29 Mayıs 2019, 16:13 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

İyi Tarım Uygulamaları konusunda bilgi verildi

İyi Tarım Uygulamaları konusunda bilgi verildi

İyi Tarım Uygulamaları konusunda bilgi verildi...


İlçe Ziraat Odası, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Atlas Tarımsal Danışmanlık organizesiyle, düzenlen toplantıda çiftçilere İyi Tarım Uygulamaları ve Temel İlk Yardım Uygulamaları hakkında bilgi verildi.

İyi Tarım Uygulamaları hakkında Atlas Tarımsal Danışmanlık yetkilisi İnanç Oktan tarafından, Temel İlk Yardım Uygulamaları hakkında da Sema Menteşe tarafından bilgiler aktarıldı

2018 YILINDA 381 ÇİFTÇİ YARARLANDI
Toplantının açılış konuşması İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü tarafından yapıldı.

“2018 yılı Üretim sezonunda İlçemizde 381 çiftçimiz, İyi Tarım Sertifikası almaya hak kazanmıştır” diyen Şenol Görgülü; “İlk olarak 2016 yılında 276 çiftçimizin desteklenmesi ile başlanan İyi Tarım Uygulamaları üretimi, Şereflikoçhisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ve Ziraat Odası Başkanlığı’nın işbirliği ve önderliği ile 2017 yılı Üretim sezonunda İlçemizde 146 çiftçimiz İyi Tarım Sertifikası almaya kazanmış ve 12.358 dekar alanda Tıbbi Aromatik Ürünlerde Kimyon ve Çörekotu, Sebze üretiminde soğan, kabak, kavun ürünlerin üretimini gerçekleştirmiş olup toplamda 949.868 TL destekleme ücreti almıştır.

2018 yılı Üretim sezonunda İlçemizde 381 çiftçimiz, İyi Tarım Sertifikası almaya hak kazanmış ve 32.325 dekar alanda Tıbbi Aromatik Ürünlerde Kimyon ve Çörekotu, sebze-meyve üretiminde soğan, kabak, kavun, fasulye, üzüm, karpuz ürünlerin üretimini gerçekleştirmiş olup toplamda 2.945.746 TL destekleme ücreti alacaklardır” dedi.

İYİ TARIM UYGULAMALARI
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü’nün konuşmasından sonra Atlas Tarımsal Danışmanlık yetkilisi İnanç Oktan tarafından da; “İyi Tarım nedir?, Başvuru şartları nelerdir? Uygulaması nasıl yapılır? gibi bilgiler verildi.

“Ürün olmazsa destekte olmayacak” diyen İnanç Oktan; “Ürününüzü ektiniz ama bir şekilde ürünü elde edemediniz ise destek de alamayacaksınız. Çünkü, destek ürün olduğu zaman veriliyor” dedi.
Temel İlk Yardım Uygulamaları hakkında bilgi veren Sema Menteşe de; “Zehirlenmeler, boğulmalar, organ kopmaları, kalp krizi ve yanıklar gibi vakalarda, ilk tıbbi müdahalenin yapılması için mutlaka İlk yardım çantasının olması gerektiğini, söz konusu vakalarda da tıbbi ilk yardım uygulamaları yapıldıktan sonra mutlaka 112 Acil servisin aranması gerektiğini söyledi.

İyi Tarım Uygulamaları için mutlaka temel ilk yardım uygulama sertifikasının olması gerektiğini belirten Sema Menteşe, eğitimden sonra çiftçilere, sertifika verileceğini ifade etti.

Toplantı, Temel İlk Yardım Uygulamaları eğitiminden sonra sona erdi.


   30 Mayıs 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1527 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]