03 Ekim 2018, 16:22 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Halil Şahan: Katı Atık Tesisi 5 yıldır çalışmıyor

Halil Şahan: Katı Atık Tesisi 5 yıldır çalışmıyor

Halil Şahan: Katı Atık Tesisi 5 yıldır çalışmıyor


Ekim Ayı Olağan Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Ferda Polat Başkanlığında yapılırken toplantıya, AK Parti Meclis Üyesi Savaş Şenoğlu ile MHP Meclis Üyesi Tamer Keser katılmadı.

5 Gündem maddesinin yanı sıra MHP Meclis Üyesi Halil Şahan’ın Katı Atık Tesisi ile ilgili gündemdışı önergesi (Belediye Başkanına göre de önerge değil bilgi istemesi) görüşüldü.

HALİL ŞAHAN’IN ÖNERGESİ
MHP Meclis Üyesi Halil Şahan, gündemdışı önergesinde; “02.10.2018 tarihinde yapılacak olan Belediye Meclis toplantısında görüşülmek üzere; Belediyemiz tarafından kurulan 2014 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi yetki alanına verilmiş olan Katı Atık depolama tesisimizin hali içler acısı durumdadır. Son beş yıldır Katı Atık tesisi çalışmamakta, depolama alanı kalmadığından çöpler Belediye şirket elemanlarınca gelişigüzel dökülmekte, çevre ve insan sağlığı açısından çok büyük tehlike arz etmektedir. Ankara genelinde çöpler merkezde toplanırken Şereflikoçhisar’ın düzenli depolama alanı olduğu gerekçesi ile merkeze alınmamaktadır.

Düzenin olup olmadığı konusunda Belediye Başkanı ve tüm meclis üyelerini yerinde incelemeye davet ediyorum. Çalışmayan bu tesis Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisindeyse Ankara Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Ferda Polat’ı görevini yapmaya çağırıyorum. Yok bu tesis, Şereflikoçhisar Belediyesi yetkisine bırakılmışsa Belediye Başkanı Ferda Polat’ı görevini yapmaya davet ediyorum” şeklinde idi.

Şahan ayrıca; “Şereflikoçhisar Belediyesi zamanında tesisi yaparken büyük ihtimalle tahsis falan almıştır. Konu çok yönlü araştırılsa, şimdiye devri de olur, tesis de çalışır. Konunun takipçisi olacağım” dedi.

Başkan Polat da cevaben; “Bununla bir bilgi istiyor Halil Bey. Bunu önerge olarak görmüyoruz. Buradaki Katı Atık Tesisi Büyükşehir’e aittir. Buranın hazine arazisi olduğunu, hazine arazisinin de Büyükşehir’in satınalma konusunda bir girişimleri bulunduğunu, Büyükşehir’in de bu tür faaliyetleri bir şirkete yaptırdığından dolayı kendi bünyesine alamadığı için. İnşallah kısa süre içinde tapusunu alarak şirkete verecek, eskisi gibi Katı Atık depolama tesisi faal hale gelecektir.
Daha önceden afakî bir para istenildi. Son görüşmelerde 300 bin lira civarında bir parayla bu işin çözüleceğini ve son aşamaya geldiğini ifade ettiler.
Arkadaşlar çok yönlü araştırıyorlar. Tahsis konusunda da yeni çıkan kanuna göre, mera ve hazine arazilerinin üzerindeki malı dahi devlet bedelini istiyor. Bundan dolayı işler biraz karıştı. Karıştığından dolayıda son aşamaya geldi, önümüzdeki günlerde bitecek.” şeklinde konuştu.

GÜNDEM MADDELERİ
2019 Mali yılı için hazırlanan tahmini bütçe plan ve bütçe Komisyonuna oybirliğiyle sevk edildi.
Belediye Başkanı Ferda Polat’ın, gündemin 5.maddesi olan 5393 Sayılı Belediye kanununun 18.maddesinin (b) bendince 2019 mali yılına ait Belediye bütçesini, 5 Ekim 2018 Cuma günü saat 15.00’da yapılacak olan ikinci oturumda görüşülmesi talebi oybirliğiyle kabul edildi.

5393 Sayılı Belediye kanununun 18.maddesinin (f) bendince 2019 mali yılı içerisinde kanunlarda vergi, resim, harç ve katılım payı konusu yapılmayan ve ilgililerin isteğine bağlı hizmetler için uygulanacak ücret tarifelerinin belirlenmesinde,

Belediye Başkanı Ferda Polat, Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karardan %5 daha düşük bir ücret belirlenmesini önerirken MHP Meclis Üyesi Halil Şahan’ın bu maddeyi de Cuma günü yapılacak ikinci oturumda görüşülmesini önerdi.

Söz konusu madde, Cuma günü saat 15.00’da yapılacak Meclis toplantısının ikinci oturumunda görüşülmesi için oy birliğiyle kabul edildi.

Türkiye Belediyeler Birliğince Belediyeye hibe yapılan Ford kargo 13+1,5 m3 kapasiteli çöp kamyonunun Belediye adına noter ile yapılacak hibe sözleşmesi, tescili, ruhsat çıkarma ve tüm resmi işlemlerinin yapılabilmesi için Belediye Başkanı Ferda Polat’a yetki verilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

Hacıembiya mahallesi 1689 ada 94 nolu parselin 1/1000 ölçekli uygulama imar planında konut alanı olan yerin cami alanı olarak plan tadilatı talebine ait İmar komisyon raporu görüşülürken,

MHP Meclis Üyesi Halil Şahan; yerin şahsın adına olduğu için ruhsat alınırken yeri Belediye’ye ya da Müftülüğe bağışlama zorunluluğu getirelim” dedi.

Başkan Polat da; “Zaten yapılan camiler, ibadethaneler ya dernek adına yapılıyor ya da yapıldıktan sonra Diyanete devrediliyorki oralara İmam tahsis edilsin. Şart getirmeye gerek yok. Bir vatandaşımız hayır yapmak istiyor” şeklinde konuştu ve madde oybirliğiyle kabul edildi.

Başkan Polat tarafından toplantının bitirilmesinden sonra MHP Meclis Üyesi Kemal Sezginer de; “Salonda duvardaki Atatürk fotoğrafının, yine duvarda asılı olan Türk bayrağının ve tavan ve duvarın kırık ve bakımsız görüldüğünü, bununla ilgili çalışmalar yapılmasının gerektiğini söyledi.

Başkan Polat da, Atatürk fotoğrafı ile Türk bayrağını değiştireceklerini, duvardaki çivileri ve kirliliği de salonda ilçedeki partilerin ya da kurumların toplantı yaptığını, onların kendi düzenine göre ayarladığı için çiviler ya da kirlilikler olduğunu belirterek gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

  4 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 545 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan Bostancı nakliye firmaları gebze evden eve nakliyat