06 Haziran 2018, 16:02 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Ağabeyim Sarraf Ekrem

Ağabeyim Sarraf Ekrem

Ağabeyim Sarraf Ekrem...


Aile hayatımda örnek aldığım yegâne büyüğüm o idi. Hepimizden fazla dürüst ve sevilen idi. Sadece aile içinde mi hayır, hayır Şereflikoçhisar’da, köylerinde ve iş çevresinde.


Çocukluğumu bir kenara bırakıyorum; öğretmenlikten ayrılıp, kendisinin teklifi ile başlayan kuyumcu dükkânımızdaki iş ortaklığımızda hayrette kaldığım hususlardan birisi de kendisinin bereketli bir insan olduğudur. O gelmeden dükkânda oturuyoruz, onun gelmesiyle müşteri arka arkaya gelirdi.

Kadını ve erkeği, büyüğü ve küçüğü hemen herkesin sevdiği, saydığı ve ardından da hayır ve rahmetle andığı ve imanı sağlam, kadere mütevekkil Ekrem Ağabeyim, gençliğinden beri kalb rahatsızı idi. 1975 yılındaki ilk açık kalb ameliyatı, o gün için ülkemizdeki ilk derecelerdeki mühim ve hayatî bir operasyon idi. Hacettepe Hastanesi’nde doktorlardan hemşirelere ve hizmetlilere varıncaya kadar onu seven nice insanlar oldu. Hastalığına, sağlığına, tedavisine de son derece hassas ve dikkatli idi.

Eli mahir idi, rahmetlinin. Sadece bir sefer görsün, yeter idi. Teknolojiye çok meraklı idi. İyi hatırlıyorum seksenli yıllarda telsizlerin sivil alanda kullanımına izin verilince evine telsiz sistemini kurmuştu. Ankara’dan gelirken yolda yengemi arar, görüşürdü. Sanat ve estetik, tezyin ve döşeme onun için zevk kaynağı idi. İyi giyinir, tıraş ve tuvaletine dikkat ederdi. Kamera, video ve kasetlerinin ilk çıktığı yıllarda, o aletleri ilk alıp kullananlardandı. Kırıkkale tabancasını, uzun yıllar hatıra olarak sakladım ve en son İzmir Karşıyaka Emniyeti’ne hibe ettim. Müziğe düşkündü. Sazına bizim dokunduğumuzu anlardı. Resmi güzel yapardı. Kurşunlu Camiinin duvarlarındaki dört halifenin isimlerinin olduğu yuvarlak tabelâları Kur’an harfiyle o yazmıştı. Tank taburundan çok dostu ve tanıdıkları var idi. İnsanlarla iletişimi harika ve hele şakalaşması bir başka idi ki Eczacı Cemil ve rahmetli Çitlekçi Hayati gibileri ilk aklıma gelen arkadaşları idi, hatırlayamadıklarım beni bağışlasın, lütfen.

İhtiyarlığı yaşayamayan sevgili Ağabeyimin gençliği çok hareketli idi. Arabasıyla gezmeyi severdi. Rahatsızlığı sebebiyle yaya yürümeyi uzun boylu yapamıyordu. Gelen müşterilerden öğrendiği Almanca lisanı ile Almanya’ya gitti, oraları gezdi ve döndü. Naklettiklerine göre oradaki dostları onu iyi karşılamışlar.

Hatırlayabildiğim ilk bineği Java marka kırmızı bir motosikleti vardı. Aman Allah’ım! Onu süsler püslerdi. Dedik ya her şey elinden geliyordu. Sonradan Ford marka otomobilini yıllarca kullandı ki nihayetinde Hacettepe morgundan cenazesini yine o emektar Fordu ile getirdik, amcaoğlu Âdem Ağabey, Sebahattin Eniştem vs. ile.

İzmir’de idim. Bir haber geldi ki “Ağabeyin hastahanede.” Apar topar Hacettepe’ye geldim. Bir önceki gün gördüğüm yatağında başkası yatıyordu. Hemşirelerin o acı haberini ilk duyan ben idim. Hastane, bütünüyle yakınlarımızla doluydu, bu acı haberi nasıl haber verebilirim ki? En tahammüllü bildiklerime haber ettim ki ardından kıyamet koptu!

Cenaze merasiminde, insan seli sokaklara sığmadı. Günlerce taziyeler sürdü. Hayran ve şükranla bunları Fatihalara vesile olması için bu satırlar arasında anıyorum.

Evinde çok müşfik idi, tek evladı kızını çok severdi. İlk ameliyatından çıktığında “Gülenay’ı çok özledim!” ifadesini hatırlıyorum. Ömrü olsa idi de ilk torununa ve kardeşi Ahmet’in oğluna kendi isminin verildiğini yaşasa idi, diyeceğim ama Yaratan’ın takdiri böyle imiş.

Otuz dokuz yaşında vefat eden Ağabeyim (1947/1986), ölümüyle, hepimize mühim bir ders vermişti. Nasıl ve ne kadar yaşarsanız yaşayın ama illa ki ölüm mukadderdir.  Kaçışı mümkün olmayan o son istasyona varmadan önce orası için hazırlığın ciddi manada olmasını, hatırlattı. Ardından böylesine hayır ve dualar, elbette temiz kalbli olmanın yanında, kul hakkına azamî dikkat etmenin de bir neticesi idi.

Yaşadığı dönemde, muhatap olduğu insanların sevdiği, takdir ettiği, vefatı sonrasında ardından hayırla anılan ve hatta şu sığdıramadığım satırlarla bile yıllar sonrasında tekrarlanan güzel hatıraların öznesinde olan rahmetli Ekrem Çetin Ağabeyime binler Fatiha gönderiyorum.


   6 Haziran 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1103 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Mehmet Çetin
Ağabeyim hakkında burada ve sosyal medyada rahmet dileyenlere teşekkürler ediyorum.

Hakan Bey, kayda değer teklifleriniz cidden mühim. Ancak bilgi desteği isterim. Yardımcı olursanız sevinir ve o hizmeti beraberce yapmış oluruz. Lüzum olursa ceb. 0 532 211 71 37
Ünsal Yalman
Allah mekanını cennet eylesin.. naif insandı...
hakan
Mehmet bey yanlış anlaşılmaz isem size bir iki konu vereyim, lütfen tarifleri sizin kaleminizden aksın.Mahallenin iğnecisi deli anşa,(ayşe)keloğlan-kör Halit,topal kadın ve eşi şükrü amca.Sizin pencerenizden; artık çoğu rahmetli olmuşları analım,elbette hatıralarınız yada dinlemişlikleriniz vardır.Söz uçar yazı kalır deniyor ya; folklorik bir tarih oluşturuyorsunuz bu ne güzel bir misyon,selamlar efendim.
hakan
Allah rahmet eylesin.Agbeyinizin arabasını bende hatırlıyorum.Amarikan tipi araçtı.Galiba açık mavi renkti.
Ozamanlar kimsede öyle araba yoktu.Hatta rahmetlinin maket uçak uçurduğunu hayal meyal hatırlıyorum.Yüzü hep güleç mülayım biriydi.Ne diyelim Allah rahmet eylesin,iyiler iyi atlara binip gittiler.Allah bizlerede hayırlı akibet versin.El mevt ü hakk..
murat atasoy
İlçemiz saygın efendi ve dürüst esnafı ekrem abimiz aynı zamanda bir ekoldu, genç yaşta hakka yürüdü, Rabbim taksiratını affetsin, mesvası cennet olsun.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat