07 Mart 2018, 13:38 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Ya Anlarız Ya Da Ağlarız

Ya Anlarız Ya Da Ağlarız

Türkiye'nin dünya üzerindeki yeri, tarihi süreç içerisinde değişik milletlere yurt ve medeniyet olması, aynı zamanda insan unsurlarının özellikleri ile dikkat çekicidir.


Vatandaşlık bilincinin anahtarı:
Türkiye’nin dünya üzerindeki yeri, tarihi süreç içerisinde değişik milletlere yurt ve medeniyet olması, aynı zamanda insan unsurlarının özellikleri ile dikkat çekicidir. Dünya’nın her tarafına ulaşım kolaylığı ve güçlü devletlerin önüne engel olma, nihayetinde Türklere vatan olma, İslam âleminin 1000 yıl liderliğini yürütmesi bütün dünya’nın dikkatini üzerine çekmesiyle günümüzde hala önemini korumaya devam etmektedir.

Bu topraklar üzerinde yaşayan kimi azınlıklar, tarihin değişik dönemlerinde devletimizin zayıf zamanlarında düşmanla iş birliği yapmaktan çekinmemişlerdir. 19. yy’da başta Avrupa devletleri ve Rusya’nın iç işlerimize yoğun olarak müdahale etmesi ve bunun sonucunda Osmanlı devletinin paylaşılması için kullanılmış azınlık unsurlar olmuştur. Barış zamanında Osmanlı ile uyum sağlayan ve ‘’millet-i sadıka’’ (sadık millet) olarak nitelendirilen Ermeni azınlık bu duruma gösterilebilecek bir örnektir.

Türkiye dışında yaşayan Türk azınlık ülkemizdeki azınlıklar kadar şanslı olamamıştır. Türk azınlığın uğradığı baskı şiddet ve yıldırma hatta katliamlar olurken, Türkiye’nin ne diyeceğini düşünmeye değer bile bulmayan güçlü ama vicdani yönü zayıf dünya devletleriyle tarihin her döneminde karşılaşırız.

Balkan ülkelerinden Bulgaristan, Yunanistan, eski Yugoslavya, Romanya ve Kıbrıs Türklerinin kitle halinde asırlar boyu göçe zorlanmaları ve öldürülmeleri, Türkiye ellerine geçtiğinde yapacakları hakkında bize fikir vermektedir.

Devlete samimi bir şekilde vatandaşlık bağı ile bağlı olan milletimizin asli unsurlarını bile devletine düşman ederek azınlık olarak gösterme gayretleri, planlı ve örgütlü şekilde devam ettiğini yaşayarak görmekteyiz.

Emperyalist ülkeler, iç işlerimize müdahale için ülkemizin asli unsurlarından azınlık yaratma çalışmaları yanında haritalarını bile çizerken, biz bunlara göz kapayamayız. Cumhuriyetle kazanılan ulus ve vatandaşlık bilincinin tartışılmasının, bu ülkede yaşayan hiçbir kişiye faydası yoktur.

Bu noktada Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Ne mutlu Türk’üm diyene’’ sözü kimseyi dilini, dinini, ırkını reddetmeye veya inkâr etmeye zorlamaz. Bu söz, uluslaşma sürecinin, vatandaşlık bilincinin anahtarıdır. Hatırlatalım dedik…

Emperyalizmin Kıskacında Suriye:
Son yıllarda Suriye’de yaşanana olaylara baktığımızda yine Türk milletinin toprakları üzerinde oyun oynanmaya çalışıldığını açıkça görmekteyiz. Emperyalist devletler, Türk devletinin Suriye’de yaşananlara seyirci kalmasını bekliyor, hatta istiyor. Emperyalist devletlerin her gün barış, özgürlük, insan hakları laflarıyla sanki en gaddar ve barışı tehdit eden millet bizmişiz gibi davranmaları artık Türk milletinin sabrını taşırmaktadır.

Ülkemizin Suriye’nin kuzeyindeki terör koridoru oluşumunu engellemek için ‘’Fırat Kalkanı’’ nın ardından ikinci büyük operasyon olan ‘’Zeytin Dalı Harekâtı’nı’’ Afrin bölgesine yönelik olarak başlatması, Emperyalist devletleri önemli ölçüde kızdırdı! Emperyalist devletlerin bu tutumu bize yapılan askeri harekâtların ne kadar yerinde yapıldığını gösteriyor. Böylece ülkemizin yaptığı askeri harekâtlarla Suriye’de oynanan oyunun kalbine hançer saplamış olduk.

Son Söz: Geçmişte olduğu gibi Türk milletinin yaşadığı coğrafyayı elinden almak için çeşitli oyunların olacağı muhakkaktır. Türk milleti, üzerinde oynan oyunları boşa çıkarmak için kimliğini unutmadan, siyasi yelpazenin ister sağında ister solunda olsun birlikte hareket etmesini bilir. Bize düşen görev bütün engelleri önceden sezip, engelleri ortadan kaldırmaktır.


   8 Mart 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1398 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Geleneksel Kerpiç Evler Geleneksel Kerpiç Evler
Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para