10 Ekim 2018, 14:31 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Toplantıda Tarım, Eğitim ve Turizm gibi konular ele alındı

Toplantıda Tarım, Eğitim ve Turizm gibi konular ele alındı

Ekonomi Toplantısı Yapıldı...

* Büyük bir askeri birliğin kaydırılmasına sıcak bakılmıyor.

* OSB’nin temelinin yıl sonuna kadar atılması hedefleniyor.

* Öğrenciler yaşadıkları sosyal statüden dolayı mutsuzlar.

2017 yılında Kaymakam Sedat Yıldırım tarafından İlçe ekonomisine katkı sağlamak için oluşturulan çalışma gruplarının katılımlarıyla, ekonomi toplantısı yapıldı.

“Tarım ve Hayvancılık Çalışma grubu, Kültür, Sanat ve Spor Çalışma Grubu, Üniversite Çalışma Grubu, Tuz Gölü ve Turizm Çalışma Grubu, Organize Sanayi Bölgesi Çalışma Grubu ve Askeri Birlik Çalışma Grubu” olmak üzere toplam 6 gruptan birer kişi söz alarak 2017 yılında yaptıkları çalışmalar hakkında ve 2018 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

TARIM VE ORMANCILIK İLE KÜLTÜR, SANAT VE SPOR ÇALIŞMA GRUBU
Toplantıda ilk olarak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Atılgan söz aldı. Atılgan, 2017 yılında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Kaymakam Yıldırım, Milli Eğitimin Sporla ilgili çalışmalarında bu yıl, İlçe Spor Müdürü İzzet Nurten’in de bulunması gerektiğini söyledi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü de, 2017 yılında yaptıkları çalışmaları aktardı. Yıldırım, geçen yıl ilk defa yapılan domates demontrasyon (Uygulama bahçesi) gibi bu yıl da lavanta demontrasyon ekiminin yapılması talimatını verdi. Ziraat Odası Başkanı ile Tarım ve Orman Müdürünün bu konuyla ilgili tarlaya bakmalarını ifade etti.

ASKERİ BİRLİK GRUBU
Kaymakam Sedat Yıldırım Askeri birlik ile ilgili bilgi verdi.

Kaymakam Sedat Yıldırım; “Askeri Birlik ile ilgili görüşmelerimizde komutanlar, hükümetimiz, devletimiz şunları söylüyor; burayı seviyorlar, beğeniyorlar. Yalnız kentin, özellikle rütbeli askerlerle ilgili, onların eş ve çocuklarıyla ilgili eğitim, spor alanlarında yetersiz olduğunu bundan dolayı da çok büyük bir askeri birliğin kaydırılmasına çok sıcak bakmıyorlar.

Bu noktada ne yapılabilir? Askeri birlikle ilgili özel sektör burada lojman yapmayı kabul edipte mülk destekleri mi olur, kamu konutlarını kiraya verebiliriz diye bir proje sunabilirsek buna sıcak bakıyorlar. Ama şuanda kentin, sokak, cadde kültürel yapısı olarak burada 500 üzerinde rütbeli askerin olduğu, bir 500-600 kişinin daha burada tutunamayacağı dile getirildi.
Bununla ilgili daha sipasiyel, bir dosya oluşturabileceğimiz çalışma grubuna Ticaret Odası’nı da ekleyelim”dedi.

Yıldırım ayrıca; “Bir kentin kalkınması, bir kentin ileriye gitmesi topyekün, evet yerel yönetimler önemlidir ama orda yaşayan kentlinin kenti için Oda ayrımı gözetmeden, kentin menfaati ne ise basının aynı yöne baktığı, siyasilerin biraraya geldiği, bir kısım işyerlerinde birazcıkda o kentte yaşayan kişilerin açması, yönlendirmesi ve yerel yönetimleri de bu konuda biraz teşvik etmesi, çalıştırması gerekiyor.

Mesela burda özel okul yok. Bunu kaymakamlık olarak açmanın bir anlamı yok, Belediye’nin de açmasının bir anlamı yok. Bir kısım sosyal yerlerin, illaki yerel yönetimler tarafından örnek olarak açılması önerilebilir ama kentlinin de birazcık kentiyle ilgili bir şeyler yapması lazım. Yok mu özel okul yapmak isteyen? sorusuna İlçe Milli Eğitim Müdürü Uğur Atılgan, açmak isteyenlerin olduğunu ancak yatırım yapmak isteyenlerin çekindikleri konunun; öğrenci potansiyelinin olmadığını söyleyip yaptığı masrafı kaç yılda kazanacaklarını düşündüklerini belirtti.

Askeri Birlik Çalışma Grubuna Ticaret Odası’nı ekleyerek, konuyla ilgili görüşmeleri somutlaştıracaklarını belirten Kaymakam Yıldırım; ama kentin sosyo, kültürel yapısının kaldırmadığı için ilçeye askeriyenin gelmesine sıcak bakmıyorlar.

TUZ GÖLÜ VE TURİZM ÇALIŞMA GRUBU
Tuz Gölü ve Turizm hakkında da bilgi veren Kaymakam Yıldırım; “Hirfanlı Baraj kenarı, turizm alanı ilan edildi. Oranında şu anda proje çalışması ihale edildi. İhaleyi alan firma belli. Şu anda saha üzerinde Hirfanlı Baraj kenarında ne yapılır? Hangi tesisler nereye kurulur? Onun planlamasını yapıyorlar.

Tuz Gölü ile ilgili de, bizim orda daha önce 1 milyon yerli ve yabancı turist geliyordu. Bir tane orda tesisimiz vardı, şimdi orda iki tesis var, Belediye’de tesisi açtığı zaman burda biraz daha Tuz Gölü’yle ilgili turizm anlamında ciddi faaliyet olacağını değerlendiriyorum.

1,5 milyon insanın oraya geldiğini düşündüğümüzde, bu 1,5 milyon insanın bu ilçeyi hem gezmesi hem görmesi hem de ekonomik anlamda katkıda bulunması için Tuz Gölü’ne gelen insanların “Tuz Gölü’nü gördük ama bir de İlçe merkezini görelim” diyebileceği yerli ve yabancı turistlerin 3/1,4/1 belki tamamını ilçe merkezine çekecek bir şeyler planlamamız lazım. Orijinal bir şeyler yapalımki, Tuz Gölü’ne gelen kişiler, bu ilçeye de gidip göreyim desin” dedi.

Gerekirse İlçeye yapılacak planın finansmanının Avrupa Birliği’nden alınabileceğini vurgulayan Kaymakam Yıldırım, “Turistleri ilçeye nasıl çekeriz?” sorusu üzerinde düşünülmesi görevini toplantıya katılanlara verdi.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ÇALIŞMA GRUBU;
Kaymakam Sedat Yıldırım, OSB’nin son durumu ile ilgili olarak; “Seçimlerin biraraya girmesi, Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesi kaynaklı mevzuat düzenlemelerinden dolayı çok az geciktik. Ama şuanda toparladık. Çok kısa sürede, 31 Aralığa kadar ön tahsis işlemlerine başlayacağız. Belki de alt yapı ihalesini de yapmış olacağız. Yani OSB’nin temelini bu yılın sonuna kadar atacağız diye planlıyoruz.
Büyükşehir Belediyesi tarafından da asfaltlamasını ve kanalizasyonu yaptığımız zaman zaten OSB’nin alt yapı maliyetinden büyük bir yükü oraya vermiş oluyoruz. Dolaysıyla Allah’tan bir mani çıkmazsa yeni sene yaz aylarında inşallah fabrika inşaatlarımız orda başlamış olacak. O yolda gidiyoruz. İyi yol aldık, devam. OSB’yi de ilçemize kazandıracağız inşallah.” şeklinde konuştu.

ÜNİVERSİTE ÇALIŞMA GRUBU
Bu gruptan da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörünün basın danışmanı ve Rektör Beyin raportörü Hacı Kaya konuştu.

Kaya; “Bu yıl itibariyle Aksaray Üniversitesi’nden geçen Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokuluyla, sonradan Bakanlar Kurulu kararıyla kararlaştırılan Temel Uygulamalı Bilimler fakültesi’nde toplam 1200 tane öğrencimiz söz konusu. Bu 1200 öğrencimizin iki tanesi Uluslar arası öğrencidir. Uluslar arası öğrencilerin buraya gelmemesinin sebebi, öncelikle öğrencilerimiz burada; Meslek Yüksekokulunda bu sene 200 öğrenci aldık. Toplam doluluk oranımız %80. Geçen yıllarda %40-%50 oranlarda olan bir fakülte, sadece tanıtım yapılmadığı halde Ankara Yıldırım Beyazıt’ın ismini gördüklerinde direk öğrencileri tercih etmeye yönlendirmiştir.

Üniversite olarak biz Şereflikoçhisar’a çok önem veriyoruz. Genel sekreterimiz sırf burayı görmek, buradaki yaşayışı daha iyi bilmek için buraya geliyor. Biz de ara ara şehir içerisinde bir yabancı olarak toplumu analiz ediyoruz hem de öğrencilerimizin mevcut durumlarını, şikâyetlerini dinliyoruz.
Toplantıya gelmeden önce de, yaklaşık 1,5 saat dışarıdan birisi olarak öğrencilerimizle görüştük, buradaki durumlar hakkında bilgi aldık” diyerek öğrencilerin sıkıntılarını tek tek sıraladı.
Hacı Kaya; “Öğrencilerimizin en önemli sıkıntısı barınma idi. Yurtların 8 kişilik olması. Özel yurtların imkânı olmaması. Eve çıkmaları durumunda da bir olayla karşılaştıklarını belirterek; “kontratı yaptık, ev sahibimiz çok iyiydi ama daha yeni eve oturmaya başladığımızda, yönetici kapımızı çaldı ve “sizin buradan çıkmanız için imza toplayacağız, sizi burada istemiyoruz” diye söylemlerde bulunduğunu ifade ettiler.

Öğrencilerimiz bizlerden umutlular. Biz de bu umutları geri çevirmek istemiyoruz. Biz gerek Ticaret Odasıyla, gerek İş-kur Müdürlüğüyle, gerek Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile, gerek Milli Eğitim Müdürlüğüyle, gerekse Sivil Toplum Kuruluşlarıyla çok hızlı bir şekilde çalışmak istiyoruz. Ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla beraber bir sosyal sorumluluk çalışmaları yapmak istiyoruz.

Yine biz öğrencilerimizi, İşkur üzerinden Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi buradaki bölge halkına, bir yevmiye verilerek, sigortası devlet tarafından yapılarak hocaların masrafı İşkur tarafından karşılanarak burada kurslar açılabilir ve bununla topluma entegrasyon sağlanabilir. 
Öğrenciler burada mutsuzlar. Çünkü burda yaşadığı sosyal statülerinden dolayı mutsuzlar. Öğrenciler en azından Şereflikoçhisar’da ben okuyorum, bana değer veriliyor imajı verilerek bu kurslardan yararlandırabilinir. 

İlçede apart sisteminin olmadığını belirten Kaya, asayiş durumuna da değinerek; ”İkinci öğretimlerimiz saat 21.00-22.00 gibi bitiyor. Orada alkol şişelerinin bulunduğunu, hergün sekreterimiz tarafından toplattırdığını duyduk. Öğrencilerimize olası bir zarar gelmesinde, medyaya bunun yansıdığında ilçenin imajının yok olmasına sebep olur. Birde taşımayla ilgili sıkıntı yaşanıyor. Gündüzleri taşımayla ilgili sıkıntı olmadığını öğrencilerimiz söyledi ama akşam vakitlerinde, araçların nöbet nedenlerinden dolayı geç geldiği, bundan dolayı da okulun önünde yığılma olduğu durumundan bahsettiler.
Burada biz Ticaret Odası ile görüşmek istiyoruz. Üniversite de ziraatla ilgili ya da hayvancılıkla ilgili açılacak bir bölüm, burada yerli halkın bu alanda buraya gelmesine sebebiyet verilir. Bunun sonucunda da yetişmiş insan gücüne iş imkanı sağlayabilirsiniz.Ticaret Odası ile Üniversiteyle görüşmelerimizi artırıp, burada buranın yerlisi, burada kalmak isteyen öğrencilerin, öğrenim durumlarını, kabiliyetlerini görebilir, onları gönüllü olarak staja aldırttırabilirsiniz, böylece buraya hizmet edecek deha beyinleri burada tutabiliriz. 

Biz şunları istiyoruz;
Şereflikoçhisar’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin bir birimi varsa, öncelikli amacı Şereflikoçhisar’ı kalkındırmak olması lazım, ikinci amacı Ankara’yı kalkındırmak, üçüncü amacı Türkiye’yi kalkındırmak. Ve burada da Yabancı Uyruklu öğrencileri  buraya çekebilmesi lazım.
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak burada aktiviteler yapacağız. İlçede bir heyecan uyandırabilir. Örneğin Canan Karatay, öğrencilerle buluşmak için ilçeye gelecek dense, Belediye’de getirse, Ticaret Odası da getirse büyük bir para istenilir. Ama Üniversite getirse sadece kalacak yer ve giderleri karşılanır, ücrette istemez. Bu tür projelere de biz açığız.
Biz her türlü proje yapmada akademik destek de verebiliriz. Biz burada yapacağımız Sosyal sorumluluk çalışmalarında destek istiyoruz. Bunu daha çok STK’lardan duymak istiyoruz. Üniversite olarak Sosyal Sorumluluk çalışması yaparsak destek olur musunuz?

Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Tabiki. Çok sorunlarımız var, bu sorunları aşacağız hep beraber. Biz Üniversitemizle her zaman çok yakın iletişim içinde olmayı isteriz STK’lar olarak. Öğrencilerimizin yaşadıkları sıkıntıları bizlerde biliyoruz. Bunları elimizden geldiği kadarı çözüm üretmeye çalışıyoruz. Daha hızlı bir şekilde de inşallah yapacağız. Yurt konusu sıkıntılı, bu konuyla ilgili de bir adım atacağız, görüşmelerimiz var. Sempozyumların yapılmasında da STK’lar olarak katkı sağlayabiliriz. Bizler, imkanlarımız doğrultusunda Üniversitemizin arkasında her zaman olacağız” şeklinde konuştu.

ESO Başkanı Mehmet Çetin; “Hacı Bey’e sorunları dile getirdiği için teşekkür ederiz. Sorunları el birliğiyle çözeriz. Esnaf olarak, öğrencilerimize, askerlerimize her zaman sahip çıkmışızdır. Onlara da sahip çıkarız. O konuda bizim üzerimize düşen her ne varsa yaparız. Bazı konularında da toplantı yaparak ikili görüşmelerde çözeriz” dedi.

Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt da; “Üniversite’ye ziraat bölümünün açılmasını isterken ve toplantı ya da seminerlerde hoca istenilebileceğini sorarken hocaların gelebileceğini söyledi.


  11 Ekim 2018Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2432 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri