18 Temmuz 2018, 13:33 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Eş Zamanlı İşbirliği

Eş Zamanlı İşbirliği

Eskiden belediyelerin rolü, yaşadığımız şehrin ortak ihtiyaçlarının karşılanması...


Eskiden belediyelerin rolü, yaşadığımız şehrin ortak ihtiyaçlarının karşılanması olarak tarif edilirdi. Bunlar da yol, su, elektrik ve altyapı, daha sonra da yeşil alanlar, parklar olarak sıralanırdı. Bunlara daha sonra yaşanabilir şehir boyutu eklenmiştir.


Günümüzde kimlikli ve karakterli şehir kavramı öne çıkmış durumda. Şehrin var olan kimliğinin güçlendirilmesi ve kendine özgün yapısının oluşturulması amaçlanmaktadır.

Özgünlük ayırıcı bir özellik olduğu gibi, tarihten gelen birikimin günümüze yansıtılmasıdır. Bu da farklı bir şehircilik kültürünün oluştuğunun işaretidir.

Kültürü; sürdürülebilir kalkınmanın bir ayağı olarak görmek gerekir. İnsanımız günümüz kaynaklarını sonraki nesillere aktarmanın öneminin de farkına varmaktadır.

Günümüzü, şehrimizi ve kendimizi anlamak için de önce kültürümüzü anlamak gerekir, unutmayalım.

Yerel yönetimler halka en yakın demokratik kurumlardır. Kültürel alandaki görevlerin ve hizmetlerin yerine getirilmesinde ve özellikle kültürel eserlerin korunmasında en uygun kararları alabilecek ve onları koruyabilecek en yetkili organlardır.

Ancak, bu alandaki yetkileri ve mali olanakları sınırlıdır. Ama Kültürel görevlerin yerine getirilmesi için kanuni ve mali olanaklar tek başına yeterli değildir.

Kültürel görevlerin yerine getirilmesinde en önemli etkenlerden biri de halkın bilinçlendirilmesi ve halkın desteğinin sağlanmasıdır. Yerel yönetimler bu konuda birinci derecede etkili olabilecek kuruluşlardır.

Yerel yönetimlerin, kültür hizmetlerindeki etkinlik ve verimliliğini olumsuz yönde etkileyen nedenlerden biri de yerel halkın bu hizmetlere olan talebinin diğer hizmetlere oranla düşük olmasıdır.

Kanalizasyondan kent içi ulaşıma, su sorunundan temizlik sorununa kadar birçok problemle karşı karşıya bulunan şehir yaşayanları, yerel yöneticilerinin öncelikle bu sorunlara önem vermesi gerektiğini düşünmekte, kültür ihtiyaçlarının karşılanması konusunda pek istekli davranmamaktadırlar.

Şehirde yaşayan halkın da “Şehrin giderilecek onca derdi ortada iken belediyenin şenlikle, festivalle, eğlence ile işi ne?” düşüncesi, çoğu zaman yerel yöneticilerin kültür hizmetlerini geri plana atmasına neden olmaktadır.

Lafın özü: Bir yörede sürdürülebilir kalkınmanın başarılı olabilmesi için ekonomik, sosyal ve kültürel unsurların eş zamanlı olarak işbirliğinin sağlanması gerekmektedir.

Tuz Söylencesi
“Hz. İsmail’in kurbanının derisi yere serildi. Et, kemik ve artan parçalar derinin içine konulup katlandı. Tam bu esnada gaipten bir ses :

– ‘Ya İbrahim, o deriyi göğe savur !’ dedi.

Hz İbrahim bu sesi duyar duymaz, hemen kurban derisini kucaklayarak göğe savurdu. Derinin göğe savrulmasıyla binlerce parçaya ayrılması bir oldu. Bu parçaların her birisi bir memleketlere düştü ve hangi memlekete düştüyse oradan tuz oluştu.”Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1680 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Eğitim İstatistikleri Eğitim İstatistikleri
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) her yıl bir önceki eğitim öğretim yılı istatistiklerini...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu