03 Temmuz 2019, 14:23 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Adem İldeş

Adem İldeş

Elbette insanın en birinci muallimi ebeveynidir ama...

Elbette insanın en birinci muallimi ebeveynidir ama hemen ardından geleni ise hocasıdır, derim.    Âdem İldeş, 1965-1972 yılları arası kuşağın kalb ve vicdanında unutulmaz eserler yazan nadide bir insandır.

Nam-ı meşhur Âdem Hoca, Kurşunlu Camiinin belki de ilk Kur’ân Kursu hocasıydı. Muhtemelen o kursun ilk talebeleriydik.

Aslen Kıyevi’li (Şerefli Davut) olan Âdem İldeş (1937-2009), bu köyde 1937 yılında doğar. İlkokulu Kıyevi’nde okuduktan sonra 1947 yılında Palazobası Köyü’nde Nevşehirli Hâfız Abdullah’tan ve 1948 yılında Derevenk’li Hâfız Hasan’dan Kur’ân dersleri almasının ardından 1951 yılında Gülhüyük’lü Arap Hoca’da hafızlığa başlar.

1952’de Büyük Sadıklı Köyü’nde kısa süren imamlığın ardından 1953 yılında Konya’ya giderek Derbent’li Mustafa Efendi’de, 1951’de başladığı hâfızlığı 1954’de ikmal eder. 1955 yılında Kurra Hakkı Efendi’de kıraat okuyup, kısa dönemde aşere ve takrip dersleri alarak Trabzon’lu Tahir Albayrak’tan Arapça dersleri alır.

1955 yılında Toklumen Köyü’nde (Kırşehir) imam-hatipliğe başlar. 1958 yılında Altuğlardan İbrahim Altuğ’un kızı Münevver Hanım ile evlenir. 1961 yılında askerlik dönüşünde1961-1964 arası Akarca Köyü’nde imam-hatipliğe devam ederken aslen Yusufuşağı Köyünden olan Büyükkışla Köyü imam-hatibi Mehmet Kutlu Hoca’dan Arapça derslerini ikmal eder. Aynı zamanda Âdem Hoca da Mehmet Hoca’yı hafızlığa çalıştırır. Her iki köy ortasında kararlaştırdıkları mahalde günübirlik buluşarak karşılıklı yardımlaşırlar. Onların bu güzelliğine mükâfaten kader-i İlâhîye de Kurşunlu Camiinde yıllar sonra aynı kubbenin altında müşterek hizmet etmeyi nasip eder.

1964 yılında kendi köyü Kıyevi’ne imam olarak tayin olur.

1965 yılında ortaokul ve imam-hatip okulunu dışarıdan bitirerek Şereflikoçhisar Kur’ân Kursuna aynı yıl içerisinde hoca olarak tayin olur. Bu görev 1972 yılına kadar devam eder. Daha sonrası 1972-1989 yılları arasında Hacı Enbiya Camiinde imam-hatip olarak hizmet eder.

1986 yılında resmî görevli gittiği Hacca, emekli olduğu 1989 yılında da hanımıyla beraber yeniden gider.

Âdem Hocamız sadece dinî vazifesiyle değil, diğer sivil toplum hizmetleri ile de tanınan bir şahsiyettir. Hayrî hizmetlerinden birisi de ilçeye 1974 yılında İmam-Hatip okulunun kavuşturulmasındaki gayretleridir. Bu gayretine 1978 yılında Ali Ünal Hoca ile yurt dışına giderek okulun binası yapımına yardım toplamasını eklemeliyiz.

Âdem Hocamız, Almanya’nın Saarland Eyaletinin başkenti olan ve Fransa sınırında bulunan Saarbrücken vilayeti ile Hollanda’nın Rotterdam’ındaki Ayasofya Cami’nde birer yıl fahrî imamlık yapar.

1991-1995 yıllarında Refah Partisi’nin ilçe başkanlığı görevini yaptı. Ancak siyasetin, kendine uygun bir hizmet alanı olmadığını dostlarına ifade ederek sürdürmedi.

Sonraki yılların yarısını ilçede, diğer yarısını da hanımının rahatsızlığı sebebiyle Ankara’da geçirir. 2008 yılına kadar bulunduğu mahaldeki camilerde mukabele okuyarak hizmetini sürdürür.

Çok sayıda hâfız yetiştiren Âdem Hoca’nın, mütevazı ve müttaki bir hayatı vardı. İlçe insanına sadece dinî eğitimle değil, beşerî münasebetler konusunda da hâl diliyle dersler verir, sohbetler ederdi. Hemen herkesin, karşılaşma ve görüşmelerde hâl ve hatırını soran, hürmet eden ve alâkadar olan hatırşinas Âdem Hoca, 2008 yılında şiddetlenen hastalığı sebebiyle 2009 yılında rahmetli olur ve sevenlerinin kalabalık bir katılımıyla Kıyevi’ne defnedilir. Rabbim, kabrini pürnur, makamını Cennet eylesin, âmin.

Bu bilgilerin hazırlanmasında emeği geçen emekli imam-hatip Önder Hoca, muhasebeci rahmetli Hasan, Kuddusi ve Köksal isimli dört çocuk sahibi olan Âdem Hocamıza Allah’tan gani gani rahmet diliyoruz.
   

  
   4 Temmuz 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2256 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Dilek gezgen
Cok degerli hocam saygili bilgili aile dosdumuz Allah rahmet eyleskn mekani cennet olsun insallah
Sefa Uğurlu
Harika bir insandı Allah gani gani rahmet eylesin onun gibisi birdaha dünyaya gelmez
Yusuf tektaş
Allah rahmet eylesin.mekanı cennet olsun.yeri zor doldurulacak bir şahsiyet idi.çok beraber anımız olmuştur
Önder İldeş
Maziyi unutursak geleceğe güvenle bakamayız. Bize değerlerimizi hatırlatan, kalemi ve yüreği güzel insan MEHMET Çetin beye tşk eder Çengel Gazetesi ailesine de Şükran’larımı sunarım
Arif doğangüzel
Yeri doldur bulamayacak ender şahıslardandı rahmetli hocam dinden soğuktan değil sevdiren umutsuzluk yese kaptıran değil umut ve merhamet aşılayan memleketi için en iyisini yapmaya çalışan biri idi mevlam makamın cennet etsin inş hayrı ve dini hizmetlerinin karşılığını misli ile ukbada alsın inşallah
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım