21 Mart 2018, 18:08 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Çanakkale Deyip Geçme!

Çanakkale Deyip Geçme!

Çanakkale Deyip Geçme!...


Çanakkale savunması, öz yurdunu korumak için şahlanan yaralı bir ulusun, sayı ve maddi açılardan üstünlüğü tartışılmaz olan düşmanlarını yenerek, onları hezimete uğrattığı bir savaştır. Bu durumuyla dünya savaş tarihlerine geçmiş ve Türk tarihine de altın harflerle yazılmıştır. Bu zaferler, büyük Türk ulusuna Atatürk gibi dahi bir lideri kazandırmıştır.

Çanakkale savaşları ve kazanılan zaferler; Türk kurtuluş ve bağımsızlık savaşına maya çalmış; ulusal bilinci ve ulusal ruhu yeniden ateşlemiştir.

Anafartalar Kahramanı, İstanbul’a düşmanın girmesini önleyen komutanlardan biri olarak Çanakkale’den tanınmasaydı, Kurtuluş Savaşında Türk ulusunun etrafında toplanıp kısa sürede kenetlenmesi o kadar kolay olabilir miydi?

Çanakkale; Türk ulusal tarihinin akışı içinde çok önemli bir yere sahip olmakla beraber, Birinci Dünya Savaşı sonrasında yeniden biçimlenen dünya ve bu dünyada ki siyasal rejim sistemlerinin yeniden şekillenmesini sağlamıştır. Siyasal sınırların yeniden çizilmesi ve dönemin üç büyük imparatorluğunun (Avusturya-Macaristan, Osmanlı ve Rus Çarlık İmparatorlukları) yıkılarak yeni ulusal devletlerin tarih sahnesine çıkışı ile de bu zaferin yakın ilişkisi vardır.

Çanakkale Savaşları; Balkan Harbi’nin bütün Türk Ulusu’nun ruhunda ve benliğinde açtığı derin yaranın ve utanç duygusunun kesin şekilde tedavisini sağlamıştır.

Eğer Çanakkale’deki zaferler kazanılmasaydı, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul, Birinci Dünya Savaşı’nın hemen birinci yılı sonunda İtilaf Devletlerince işgal edilmiş, böylece Rus Çarlığı, müttefiklerinin yardımlarına en kısa yoldan kavuşmuş olacak ve Almanya’nın yenilgisi daha da çabuklaşarak Rusya’da 1917 Bolşevik ihtilali muhtemelen gerçekleşmeyecekti.

18 Mart’ın ve onu izleyen Çanakkale kara savaşlarının zaferleri, ulusal tarihimizi ve dünya tarihini etkileyen önemi ve rolü bu noktalarda toplanmaktadır.

18 Mart Zaferi de yüzlerce yıldan beri Türk tarihinde gördüğümüz, Malazgirt, Otlukbeli, Niğbolu, Mohaç, Kosova, Ridaniye, Çaldıran, Preveze ve nihayet Dumlupınar gibi meydan savaşlarında kazınılan Türk zaferlerinden birisidir ve bu zaferin kazanılması 20. Yüzyılın tüm siyasal olaylarına yön vermiştir.

Bu tarihi nedenlerle 18 Mart’ı anlatırken:
– Tarih bilen Yb. Mustafa Kemal,
– Çarlığın yıkılışını hazırlayan Alb. Mustafa Kemal,
– Tarih yapan Mustafa Kemal,
– Tarih yazan Mareşal Mustafa Kemal,
– Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Atatürk’ten söz etmezsek, genel tarih içerisinde 18 Mart ve Çanakkale Zaferlerinin bir yanı yarım kalacaktır.

Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü kutluyorum. 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize kutsal bir vatan kılan şehitlerimizi, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla anıyorum…

Bu makale ‘’ Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi Cilt: X / Kasım 1994 / Sayı: 30 (Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı İle Çanakkale 18 Mart Üniversitesi İş Birliğiyle Düzenlenen “Çanakkale Zaferinin 80. Yıldönümü Sempozyumu”) faydalanılarak üretilmiştir.
     
 22 Mart 20187Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1342 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


İbrahim ODABAŞI
Çok güzel ifade etmişsin. Teşekkürler. Başarılı çalışmalar dilerim.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Geleneksel Kerpiç Evler Geleneksel Kerpiç Evler
Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.203 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para