15 Ağustos 2018, 14:16 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Levent Koçak; bacası tüten fabrika kuracaklarını söyledi

Levent Koçak; bacası tüten fabrika kuracaklarını söyledi

Levent Koçak; bacası tüten fabrika kuracaklarını söyledi...


Son ekonomik durumu ve çalışmalarını değerlendiren Levent Koçak iddialı konuştu:

Bacası tüten bir fabrikanın temelini atacağız

Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, yaptığı basın açıklamasında Oda olarak yapacakları projelerden bahsetti.

Şereflikoçhisar’da bacası tüten bir fabrikanın kurulmasının temelini atacaklarını özellikle belirten Levent Koçak, yapacakları projeler hakkında tek tek detaylı bilgi verdi.

ÜYELERİMİZ PANİK YAPMADAN TİCARETLERİNİ DEVAM ETTİRSİN

Son günlerde kurlarda ve dövizlerde meydana gelen artışlara değinen Koçak; Türkiye büyük bir ekonomik saldırı altında. Açık ve net bir şekilde söylediler, “biz bu savaşı açtık.

Kurlardaki ve dövizdeki bu hareketlilik Amerika’nın yaptırımlarından kaynaklanmakta. Biz bunların üstesinden geleceğiz. Türkiye güçlü bir ülke. Bu tip savaşlara girip kazanan bir Ülkeyiz. Allah’ın izniyle biz bu savaşı da kazanacağız. Yani ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye ekonomisi; Milletiyle, devletiyle, hükümetiyle bir olduğu sürece Amerika’nın açmış olduğu bu savaşı kazanacağız, zaferle çıkacağız.

Tabi ekonomiktir. Tedbirleri ekonomik olarak alınmaktadır. Biz ticaretle uğraşan bütün üyelerimizi, diğer esnaf kesiminde itibarlı olmalarını yani panik yapmadan ticaretlerini normal seyirde devam ettirmelerini tavsiye ediyoruz. Bu tip dalgalanma nihayetinde sonuçlanacaktır. Ve biz kazanacağız. Milletle hep birlikte olduğumuz sürece bu tür saldırıları üstesinden geleceğiz. Güçlü bir ekonomiye sahibiz. Onunda gerektiğinde yerine getiriyoruz”dedi.

BACASI TÜTEN BİR FABRİKANIN TEMELİNİ ATACAĞIZ

Levent Koçak, daha sonra Oda olarak yapacakları projelere değindi.

Organize Sanayi ile ilgili bilgi veren Koçak; “Organize Sanayimiz son dönemeçteki engelleri aştık parsel yönünde. Üç parselimizin devri ile alakalı kısım Kaymakamımızın çabasıyla, büyük bir mücadelesiyle Organize Sanayiye tahsis edildi. Bundan sonra önümüzde çok büyük bir engelimiz kalmadı. Artık yatırımcılarımızı çağırmaya başlayacağız. Alt yapıyla ilgili projeler hazırlandı fakat ihale aşamasına hazırlık yapılmakta. O da yapıldıktan sonra artık Organize Sanayi’ye yatırımcıları bekleyeceğiz.”şeklinde konuştu.

Bir çatı oluşturarak geniş katılımla bir Ticari İşletme anlamında bir fabrika ile ilgili girişimlerinde bulunacaklarını bunun sonucunda da Koçhusar’da bacası tüten bir fabrikanın temelini atacaklarını belirten Levent Koçak; “Ticaret Odası olarak biz Meclisimizde görüşmüştük. Şereflikoçhisar, 1970 yılında bir birlik ve beraberliği daha Türkiye’de olmadan ilçemizde sağlanmışlardır, Ekstaş’dır, Tuzmak olayında. Yani birlikte hareket ederek ilçe ekonomisine katkı sağlanması yönünde bu girişimler yapılmış. Fakat o dönemin idarecileri ve yöneticilerin siyasi ve şahsi çıkarları doğrultusunda başarıya ulaşılmamıştır.

Bizimde şöyle bir düşüncemiz olacak;
Organize Sanayi Bölgemiz tam anlamıyla faaliyete geçtiği aşamadan itibaren alçı ve çimento fabrikası kurumuyla ilgili girişimlerde bulunulacak. Burada biz 70 yıl öncesinde iyi niyetle başlayan ruha benzer bir şekilde bir oluşum yapacağız İlçe halkı için. Ve burada bunu şu şekilde yapacağız; Bir çatı oluşturacağız. Sivil Toplum Kuruluşlarının tamamının içinde olduğu yeri geldiği kadar çok cüzi miktarda da olsa TOBB, Esnaf Sanatkarlar Odası, Kredi Kefalet, Belediye.. buna benzer kuruluşların oluşturduğu bir çatı oluşturarak böyle bir çatının altına geniş katılımlı bir Ticari İşletme fabrika kurumuyla ilgili girişimde bulunacağız. Bunun biz alt yapı araştırmalarını yaptık. Herhangi bir şekilde bir sıkıntı görmüyoruz. Büyük ihtimalle de bu başarıya ulaşacak. Onun alt yapı hazırlığını yaptıktan sonra ve bunu yurtiçinde ve yurtdışında insanların tamamını bu çatının altına koyup, Koçhisar’da bacası tüten bir fabrikanın temelini atmış olacağız.”dedi.

Amaçlarının ekonomik güç elde etmek olduğunu belirten Koçak; “Aşağı yukarı 1000 ton kapasiteli alçı ve çimento fabrikasının maliyeti 20 milyon civarında bir şeye tekabül ediyor.
Biz bu girişimleri Anonim Şirket Ortaklık olarak yapabiliriz. Örneğin; Ceyhan’da bir iş geliştirme Eğitim danışmanlık bir firma kurmuş. Ceyhan Ticaret Odası, Ceyhan Ticaret Borsası, Ceyhan Ziraat Odası, Ceyhan Esnaf Sanatkarlar Odası..Yani bizim de bahsettiğimiz olayda buydu. Güven telkin edecek bir çatı oluşturup, o geçmiş yıldaki o kötü örnekten dolayı insanların bu tür girişimlerde uzak durmasından kaynaklı bu sıkıntıyı ortadan kaldırmak için geniş katılımlı böyle bir çatı oluşturup bu çatının içerisinde vatandaşlarımızı, parasını değerlendirmek isteyen veyahut memleketimize katkımız olsun diye bu yola çıkacak olan hemşehrilerimizi bu çatının altında toplamak. Bir ekonomik güç  elde etmek yani. İşte bahsettiğim fabrika. Belki iki fabrika, belki üç fabrikada kurulabilecek. Bunu bütün üyelerimizle de paylaşacağız. Onları meclis kararında da geçirdik. Bu alt yapıyı yaptıktan sonra bu fabrikayı da ilk defa şehirde kurmuş olacağız” şeklinde konuştu.

İKİNCİ EL ARAÇLARDA YETKİ BELGESİ ZORUNLU

Koçak, ikinci el araç alım satımı yapmak için yetki belgesinin alınmasının zorunlu olduğunu belirterek; “İkinci el araçlarla ilgili Üyelerimize mesaj gönderdik. Ağustos Ayında yayımlanan resmi gazetede; ikinci el alım satım yapan Traktör, kamyon, hususi otomobillerle ilgili yetki belgesi olmadığı zaman artık noterden satış yapamayacak ticari anlamda. Şahıs olarak bir tane aracın varsa sıkıntı yok. O nedenle bu belgeyi alma zorunluluğu var.

Aksaray’da vermeye başladılar. Bu TOBB’la, kuruluşumuzun ortak girişimi olarak yapılıyor. Bizde ön ayak oluyoruz. Yani sekreterya bölümünü. Onların belgelerle alakalı faydalanmalarında ön kayıtlarını yapıyoruz daha sonra sınav gününü ve belge tarihlerini belirterek arkadaşlara bildiriyoruz. Alacaklar arkadaşlar. Artık yavaş yavaş bu işe de noterler belge isteyecek. Onla ilgili çalışmamız başladı, Üyelerimize duyurduk.”dedi.

İŞ GARANTİLİ KURSLAR AÇILACAK

İşkur’la TOBB arasında imzaladıkları protokol kapsamında Mesleki Eğitim veğ Beceri Geliştirme adı altında Ticaret Odası’nda kurslar açılacağını ve bu kursların iş garantili olduğunu kaydeden Levent Koçak; “İşkur’la birlikte Ankara ili içerisinde Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İşbirliği (MEGİB). TOBB ile birlikte bir protokol imzalanmış oldu. Ben de Yönetiminde bulunuyorum. Mesleki Eğitim ve Beceri ile alakalı istihdamı artırmak ve kalifiye eleman yetiştirme hususunda hazırlanan bir proje. Çok güzel bir proje. Hem işveren açısından hem de meslek edinmek isteyen vatandaşlar açısından çok verimli bir protokol hazırlamışlar. Biz Üyelerimize hangi dalda hangi meslek grubunda eleman ihtiyacınız var diye soracağız. Beş kişide olsa biz kurs açacağız burada. Bütün maddi yükümlülüklerini Oda ve iş-kur karşılayacak ve iş garantili olacak. Bu belgeyi aldıktan sonra kişi bizim kuruluşlarımızda ve diğer üretim yapan kuruluşlarda bu belge sayesinde istihdam edilecek. Kurs süresince ücret ödenecek. Eğitmenlerinde herhangi bir ücret ödenmeyecek. Daha sonra grup oluşturacağız. Koçhisar olarak bizim neye ihtiyacımız var? Bunu bütün üyelerimize bize talep edin diyeceğiz. Örnek vereyim gazetecilik bölümünde matbaa işinde çalışacak bir ekip insan gücüne ihtiyacımız var. Onu biz yetiştireceğiz, size vereceğiz. Onun sigorta ve maaşını hep işkur karşılayacak. Uzun bir süre. Belki iki yıl, belki 15 ay.”dedi.

KOÇHİSARLI ÜNİVERSİTELİ GENÇLERİMİZE BURS İÇİN VAKIF KURULACAK

Levent Koçak son olarak, Şereflikoçhisarlı Üniversite öğrencilerine burs vermek için vakıf kurmayı düşündüklerini belirterek; “Üniversite sonuçları açıklandı. Şereflikoçhisar’da Üniversite’yi kazanan gençlerimiz oldu. Onlar göğsümüzü kabarttılar. Bu konu hakkında çok taleplerde bulunuyorlar. Burs konusu. Bu konuda da bir vakıf çalışması yapacağım. Şereflikoçhisarlı gençlerin eğitimi ile ilgili bir vakfın daha uygun olacağını düşündüm. Vakıfta gelirde sıkıntı yaşamayacağımızı düşündüm. Vakıf gönüllülük esasına dayandığı için yönetim kadrosunu üst kadro olarak düşüneceğiz. Çünkü, şahıs olarak devreye girildiği zaman insanlarda bir güvensizlik oluşuyor. Koçhisar’da en çok rahatsızlık duyduğum konu bu.” Şeklinde konuştu.


    16 Ağustos 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1309 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ali Yılmaz
İçi boş laflar. Vatandaşın böyle boş vaatlere kanacak durumu yok hizmet edecekseniz edin yoksa susun
GORGULU GRUP
İlçemiz her şeyin en iyisine layıktır bunun için ilk önce sincan gölbaşı haymana kulu şereflikoçhisar ortaköy aksaray ulukışla bağlantılı demiryolu projesi ankaradaki bir üniversitenin ilçemize taşınmasının sağlanması ilçemize alçı çimento otomotiv yan sanayii fabrikasının kurulması önce birlik olalım ilçemize dev bir besi çiftliği açılsın sonrası kendiliğinden gelir ilçemizin alçısını mermerini kendi kuracağımız fabrikalarda işleyelim levent beyi tebrik etmek lazım acaba şimdiye kadar gelip gidenler ilçemiz için ne yaptı bir bakalım sonra oyumuzu düşünerek verelim ilçemiz kaymakamlığı ve belediye önderliğinde şereflikoçhisar tuzgölü arge danışmanlık açılsın hepinizin kurban bayramı bu vesile ile kutlu olsun
MEHMET GÖRGÜLÜ
SAYIN HEMŞERİM SİZE BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAKIŞIR, BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM SAYGILARIMLA
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
senetle para