07 Ağustos 2019, 17:32 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Merhamet & Empati

Merhamet & Empati

Duyduğumdan beri boğazım düğüm düğüm...Merhamet, birinin veya başka bir canlının içinde bulunduğu acılı durumuna üzülerek, acısını giderip yerine sevinç ve iyiliği getirmeye çalışmak...

Merhamet, insanların sahip olduğu en güzel- en yüce duygulardan biri. Merhamet sahibi insanlar zor durumda kalan canlılara ellerinden geleni yapmaya çalışırlar- kalp kırmazlar- karşısındaki insanın yanlışını yüzlerine vurup küçük düşürmezler.

Merhametli insan cömert, güler yüzlü ve sevgi doludur.

 ***

Duyduğumdan beri boğazım düğüm düğüm...

Görmeyen kalmamıştır herhalde- haberi televizyonlarda- sosyal medyada bir çok kez geçildi... Zavallı hamile kediden bahsediyorum, Adana’da Pitbulun önüne atılan Çıtır’dan...
Çıtır’ın başına gelenler basında şöyle yer aldı:

Olay Adana’nın Seyhan ilçesinde geçiyor. Üç arkadaş yanlarına Pitbull cinsi köpeklerini alarak caddede gezdirmeye çıkarıyorlar. Bu arada köpek market sahibi bir kadının üç yıldır baktığı Çıtır isimli hamile kediyi görünce kovalıyor. Çocuklardan biri, korkup minibüsün altına giren kediyi tutup çıkarmaya çalışıyor. Bu sırada diğeri Çıtır’ın  kuyruğundan tutup köpeğin önüne atıyor. Kediyi havada kapan köpek onu saniyeler içinde parçalıyor. Hamile kedi, köpek gittikten sonra kalkıp yürümeye çalışıyor ancak, yazık olduğu yere yığılarak ölüyor.

Sonrası daha vahim!
Kedinin sahibi iki gözü iki çeşme durumu polise bildiriyor. Olay yerine gelen ekipler güvenlik kamerası görüntülerinden çocukları tespit ediyor. Çocuklar göz altına alınıyor. Adana Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Şube Müdürlüğüne götürülüyor. Kediyi tutup köpeğin ağzına atan çocuğa basın mensubunun “Kedi öldü, hiç mi üzülmedin?” sorusu üzerine  o dehşet verici cümleyi kuruyor!
“Ben seni vursam bile üzülmem, kediye mi üzüleceğim”

Çocuklardan bir diğeri ise görüntülendiklerini fark edince “Çekin alem yakışıklı görsün” diyor ardından “Ağabeylere selam, çatışmaya devam. Yaşımızın yetmediği yerde yaşantımız yeter, biz Denizli çocuyuz!” deyip racon kesiyor. Göz altına alınan çocuklara üç gün ev hapsi verilmiş! (Cumhuriyet MOBİL Haber)

Polis memurunun gülümseyerek- omuzlarından tutup götürdüğü bu çocuklar bir canı- üstelik içinde bir sürü daha can taşıyan bir canı- bile bile köpeğin önüne atıp parçalatabiliyor- üstelik de üzülmedin mi? diye  sorana “Seni vursam bile üzülmem, kediye mi üzüleceğim” diyebiliyor!
Gözümün önüne doğmamış yavrular geliyor! Bu çocuklar nasıl bu hale gelmiş! Merhamet duyguları nereye gitmiş?!

***

Aynı yaşlarda benim de oğlum var. Bu yüzden bunlar neden böyle davrandılar diye merak ettim-  internette biraz gezindim.

Meltem Budak (Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Psikoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi) hocanın yazdıklarını okudum. Hayvanlara zarar veren çocukların genellikle kendilerinin şiddete maruz kaldığını veya tanık olduğunu bununda çocukta empati eksikliğine neden olduğunu  söylüyor. “Empati eksikliği de çocuğun kendisine ve bir başka canlıya zarar vermesindeki en önemli unsurdur.” diyor ve devam ediyor.

“Hayvanlara zarar veren çocuklarla ilgili araştırmalar, bu çocukların kendilerinin de şiddete maruz kalmış olabileceğine işaret etmektedir. Birey ve aile ile ilgili faktörler, çocuğun psikolojik gelişimi açısından önem taşımaktadır. Bunun dışında çevresel faktörler, özellikle yoksulluk ve kaynaksızlık içinde, yetişkin desteğinden, yönlendirmesinden yoksun büyüme çok önemli. Olumsuz ebeveynlik tutumu ile büyümek, aile içinde şiddete maruz kalmak veya tanıklık etmek empatinin gelişmesinin önüne geçer. Şiddete maruz kalmış çocuklarda bu alt yapı erozyona uğrar.”

Yani empati öğrenilmeden- merhamet beklemek zor!

***

Şu yeni nesil şiddet içeren, televizyon dizilerine de sinir oluyorum. Sen izlemesen de çocuklar ayıla- bayıla izliyor. Kanalı değiştirsen telefondan takip ediyor! Bence bu dizilerdeki tiplerde çocukları şiddete özendiriyor!

Kardeşimle kabir ziyaretinden geliyoruz- baktık çocuklar ellerinde oyuncak silahlarla çatılarda geziyor!  Gülsek mi? Bilemedik!


   8 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2231 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


The Citizen
Toplum olarak televizyon karşısında çoluk-çocuk şiddete maruz bırakılıyoruz.. Ve bu çocuklarımızda ve bizde kapanması zor derin yaralara sebep oluyor. Bunun tek çözümü defalarca aynı görüntüyü yükleyen haberler-programları izlememek, izlettirmemek, interneti şiddete karşı sınırlandırmak veya tamamıyla evde kullanmamak. Eğitim şart.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım