31 Temmuz 2019, 13:48 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Gazeteciler Günü kutlandı

Gazeteciler Günü kutlandı

Gazeteciler Günü kutlandı...

Türkiye’de sansürün kaldırılmasının 111. yıldönümü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Günü olması nedeniyle, gkutlama ziyaretleri ve mesajlar gönderildi.

İZZET NURTEN ZİYARET ETTİ
İlçe Gençlik Merkezi ve Spor Müdürü İzzet Nurten, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Günü olması nedeniyle, gazetemize kadar gelerek günümüzü kutladı.

Gazetemiz imtiyaz sahibi Mustafa Yücel ile sohbet eden İzzet Nurten; “Yerel gazeteciler İlçenin aynasıdır. Kıymetini bilmeliyiz. Basınımızın her zaman yanındayız. Basın gününüzü de kutluyor, başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

Ayrıca; CHP İlçe Başkanı Mustafa Alıcı ve AK Parti İlçe Başkanı Erkan Seyhan da kutlayanlar arasında idi.

Diğer yandan; gerek Sosyal Medya’dan gerekse mesajla ya da telefonla arayarak günümüzü kutlayan herkese teşekkür ediyoruz.

BASIN BAYRAMI TARİHİ
Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk basınında sansür ilk kez 10 Mayıs 1876 tarihinde uygulanmaya başladı. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verildi ve günümüzde bu olay “sansürün kaldırılması” olarak adlandırılıyor. Bunun üzerine, 10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturmayı planlayarak Türkiye’’de ilk gazetenin çıkış tarihinin “Basın Bayramı” ilan edilmesine karar verildi. Ancak ilk gazete konusunda çeşitli görüşler bulunduğu için bir görüş birliği sağlanamadı, daha sonra Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri ortaya atılarak kabul edildi.

İLK GAZETE HANGİSİ VE NE ZAMAN ÇIKARILDI?
İlk gazetenin çıkışı konusundaki tartışmalarda bir kesim, Osmanlı İmparatorluğu sınırları dahilinde ilk Osmanlı Türk gazetesi olan Takvim-i Vekayi’’nin yayınlandığı 1831 çıkış tarihini doğru olarak kabul etti. Ancak Takvim-i Vekayi’’nin resmi gazete olmasından dolayı ilk çıkan Türkçe gazete olmadığını savunanlarda bulunuyordu. Bu öngörüyü savunanlar ise ilk Türkçe gazetenin 1861 yılında yayınlanmaya başlanan Tercüman-ı Hakikat olduğunu iddia ettiler.   1 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2061 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.098 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım