17 Nisan 2019, 13:38 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Ödüllendirerek cezalandırıyor muyuz?

Ödüllendirerek cezalandırıyor muyuz?

Teknolojik değişmeler, toplumsal ilişkilerinde değişmesine neden olmaktadır...Teknolojik değişmeler, toplumsal ilişkilerinde değişmesine neden olmaktadır. Bunun yanı sıra köyden kente göç, hızlı kent yaşamı, ekonomik gelir dağılımındaki eşitsizlik, yabancılaşma, tüketim biçimleri, iletişim teknolojilerinin çok hızlı hayatımızın bir parçasına dönüşmesi, anne baba tutumları, öğretmen öğrenci ilişkisi durup anlamaya fırsat vermeyecek kadar hızlı akıyor. Bu hızlı değişimden etkilenen alanların biride eğitim.


Eğitimdeki sorunların sebebini sadece bir olaya bağlamak ve onu da yanlış bir okuma ile yorumlamak bizleri acı bir duruma düşürür. ‘’Öğretmen Dünyası Dergisi Nisan 2019 Özel Dosya: Eğitimde Ödül ve Ceza’’ konusuna yer verdi. Bu konuya girmeden önce şunu belirtmeliyim ki ‘’ceza’’ kelimesinin soğuk ve olumsuz bir kelime olduğu herkesin kabul edeceği bir olgu. Özellikle eğitimde cezayı, uygunsuz bir davranışın sorumluluğunun sonucunu üstlenmek olarak algılamak daha doğru gibi geliyor, bana. Örneğin; okulun camını kıran bir öğrencinin azarlanması, kulağının çekilmesi gibi ona acı verecek bir cezadan bahsetmiyorum. Böyle bir durumda, ona ceza vermek yerine, duruma göre, örneğin yanlışını anlayıp değiştirmek şeklinde bir eğitim veya camın ödetilmesi şeklinde bir yaptırım uygulana bilir.

‘’Ceza’’ kelimesi ne kadar soğuk ve olumsuz olsa da örneğin; Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde 81 defa geçiyor. Onun için bu yazıyı farklı yönlere çekebilecek ‘’zihinsel tembellik’’ yapanlar için vurgulamam gerekiyor.

Elbette eğitimde ödül ve ceza konusunda birbirinden çok farklı yöntemleri ve yaklaşımları savunanlar var. Malum bizim yerimizde sınırlı. Günümüzde en çok konuşulan konularından biri olan öğrencilerin olumsuz davranışları konusunu, ödül ve ceza kavramı bağlamında bilim insanlarının tespitlerinin bir bölümünün özet halini sizlerin dikkatine sunuyorum.

‘’Yakın bir tarihe kadar çocuğa öz disiplin kazandırmanın davranışlarına toplum normlarına uygun yön vermenin bir aracı olarak ‘’ceza ve ödül’’ bir araç olarak kullanıldı. Günümüzde çocuk yetiştirmede ceza diye bir olgu hemen hemen ortadan kalkmış. Bundan doğan boşluğu da abartılı ödüllendirme, orantısız övgü ve isteklerin hemen karşılanması almıştır. Çocuğuna hayır demekten korkan yeni anne baba modeli ortaya çıkmıştır.

Anne babanın abartılı övgüsü, çocuğunu pohpohlaması, çocuğun ceza ile tanışık olmaması okul ilişkilerini de etkilemektedir. Öğrenci; öğretmenden, okul yönetiminden de benzer davranışı beklemektedir. Yaptıklarına karşı sorumluluk yok, ceza yok, uyarı yok. Buna karşın orantısız onay, abartılı övgü beklentisi var. Öğrencinin başarı ve başarısızlığı büyük oranda kendi sorumluluğunda iken ailenin ve öğrencinin bu sorumluluğu öğretmene yüklemesidir.

Yetişkinler iyilik yaptıklarına sanıyorlar; steril bir ortam hazırlanarak hiçbir zorlukla, engelle karşılaşmayan çocuklar yetiştiriliyorlar. Ebeveynler çocuklarını; sınırları, kuralları tanımadan büyütüyorlar. Sorumluluk nedir bilmiyorlar. Sırf var oldukları için her şeyi ‘’hak’’ ettiklerini düşünüyorlar. Daha kırılgan ve alınganlar.

Gerçek bir dünyada yaşıyoruz. Sorumluluk üstlenmek, sınırlarımızı bilmek, çabalarımız sonucunda bir şeyleri hak etmek, tükettiklerimizde değil ürettiklerimizle anlamlı olmak…  Bu ancak unuttuğumuz ödül ve ceza yeniden anlamak ve anımsamak ile mümkündür.’’

Acaba bugün aileler çocuklarını ödüllendirerek cezalandırıyor mu? Bu soruyu bütün ebeveynler kendine sormalıdır.


  18 Nisan 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3211 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.102 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri