07 Ağustos 2019, 18:49 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

İsmet Andaç Meclise önerge verdi

İsmet Andaç Meclise önerge verdi

Andaç Tuz üretim sahaları ile ilgili önerge verdi...

CHP’li ismet Andaç: Tuz üretim sahaları hak sahiplerine iade edilsin

CHP Belediye Meclis Üyesi İsmet Andaç, Ağustos Ayı Meclis toplantısında, hak sahiplerine tuz üretim sahalarının iade edilmesi gerektiğini belirten bir önerge verdi.

“Bir çalışma grubu oluşturularak, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından tekrar ele alınarak, iptal gerekçeleri ortadan kaldırarak hak sahiplerine tuz üretim sahalarının iadesi için gerekli çalışmaların başlatılması” gerektiğini ifade eden İsmet Andaç, önergesinin tamamında şunları kaydetti;

Bildiğiniz üzere Tuz Gölü’nün Şereflikoçhisar hudutları içerisinde 8 adet tuz üretim sahası Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 06-08 Ağustos 2011 tarihlerinde ihalesi yapılmıştır.
Yapılan bu ihalelerin iptali için devletimizin kurumlarına yaklaşık 80 adet dava açılmıştır. Bu davaları açan sadece iki firmadır. Bu firmalar, 2006 yılında Özelleştirme Dairesi tarafından özelleştiren Kaldırım ve Kayacık tuz üretim sahalarını satın alan firmalardır. Bu davaları açma gerekçeleri apaçık ortadadır. Tek hedefleri bu sektörde tek tedarikçi olarak tuzu yüksek fiyatlara satmaktır. Nitekim bu gayretlerinde de başarılı olmuşlardır. Açılan davaların neticesinde yeni açılan tuz üretim alanlarını kapattırarak 25.00 TL/Ton olan tuz fiyatlarını 90.00 TL/ton çıkarmışlardır. İlerleyen süreçlerde yapılan zamlarla ilçemizde faaliyet gösteren irili ufaklı tuzcu tabir ettiğimiz esnaflarımızı işlerini yapamaz duruma getirmişlerdir. Fiyatlardaki bu artış belgeleri ile mevcuttur.
2011 yılında ihalesi yapılan sahaları alan bazı firmalar, 2014 yılında üretime başladılar ve İlçe ekonomisi içerisinde çok büyük yer tutacak istihdamda sağladılar. Sadece İlçe ekonomisi değil, Ülke ekonomisi adına da tuzu ithal eden bir Ülke konumundan tuzu ihraç eden bir Ülke konumuna taşımışlardır.
İhalesi yapılan tuz üretim sahaları, 8 adettir. Fakat alan olarak mevcut 3 tuzlanın tuz üretim alanlarının yaklaşık dörtte biri kadardır. Yani adet olarak fazla, üretim alanı olarak küçüktür. Şu an yaklaşık olarak Tuz Gölü’nden yıllık 2 milyon ton üretilmektedir. Eğer yeni açılan 8 sahada faaliyete geçse idi bu rakamı 3 milyon ton olacağı öngörülmekte idi. Yani buradaki asıl mesele bu 2 milyon ton tuzu yüksek fahiş fiyattan satmak mı? Yoksa 3 milyon ton tuzu dünya piyasa değerlerinde satılması meselesidir.
Her bir firmanın bu noktada çok büyük zararları mevcut olup görüştüğümüz firma yöneticileri gelinen noktada tazminat davası açmaktan başka bir çözüm bulamadıklarını belirtiyorlar. Açılacak tazminat davalarının yapılan yatırım bedelleri ile birlikte her bir firma için ortalama 20-30 milyon TL civarındadır. İhaleyi alan firmanın 8 adet olduğu düşünüldüğünde yaklaşık 240 milyon TL tutarında Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’nın tazminat davalarıyla karşılaşacağı görülmektedir.
Mahkemelerin iptal gerekçesi ihale öncesi 1/50000 ölçekli Tuz Gölü özel çevre koruma planlarında, ihalesi yapılan alanların tuz üretim sahası olarak belirlenmeden ihaleye çıkarılmasıdır. Bu uygulamayla devlet tekelinden özel sektör tekeline dönüşmüştür.
Bugün geldiğimiz noktada küçük ve orta boy diye tabir ettiğimiz tuz işletmeleri (tuzcu) ve nakliyeci esnafı çok zor şartlar altında işlerini devam ettirmeye çalışsalar da ekonomik açıdan son derece sıkıntı içerisindedirler.
Nakliyeci esnafımızın iş yoğunluğunu artırabilmek tuz işletmelerinin daha makul fiyatlarla tuz temin edebilmelerini ve İlçemiz ekonomisine olumlu katkılar sunabilmesi için Belediye Başkanımızın Başkanlığında çalışma grubu oluşturularak (sektör temsilcilerinden, oda ve dernek başkanlarından, belediye meclis üyelerinden) bu durumun Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından tekrar ele alınarak, iptal gerekçeleri ortadan kaldırarak hak sahiplerine tuz üretim sahalarının iadesi için gerekli çalışmaların başlatılmasını öneriyorum”
dedi.

AK Parti Meclis Üyesi Cafer Tayyar Altuğ, söz konusu önerge ile ilgili olarak; “Bu özel bir husus. Bizimkiler, hayvancılık tarım falanla ilgili komisyonlarımız. Bunun için ayrı bir komisyon mu kursak? Konu çok hassas ve önemli bir konu. Belediye Meclisi’nin Belediye Başkanlığı’nda bir çalışma grubunu oluşturma yetkisinin olmadığını söylüyorum. Kurmuş olduğumuz komisyonlar ihtisas komisyonları olduğu için doğrudan Belediye faaliyetlerini ilgilendiren konularla ilgili. Verdiğimiz önergeler, hepsi Belediye’nin ilgili alanlarına giren konular. Fakat bu konu, bir çalışma grubunu oluşturulmasını Oda Başkanlarından, Siyasi Partilerden, Belediye Başkanlarından oluşan. Bu Belediye Meclisinin konusu değil. Ben bunu demek istiyorum. Ama illaki konu çok önemli olduğu için ayrı geçici bir komisyon kurularak araştırılabilir. Bu önergenin cevabı siyasi bir cevap olacak. Meclisimizin konusu değil. Kent konseyinde gündeme getirilebilir. Biz Kent Konseyi’nde görüşülmek üzere havale yapalım isterseniz”dedi.

İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Eyüp Doğan da; “Zaten bu konu yargıya intikal etmiş. Buradaki yapılacak iş siyaseten, siyasi kanallardan bir girişim yapılarak çözümlenecek bir konu. Onun için de biz Kent konseyi kurduk. Kent konseyi bu işe el atarak çözülür. Siyasi kanaldan çözülecek bir konu” şeklinde konuştu.

Başkan Çelik;  “Bu tuzlalarla ilgili bir mesele.  Hassas bir konu. İhtisas komisyonlarımız gerekli bir araştırma yapsın. Rapor haline getirdikten sonra burada komisyonda; “Bu komisyon meclisin dışında olduğu için Kent Konseyi diye bir konsey oluşturuldu, bu konunun konseyde değerlendirilmesi diye bir karar alınabilir.”dedi ve önerge oybirliğiyle ilgili komisyona havale edildi.


     8 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2909 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


koçsarlı
konyalı tuzla sahibi devlet yönetimindeki gücünü kullanarak kendi ilindeki üniveristeden rapor çıkartırarak buradaki tuzla açmak isteyen işletmecileri bertaraf etmiştir bu zarar altından kalkılacak zarar değildir ayrıca şuan nakliye sektöründe istediği gibi at koşturuyor bu tuzla sahipleri; memleket sahipsiz başka yerde olsa neyin ne oldugunu öğretirlerdi ama bu yer sahipsiz ve içimizden uç kuruş menfaatleri için entrika çevirenler var
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri