15 Ağustos 2018, 14:02 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Kurban Pazarı Henüz Canlanmadı

Kurban Pazarı Henüz Canlanmadı

Kurban Pazarı Henüz Canlanmadı...


Kurban Pazarı geçtiğimiz pazar günü Yeni Sanayi Sitesi içinde yer alan TIR parkında kuruldu.

Besiciler hayvan pazarında geçen hafta pazar gününden  itibaren çadırlarını kurmaya başladı.Besiciler gecen bayramda Belediye Başkanı Ferda Polat’ın pazar yerinin aydınlatma, su ve tuvalet sorunlarını çözeceği sözünü verdiğini ifada ettiler.Bu yıl yine aynı sorunlarının devam ettiği şeklinde konuştular.

Besiciler kurbanlık için yoğun bir talep olmadığını, gelenlerin pazar yerini gezip fiyat araştırması yaptığını, bayrama yakın satışların artabileceğini söylediler. 

Şanlıkışla Köyünden büyükbaş kurbanlık getiren Hakan Açıkel “Kurbanlık için fazla bir talep yok.Vatandaş erken diye beklemede. Fiyatları soruyorlar. Kurbanlık için 13 bin TL istediğimiz mala, 7 bin TL veriyor. Dövizdeki artışlar yem fiyatlarını etkiledi. Bir torba yem 90 TL olmuş. Biz üreticiler için de zor bir durum. Kurbanlık satışım olmadı” dedi.

Geçen yıl kurban pazarınızı ziyaret eden Belediye Başkanı Ferda Polat’a pazarın sorunlarını dile getiren Bekir Alp “Kurban pazarımızın  iki girişi var .Bunların kapıları yok. Güvenliğimiz yok.Suyumuzu sabah akşam itfaiye getiriyor. Çeşmeden de su akıyor.Tek musluk değil birkaç musluk konulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Tekin Ersöz besici “Bu yıl hayvan pazarına 400 TL yer parası veriyoruz. Hayvan pazarının aydınlatma, su  ve tuvalet ihtiyacımızın daha sağlıklı bir şekilde olmasını bekliyoruz. Şantiyenin tuvaletlerini kullanıyoruz. Tuvaletler temiz ve bakımlı olmadığından, Sanayi camisine gitmek zorunda oluyoruz” dedi.

Şanlıkışla Köyünden büyükbaş kurbanlık getiren Tekin Taylan “Kurbanlıkların durumuna göre 8 bin TL ile   9 bin TL arasında satıyoruz. Üretici olarak maliyetlerimiz arttı. Beslediğimiz hayvanları satarak borçlarımızı ödeyeceğiz. İstenilen satışları yapamayınca bankaya borçlarımızın ertelenmesini isteyeceklerini” ifade etti.

Rıfat Koçaş adlı üretici de pazar yerinin sıkıntılarının devam ettiğini söyledi.

Ankara da emlak işini bırakıp, iki yıldır hayvancılık yapan Dalyan Taylan; “Bu ilçeye ekonomik katkı sağlayan besicilerin sorunlarını yetkililerin pazara gelerek dinlemelerini istiyorum. Bizlere destek verilmediğinden her şeyde dışa bağımlı olduk. Masa başında oturmayı bırakıp, üreticilerle görüşüp ne yapabiliriz? demeli” şeklinde konuştu. Taylan, hayvan pazarının aydınlatma için TEDAŞ yetkilileri ile görüştüğünü, Salı günü aydınlatma direklerini yapacaklarını sözünü verdiklerini, elektriklerinin yanmasını beklediklerini söyledi.

Odunboğazı Köyünde beslediği hayvanlarını pazara getirerek12 adet hayvanın sattığını ifade eden Mehmet Ali Durukan “devamlı kurban pazarına mal getiririm. Devamlı müşterilerim var. Satışımda bir sıkıntım yok. Kurbanlıkları en düşük 7 bin ile 12 bin 500 TL. arasında veriyorum” dedi.

Sabahattin Yiğit Şıhkuyusu Mahallesinde küçükbaş hayvan besiciliği yaptığını, maliyetlerinin arttığı söyledi ve “küçükbaş kurbanlığın  durumuna, kilosuna  göre 800 TL ile 1500 Tl arasında veriyorum. Kurbanlık satışını şu anda durgun. Bayrama yakın hareketliliğin artacağını umut ediyorum” dedi.  

  16 Ağustos 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 919 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Besiciler ne açgözlüsünüzz
10 tana kurbanlık ev parası gözünüz doysun...Bir de bittik kazanamıyoz diyen ve yıllardır bu işi yapan yılda 30 ton et üreten ama 3 kilo et alıp yıyemeyenler..Vatandas nasıl etyıyecek kılosu olmus 50 lira ayıptır yav
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para