22 Mayıs 2019, 14:34 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

iftar sonrası program beğenildi

iftar sonrası program beğenildi

iftar sonrası program beğenildi...


19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100.yıldönümü kutlamaları kapsamında son olarak; Gençlik İftarı düzenlendi ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Orhan Hakalmaz konseri verildi.

3000 kişilik iftar öncesinde gündüz kaynaklanan sıkıntıdan dolayı gösterilerini yapamayan Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi öğrencileri tarafından Zeybek ve Konya yöresi oyunları oynandı.

İftar saatine yakında Hürriyet Camii İmam Hatip’i Aydın Bulat tarafından Aziz Şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim tilaveti okundu ve dualar edildi.

İftardan sonra da Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi öğrencisi Yusuf Yılmaz tarafından semazen gösterisi sunuldu. Hira Nur Şahan isimli öğrenci tarafından “Sakarya Türküsü” isimli şiiri okunmasından sonra program sırasıyla; Rıfat Vural Kepil isimli öğrenci tarafından da “O geliyor” isimli şiiri ve Fadime Demirel isimli öğrenci tarafından da “Bir gemi yanaştı sonunda sabaha karşı” isimli şiirinin okunmasıyla devam etti.

Meddah, Hacivat-Karagöz Oyunu ve ortaoyununun ardından konsere geçildi.

VE KONSER
Hakalmaz’ın konseri; Dinlenilen türkülerle adeta türkü deryasında gezdiğimiz, türkülere doyduğumuz ve dinlemekten de keyif aldığımız bir konser idi.

Ve böylelikle Şereflikoçhisar, türküler eşliğinde Milli Mücadelenin 100.yılını kutlamanın onurunu ve mutluluğunu yaşamış oldu.

Konser başlamadan önce konuşmalar yapıldı.
Belediye Başkanı Memiş Çelik konuşmasında; “19 Mayıs 1919 Türkiye Cumhuriyetinin tarihteki dönüm noktalarından biridir. Türk milleti 1. Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içerisinde kurtuluş çaresi ararken büyük lider Mustafa Kemal Atatürk çıktı ve 19 Mayıs 1919’da Samsuna ayak basarak Türk milletinin kurtuluşa giden yolunu açtı.
Milli Mücadelenin başladığı tarihi Türk gençliğine armağan etti. Çünkü Türk milletini ileri götürecek fikirler genç fikirlerdi. Atatürk gençliğe, Bütün ümidim gençlerdedir, Ey Yükselen yeni nesil istiklal sizindir, Cumhuriyeti biz kurduk onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz.
Gençler kendiniz için değil bağlı bulunduğunuz ulus için el birliği ile çalışın. Bugün hepimize düşen ortak görev ulusal değerlere bilinçle sahip çıkmak, Çanakkale’yi kurtuluş savasını kazanan ruhu korumak ve bu bilinçle gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliği ile aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir.  Atatürk’ün de dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için hatta onları geçebilmek için azimli, gayretli, kültürüne, diline bağlı vatanını seven geçlerimiz olduğu sürece bu toprakta daha çok destan yazacağız. Bu vesile ile 19 Mayıs Atatürk’ü anma ve gençlik ve spor bayramınızı 100. Yılında tüm gençlerimizin bayramını kutluyorum” dedi.

Kaymakam Sedat Yıldırım da konuşmasında; “19 Mayıs 1919 Kurtuluş Mücadelemizin başlangıcının 100.yılına erişmenin mutluluğu, gururu ve huzuru içerisindeyiz.
19 Mayıs’ın 100.yılında Ülkemizin dört bir tarafında olduğu gibi bizde, tüm Kurum ve Kuruluşlarımızla, Siyasi Partilerimizle, Belediye Başkanımızla birlikte Şereflikoçhisar halkına ve gençliğine yakışır bir 19 Mayıs 100.yıl programı icra ediyoruz.
19 Mayıs 1919 tarihi, Türk tarihinde çok önemli bir dönüm noktasıdır. Asıllardır hür yaşamış bir Milletin var olma ya da yok olma kararının verildiği bir tarihtir.
Büyük bir medeniyetin adeta küllerinden yeniden doğarak 19 Mayıs’da bağımsızlık meşalesinin yakıldığı ve bu meşalesinin tüm Anadolu’yu aydınlattığı bir tarihtir. 1.Dünya Savaşından sonra galip devletler tarafından Ülke’nin dört bir tarafı işgal edilmiş, galip devletlerin bilmediği, akıllarına getirmediği bu büyük Millet, tarihin altın sayfalarında devletler kurmuş, medeniyetler kurmuş, gittiği yerlere adalet ve insanlık götürmüş bir büyük medeniyetin evlatları ne olursa olsun yine tarihteki şanlı, bağımsız yerini alacaktı. Şöyle tarihe bir baktığımızda Milattan önce 200 yılında Metehan ilk kara gücünü kurduğunda, Atilla Avrupa Hun Devleti komutanı olarak Roma’yı titrettiğinde tarihte biz vardık. Bu millet vardı en önde. Alpaslan Anadolu’ya girdiğinde, Osman Bey 300 çadırlık bir boydan 600 yıl dünyaya hükmedecek bir imparatorluğun temellerini attığında en önde biz vardık. Bu millet vardı. Tarih bizi yazıyordu. Fatih Sultan Mehmet Han, 21 yaşında gemileri karadan yürüterek İstanbul’u fethettiğinde, bir çağı kapatıp bir çağı açtığında en önde biz vardık, bu millet vardı. Yavuz Sultan Selim Han 2500 km’lik gündüz 50 derecelik bir cehennem, gece -30 derecelik bir buz denizi olan sina çölünü 13 günde geçip mısıra dayandığında, Kanuni Sultan Süleyman Viyana kapılarını zorladığında tarih bu şanlı milleti yazıyordu.

1.Dünya Savaşı’nın en tekin mücadelelerinin yaşandığı Çanakkale’de İmanın bağımsızlık sevdasının topa, tüfeğe, teknolojiye galip geldiğinde ve bize Atatürk’ü emanet ettiğinde, Çanakkale destanını tüm dünyaya okuttuğumuzda tarih bizi, bu milleti yazıyordu.
Peki bu kadar şanlı bir tarihe sahip olan bir millet, dört bir tarafı düşman tarafından işgalde edilse ne yapacaktı? Manda ve himayeye göz mü yumacaktı? Elbette hayır. Çanakkale’nin bu millete bir hediyesi olan Mustafa Kemal Paşa, 19 Mayıs 1919’da, bundan 100 yıl önce, Samsun’dan başlattığı bağımsızlık mücadelesiyle birlikte 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurduğunda tarih yine bizi yazıyordu. Yine bu milleti yazıyordu. Şimdi 19 Mayıs’ın 100.yılındayız, Cumhuriyetimizin 96.yılındayız. Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar dışarıdan ve içerden zaman zaman bir kısım saldırılara maruz kalmışız. Bu Coğrafya üzerinde hala birilerinin bir kısım emelleri ve amaçları var. Kimi zaman terörlerle, özellikle son zamanlarda ekonomik saldırılarla bu emellerini, amaçlarını gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Ancak bugün Samsun’da da gördük iktidarıyla, muhalefetiyle Dünya düşüncesi, siyasi fikri ne olursa olsun bu millet yeri ve zamanı geldiği zaman söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyerek tek yumruk olmayı biliyor ve bunu da dünyayı gösteriyor.
Büyük Atatürk’ün bu bayramı emanet ettiği sevgili gençler, bikrinci vazifesi, Türk İstiklalini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ilelebet muhafaza ve müdafaa etmek olan sevgili gençler, yeri ve zamanı geldiğinde bu memleket için, bu bayrak için Türkiye Cumhuriyeti Devletinin İstiklali, istikbali için vazifeye hazır mısınız? İşte  Şereflikoçhisar  gençliği.

Bu duygu ve düşüncelerimle 19 Mayıs 1919 kurtuluş mücadelemizin başlangıcının 100.yılının milletimize ve gençlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Allah birliğimizi, beraberliğimizi ve dirliğimizi bozmasın. Hayırlı ramazanlar diliyorum. Atatürk’ten bugüne kadar tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum, ebediyete intikal etmiş gazilerimizi anıyorum, hayatta olan gazilerimize ve şehit yakınlarımıza da sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyor, emeği geçenlere de teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmalardan sonra Orhan Hakalmaz konser verdi.

Türküler eşliğinde keyifli saatler geçiren Şereflikoçhisarlılar da konserin tadını doyasıya çıkarırken bu tür programlara da özlem duyduklarını, hasret çektiklerini bir kez daha ifade ettiler.

Konserin sonunda da, günün anısına Orhan Hakalmaz’a plaket verilmesiyle hazırlanan program sona erdi.


  23 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3499 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu