ve sonraki kaza durumunda ÇARŞI ekseriye yabancıların ticaret ettiği esnaflarla dolu olup yerli halktan da esnaflar vardı. Yerli esnaf ile yabancı (Rum, Ermeni, Yahudi vs.) esnafı iç içeydiler, dükkan ve konaklarında da komşulardı; baba annem bu hususta ÇARŞI esnafının eşleri Suzan, Marrik (Margaret) gibi bayanlarıyla komşu olduğunu da söylerdi. Kazanın ürettiği malları ki tuz başta olmak üzere, kilim, yün, hububat, pekmez ve testi, demirci ürünlerini dış memleketlere bu yabancı esnaflar, tüccarlar deve kervanlarıyla götürür gelirken de kumaşlar ve ipeklilerle, ziynet eşyaları da getirirlermiş.

Koşhisar  kaza olduğunda reisler çalışmalar yapmış olup 3.belediye reisi anamın dedesi olan Mehmet oğlu İshak, ÇARŞI  içerisine  taştan Arnavut Kaldırımı yapmış ve bu kaldırım 1940’ların sonuna kadar kullanılmıştır.  

Mübadele gereği yabancılar (Mıgırdıç, Zakaryan, Andon, Eftin …ciktan,  ..mecikyan  gibilerine ait konaklar ve dükkanlar hazinece el konulduktan sonra satılarak, ilçenin  halkı buraları satın almışlar ve  Türklerin örf, adet ve geleneğine göre donayıp kullanmışlardır.

ÇARŞI’daki dükkanlar, hanlar, kahvehaneler, fırınlarında şimdikiler gibi her türlü mal satılır, tuz da bilhassa deve kervanlarıyla sevk edilirdi. Ayrıca yan sokaklarda bol ve işlek demirciler çarşısı da vardı. Demirciler şimdiki TEK kavşağından  Ayanlar sokak ve Bezir hanenin oradan Babacan caddesinden Hisar Sinemasına kadar vardı. Her türlü saban demiri, halkalı zincir, lokmalar, at nalı ve  çivileri, döğme keser,  çapa, madırga, koşum kayışları, zelve bağları, çeşitli at,   koç süslemeye ait mavi, yeşil  boncukları, çiftçilerin tırmık ve düven için saplar, demirler yapılır, kürek, bel, balta vs. gibi zamanın ihtiyaçlarını da yaparlardı.

ÇARŞI içerisinde üç adet Han, 3-4 ekmek fırını, postahane, banka şübesi Osmanlıca ve kuran öğreten eğitim yerleri de vardı, ezberciliğe, dine, ahrete dayanan arapca kuranı öğrenme usûlüydü. Cumhuriyetten sonra ve Cumhuriyet ilkokulu yapıldıktan sonra genel kültürel bilgiye dayanan eğitim yapıldı.  Köylerden gelenler hanlarda kalır, alış verişlerini yapar bilhassa ‘Helvacıların Dükkanına’ uğranılırdı, MARAL’ların Süleymn Ustanın helvasını ve tahin kestirmesini ve bulamasını, pastırmasını yemeden gitmezlerdi. ÇARŞI  içerisindeki ve PIRTI denilen dükkanlardan giyim-kuşam ve ev eşyası alınırdı. 1930’lar veya 1940’larda kiloya yakın ekmekler pişer, yarım ve çeyrek olarak da satılırdı. Testi fırınlarında pişen ve bilhassa tuzlu testilerimiz ve çömleklerimiz çok rağbetli olup her evde, bağda, harmanda kullanılır dışarıya da satılırdı. ÇARŞI içerisindeki ziraat bankasının ilk adı Buğday Bankası idi, banka da Türkiye genelinde ilk açılan (29 nolu) bankalardan idi. HANlarda kalanlar at arabaları ve hayvanları ile kalırdı, Çarşı’daki en büyük HAN, sonrada Pazar yerine dönüşen HÂL idi.  

ÇARŞI’da, her hangi bir haber, duyurular bir tellâl ile yapılırdı, tellâl ÇARŞI’nın bir başından “Kasabalılar, Köylüler” diyerek bağırır haberi iletirdi. ÇARŞI’yı  boydan boya süpüren de (Mor Halil lakaplı) komşumuz Halil TURAN’dı. Bilhassa yaz günleri enseden boynuna mendil sarar üstüne de şapkayı koyar, yarı  kamburumsu  ÇARŞI’yı süpürürdü.
(DEVAM EDECEK)    1 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1501 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu