19 Haziran 2019, 15:08 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Üstgeçit istiyorlar

Üstgeçit istiyorlar

Üstgeçit istiyorlar...

Şereflidavutlu ve Geçitli Muhtarları ÜSTGEÇİT İSTİYOR

2004 yılında Hirfanlı Baraj gölünün iki yakasının Turizm Bölgesi olarak ilan edilmesinin ardından gerekli teknik çalışmalar devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı; “...planlama sürecinin etkin bir şekilde yönlendirilmesi amaçlı Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezinin Ankara İl sınırları içinde kalan kısmında bütüncül 1/25.000-1/50.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı hazırlanmasına ilişkin Bakanlığımızdan plan hazırlama ön izin talep edilmesi halinde söz konusu talebin değerlendirilebileceği ve yapılacak çalışmalara Bakanlığımızca teknik ve mali destek sağlanabileceği..” Belirtilmişti.

Bunun üzerine Ankara Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Şereflikoçhisar Belediye Başkanlığına gönderdiği 11 Eylül 2017 tarihli yazıda; “Bakanlığımız Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nce Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezi kapsamında üst ölçek plan yapımı ve arazi kullanımına esas jeolojik-jeoteknik etüt raporu çalışmalarında kullanılmak üzere 500.000.00 TL. ödenek ayrıldığı 25.08.2017 tarihli ve E.177336 sayılı yazıyla bildirilmiştir.

Söz konusu ödenek Ankara Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı emrine gönderilecek olup,çaışmalara başlamadan önce YİKOB ile irtibat kurulması gerektiği” belirtilmiştir.

Çevre düzeni plan çalışmaları devam ederken, yapımı devam etmekte olan Ankara - Niğde Otoyolu üzerinden  anılan turizm bölgesine ulaşımın hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabilmesi  için bağlantı yolu yapılması talep edildi.

Buna ilişkin Şereflikoçhisar Kaymakamlığınca, Karayolları Genel Müdürlüğüne gönderilen 13.04.2018 tarihli yazıda şöyle denildi:
İlçemiz mülki hudutlar içerisinde ve Hirfanlı Baraj Bölgesinde 22.000 hektarlık alan turizm bölgesi olarak ilan edilmiş olup, proje çalışmaları devam etmektedir.
Yapımına başlanılan Ankara - Niğde Otobanı bahsi geçen bölgeye teğet geçmekte olup otoban çıkışı planlanmamıştır.
Turiz alanı ilan edilen bölge İlçemiz ve İlimiz için önem arzetmektedir. Müdürlüğünüzce uygun görülecek alanda bağlantı yolunun (çıkış) planlanmasının yapılması hususunda gereğini arz ederim.


Karayolları Genel Müdürlüğü 4. Bölge Müdürlüğünün Kaymakamlığın talebine verilen cevapta ise şöyle denildi:
13.04.2018 tarih 37903607-490-E.954 sayılı yazınız ile Ankara İli sınırları içerisinde kalan Hirfanlı Baraj Gölü Çevre Düzeni Planı çalışması yapılacak alana bağlantı yolu talep edilmektedir.
Söz konusu Çevre Düzeni Planı çalışması yapılacak alana Ankara-Niğde Otoyolu güzergahından Acıkuyu Köprülü Kavşak Bağlantısı ile ulaşım sağlanacaktır.
Gereğini bilgilerinize arz ederim.


Yazıdan da anlaşılacağı gibi Şereflidavutlu- Geçitli yol ayrımına kavşak yapılamıyacağı belirtiliyor.
30 Nisan 2019 tarihinde Kaymakam Sedat Yıldırım’ın muhtarlarla yaptığı toplantıda Şereflidavutlu ve Geçitli mahallesi muhtarları; “mahalle sınırları içerisinde yapımı devam eden otoban çalışması kapamında Geçitli ve Şereflidavutlu mahallesi arasında üst geçit yapılmasını” talep ettiler.

Mevcut altgeçitin çok dar ve trafik yükünü kaldıramayacak olması nedeniyle Muhtarlar Nurettin Eker ve Cebrail Serin Karayolları 4. Bölge Müdürlüğüne gönderdikleri ortak dilekçede de; “Karayolları tarafından Ankara İli Şereflikoçhisar İlçesi Şereflidavutlu (Kıyevi) yolu ile Hamidiye Geçitli yolunu bağlayan yol üzerinde Km: 123-422’de 5X5 ebatlarında altgeçit inşa edilmiştir. Bu yol üzerinde turistik amaca yönelik tesisler (balık lokantaları) bulunmakta olup, yaz sezonunda trafik kazalarına neden olacaktır. Bu nedenle Şerefli Davutlu-Geçitli köy yoluna üstgeçit yapılması talebini yinelediler.


   20 Haziran 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3518 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri