04 Temmuz 2018, 18:42 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Rektör Prof.Dr.Metin Doğan'ın ziyareti

Rektör Prof.Dr.Metin Doğan'ın ziyareti

Rektör Prof.Dr.Metin Doğan'ın ziyareti...


Rektör Prof.Dr.Metin Doğan;
“İlçeyken buraya Üniversite kurulmaz, beklemeyin”

İlçemizde bulunan Yüksekokulların Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne bağlanarak fakülte olmasından sonra Rektör Prof. Dr. Metin Doğan ve Yardımcıları ilk defa ilçemize geldiler ve bir dizi ziyarette bulundular.

Rektör Prof. Dr.  Metin Doğan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, Prof. Dr. Fatih Uşan, Prof. Dr. Fatih Vehbi Çelebi ve Öğretim üyesi Doç. Dr. Ali İhsan Akgün ile birlikte ilk olarak Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu ile Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nu ziyaret eden heyet, daha sonra sırasıyla Kaymakam Sedat Yıldırım’ı ve Belediye Başkanı Ferda Polat’ı ziyaret etti.

Ziyaretlerde; İlçemiz yöneticileri Tarım ya da Hayvancılıkla ilgili bir fakülte açılmasını sürekli diler getirirken Rektör Doğan da cevaben; “Şereflikoçhisar Ankara’nın ilçesi ama çok uzak bir ilçe. Şuan ilçeyken buraya Üniversite kurulmaz. Bunu bence beklemeyin. Önce il olmanız lazım burada Üniversite olması için”şeklinde konuştu.

POLAT; “ŞEREFLİKOÇHİSAR’IMIZA KISA ZAMANDA İKİ TANE FAKÜLTEYİ BİRAN EVVEL HAYATA GEÇİRİRİZ”
Rektör Prof. Dr. Metin Doğan, Yardımcıları ve Üniversite’den beraber geldikleri ekip ile birlikte ilk olarak ilçemizde bulunan ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne bağlanarak fakülte olan Yüksekokulları ziyaret etti.

Burada Yüksekokullarla ilgili brifing alan Rektör Doğan, yardımcılarıyla birlikte Kaymakam Sedat Yıldırım’ı ziyaret ettiler.

Burada yapılan kısa ziyaretin ardından Belediye’ye geçildi.

BELEDİYE ZİYARETİ
Belediye ziyaretine; Kaymakam Sedat Yıldırım ile AK Parti İlçe Başkanı Erkan Seyhan da eşlik ederken ilk konuşmayı Belediye Başkanı Ferda Polat yaptı.

Seçim çalışması sırasında ilçemize gelen siyasetçilere öncelikli olarak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne bağlı iki tane fakültenin ilçemize açılmasını istediklerini söyleyen Başkan Polat: Siyasetçilerin gerekli desteği vereceklerini, o konuda sıkıntı olmayacağını, fakat girişimlerin Üniversite tarafından yapılması gerektiğini, daha önceki ziyaretlerinde açık çek vererek mekansal olarak ne gerekiyorsa Şereflikoçhisar Belediyesi, Ticaret Odası hatta Ziraat Odası ve diğer Odalarında katkılarıyla yapılacağı konusunda söz verdiklerini belirterek; “Bizim düşüncemizi dikkate alırsanız, Şereflikoçhisar’ımıza kısa zamanda Tarım ya da hayvancılıkla ilgili iki tane fakülteyi biran evvel hayata geçiririz” şeklinde konuştu.

ACİL YURT PROBLEMİ VAR
Kendilerinin ilçeye ilk ziyareti olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Metin Doğan, Yüksekokulların fiziki yapısını gördüklerini ve fiziki olarak binanın bir eksiğinin olmadığını, 1 – 2 bölümü kaldırabilecek bir kapasiteye sahip olduğunu belirterek şuanda acil olarak yurt problemi olduğunu belirtti.

Gerek Belediye Başkanı gerek İlçe Başkanı Erkan Seyhan ve gerekse Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, tarım ve hayvancılık konusunda bölümlerin açılabileceğini, hatta fakülte açılabileceğini söylemeleri üzerine Rektör Prof. Dr. Metin Doğan, Tarıma ya da hayvancılığa yönelik bölümler açılabileceğini belirtirken fakülteyle ilgili olarak da; “Buraya fakülte açsanız öğrencilerin sosyal imkanlarını sağlamadığınız sürece  istediğiniz verimi elde edemezsiniz. Mantıklı gitmek lazım. Yani tercih edilecek bir fakülte açmamız lazım. Şimdi bir fakülte var, önce bunun içini doldurmak lazım. Tamam adını fakülte koyduk, bu siyasetçilerin işine yarar, vatandaşların işine yaramaz. O nedenle önce bunların içini doldurmak lazım. Sonra 2.’ye,3.’e.

Şereflikoçhisar’ın il olacak ilçeler listesinde olduğuna dair de bilgi var. Belki böyle bir şey olduğunda size zaten her ilde bir üniversite kurulacak dendiğinde Üniversite kurulur. Pek çok ilde Üniversite zaten bu şekilde kurulur.  Şereflikoçhisar  Ankara’nın ilçesi. Ama en uzak bir ilçe. Burasının ilerde il olma planlaması var. Bir Üniversite gelecek o zaman. Ama şuanda ilçeyken buraya Üniversite kurulmaz. Bunu bence beklemeyin. Önce il olmanız lazım burada Üniversite olması için.
Biz mevcut olan fakültenin bölümlerini de aktif etmek için elimizden geleni yapacağız. Biraz gerçekçi olmamız lazım. Sonuçta burada öğretim Üyesini tutabilmek lazım, öğrenci tutabilmek lazım. Bunların hepsini düşünmek lazım.

Siz şartlarınızı iyileştirerek daha çok öğrenciyi çekebilmeniz lazım. Bunun içinde sadece 1-2 şeyle olmaz. İlçenin de genel alt yapısının iyi olması lazım, cazip olması lazım. O yüzden bunlara hep beraber çaba sarf edeceğiz. Ama öncelikli ihtiyaçlarımızı tespit ederek. Şuanda özellikle kızlara yönelik yurt sorunu var.” şeklinde konuştu.

Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü’nün; “Öğretim Üyeleri günlük gelip gidecek mi? Yoksa ilçemizde mi kalacaklar. Bu tür bir sıkıntı varolacaktır. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusu üzerine Rektör Doğan da; “memuriyet kanununa göre, artık memur olanlar aynı sınır içerisinde oturmak zorunda değil. Velevki öyle olsa, Ankara’ya bağlısınız. Ankara’yla Şereflikoçhisar aynı il. Neden Ankara’da oturuyorsunuz? Diye hesap soramazsınız. Aksaray’da oturanlara sorabilirsiniz, başka ilde oturuyorsun diye. Ama artık memurlar izin almadan il dışına çıkmak gibi bir zorunluluk yok. Siz Onun işinin yapıp yapmadığına, verdiği derse, öğrencilerle ilişkisine bakın. Bunları yürütebiliyorsa niye sen burada oturmuyorsun?demek gibi bir sorumluluğumuz yok. Dolaysıyla eğitimde büyük bir problem olacağını sanmıyorum”dedi.

Yüksekokulları daha yeni devraldıklarını, gelecek programı birlikte hep bareber yapacaklarını belirten Rektör Prof. Dr. Metin Doğan; “Buradan mezun olanın bu bölgede iş bulabilmesi lazım. O zaman bu bölgenin tercih edilme oranı da artar. Bizim gerçekçi düşünerek buradaki değerleri daha da değerli hale getirecek birlikte bir yöntem geliştirmemiz lazım.”dedi.

Rektör Yardımcısı’nın; Fakülte isteniliyor fakat ülkede akademik personelin yeterli düzeyde olmadığını, bir planlama yaparken öğrencileri yetiştirecek akademik personellerin de dikkate alınması gerektiğini, şuan için öncelikli olarak buranın tam kapasite çalışır hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaymakam Sedat Yıldırım; “Bizim cevval siyasetçilerimiz ve STK’larımız olduğu müddetçe buraya bir şey alınacak. Ama bunu kaynak israfına sebep olmadan problemi bilirsek tedaviyi doğru yaparız. Siz akademik gözle bir gözleyin bakalım. Bizden ne istiyorsunuz?, Öğrencilerle konuşun. Yörenin potansiyeline bakın. Beklenti nedir? Sosyal alanda beklenti nedir? Bizi bu yönde yönlendirecek daha akademik seviyede böyle bir çalışma yaparsak sanki sonuca daha kolay gideriz gibi” şeklinde konuştu.

Ziyarette; Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak’ın, yurt konusunda Odanın üyeleriyle konuşup yurt sorununu çözebilecekleri sözünü verdikten sonra İlçe Başkanı Erkan Seyhan’ın da Fakültede bulunacak akademik personelin ilçemizden sağlanabileceğini ifade etmlesinin ardından plaket töreni yapıldı.

Hem Kaymakam Sedat Yıldırım hem de Belediye Başkanı Ferda Polat, Rektör ve Yardımcılarına birer plaket verdikten sonra ziyaret sonlandırıldı.

   5 Temmuz 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1123 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]