15 Ağustos 2018, 13:23 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Toprağın Altı

Toprağın Altı

Toprağın Altı...


İnsanın doğduğu, ailesini beslediği, ekinlerini ektiği, hayvanlarını otlattığı, ömrünü geçirdiği topraklara bağlı olması kadar normal bir şey yoktur. Doğduğumuz topraklar bizim benliğimizi, kültürümüzü belirler.


İnsanların büyük bir kısmı doğdukları yerde doyamıyor. Köyler boşalıyor, küçük kasaba ve şehirler nüfus kaybediyor. Kapı eşikleri yeşillenmiş, pencereler tahta ile çivilenmiş, sıvası dökülmeye başlamış köy evleri bunun en büyük şahidi.

Doğdukları yerin dışında yaşayanlar;  mücadele ederek ekmek parasını çıkarmışlar, hatta zaman ilerledikçe oralardan kopamayacak şekilde kök salmışlar.

Durum bazen gurbette olanlar için çıkmaz, dar bir sokak gibi. Ne doydukları yerden fedakârlık edip vazgeçebiliyorlar ne doğduğu yere tekrar gidecek kadar kendilerinde güç bulabiliyorlar. Hani bir söz vardır,  “ne yardan geçerim ne serden geçerim” şeklinde…

Hayatlarının sonlarına geldiğini anlayan pek çok kişi ise doğdukları yere gelmek istiyor ve geliyor. Gelemeyenler ise çocuğuna, torununa “Beni doğduğum topraklara koyunuz.” diye vasiyette bulunuyorlar. Bu vasiyette çoğu zaman, maddi nedenlerle ya da mezara, bayramda seyranda daha rahat ulaşabilelim anlayışı ile uygulanmıyor.

Ne doydukları yerden kopa biliyorlar, ne de doğdukları yerden… Herkesin doğduğu yerde doyabileceği imkânlara sahip olması günümüz koşullarında zorlaşmaktadır. Bununla birlikte doğdu yerden ekmek parası için ayrılanların bazıları imkân bulduğunda tekrar doğduğu yerlere gelmektedir.

Ülkemizde ‘’Yüz yıllık Yalnızlık’’ kitabı ile tanınan, Gabriel Garcia Marquez’in dediği gibi  ”İnsanın oturduğu toprağın altında ölüleri yoksa o adam o toprağın insanı değildir.”

Onun için; herkes elinden geldiği kadar, içinden geldiği kadar doğduğu, atalarının mezarı olan yerlerde yaşamak için gayret etmelidir.

‘’Ölü Evi ve Düğün Evi’’
Yaygın olarak eskiden beri Şereflikoçhisar Yöresinde yaşayanlar arasında ölü evi ve düğün evi ile ilgili söylenen bir halk sözü vardır:

“Mahmuz vurmadan gitmezse at, Sözünü tutmazsa evlat, bi’de kafana uygun değilse avrat, cenazeye ne gerek var, gir ağla, çık ağla. Mahmuz vurmadan giderse at, sözünü tutarsa evlat, bi’de kafana uygunsa avrat, düğüne ne gerek var, gir oyna, çık oyna.”


  16 Ağustos 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1020 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


İlker KUTLU
Eline Yüreğine sağlık hocam.
Mehmet Çetin
Vural Hocam,
Kalemine sağlık, güzel bir yazı olmuş.
Tebrikler.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para