25 Eylül 2019, 14:36 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Çiftçinin para kazanmasını istiyoruz

Çiftçinin para kazanmasını istiyoruz

x

Çiftçinin para kazanmasını istiyoruz...Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı:Çiftçinin para kazanmasını istiyoruz.

Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yıldırım Şamil Özden, İlçemiz Ziraat Odası’na iadeyi ziyarette bulundu.

İlk olarak Evren Ziraat Odası’na uğrayan Başkan Yıldırım Şamil Özden, daha sonra İlçemiz Ziraat Odası’nı ziyaret etti.

Başkan Özden’in ziyareti sırasında; CHP İlçe Başkanı Mustafa Alıcı ve İYİ Parti İlçe Başkanı Avni Yıldırım da hazır bulundu.

Ziyaret ile ilgili olarak bilgi veren Başkan Yıldırım Şamil Özden; Ankara’nın İlçelerindeki Ziraat Odalarını ziyaret ettiğini, daha sonra da geniş katılımlı Halk toplantılarını da yapacaklarını ve mesai saatlerinin olmadığını, vatandaşların randevusuz kendisini ziyaret edilebileceğini söyledi.

ÇİFTÇİNİN PARA KAZANMASINI İSTİYORUZ

Çiftçinin para kazanmasını istediklerini belirten Özden; “TKDK diye Kırsal Kalkındırma kuruluşu var. Bu kuruluş parası olan kişilere yardım yapıyor, hibe yapıyor. Bizim derdimiz parası olmayan, maddi durumu el vermeyen çiftçimizin yanında olmak, onlara destek olmak. Tek farkımız ve en büyük farkımız bence bu.
Seracılıkla ve hayvancılıkla ilgili çalışmalar yapılacağını, bu çalışmalarda çiftçinin cebinden beş kuruş para çıkmadan, 6-7 yıl içinde kendi ayakları üzerinde duran, kar eden ve hayvan sahibi olan bir sistem yaratmak istediklerini, bunun da takibini çok sıkı yapacaklarını,
Çiftçinin geçinmesini istemediklerini, çiftçinin para kazanmasını istediklerini, para kazanmanın geçinmenin bir üst kademesi olduğunu, yıllardır çiftçinin geçinmeye çalıştığını, çiftçiyi bir üst kademeye gelmesi gerektiğini” dedi.

KOOPERATİFLERE FON DAHA İYİ AKTARILIYOR

Kooperatifleşme olursa birlikteliğin örneği olduğunu dile getiren Başkan Özden; “Kooperatif sayesinde daha iyi hibeler geleceğini, özellikle kadın kooperatiflerine fonların daha iyi aktarıldığını, bireysel olarak kazanmanın mümkün olmadığını, çiftçinin artık emeğinin karşılığını alması gerektiğini, Belediye’nin çiftçilerin üretimiyle ilgili ufak dokunuşları olacağını, çiftçinin ürün satmada ve emeğinin karşılığını almada problem yaşadığını söyledi.

ÜRÜNLERİ ÜRETECEĞİZ, ANKARA’YI DOYURACAĞIZ, GERİSİNİ DE SATACAĞIZ

Önce israfı önleyeceklerini, arkasından tasarruflu olacaklarını en sonda üretken olacaklarını, bunlar yapıldığı zaman ayakta durulacağını ve mutlu da olunacağını dile getiren Başkan Yıldırım Şamil Özden; “Çiftçilerin yaz kış çalışacağını, Ege çiftçisinin bir arazide 4 ürün aldığını burada bir ürün aldığını, sulak yerlerde ikinci ürün alınabileceğini, kuru yerlerde de yıl da en az 3 ürün alınması gerektiğini ve kükürt kullanmada çalışmaların olacağını” söyleyerek; “Biz ürünleri üreteceğiz, Ankara’yı doyuracağız. Artanı diğer ihtiyacı olan İllere aktaracağız, onun dışında artanı da yurt dışına satacağız, hedefimiz bu” dedi.

İSTEKLER VE SIKINTILAR DİLE GETİRİLDİ

Başkan Yıldırım Şamil Özden konuşmasından sonra sıkıntıları ve istekleri dinledi.

Ziraat Odası Yönetim Kurulu Üyesi, Şekerköy Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Ercan Altuntaş; “Şekerköy Mahallesinde bulunan kooperatifin pasif durumda olduğunu ve kooperatife hayvan alımında hibe yardımının olup olmadığını ve fiğ ve mısır tohumu destekleri devam edecek mi?” diye sordu.
Başkan Özden de; “Kooperatifi aktif hale getirelim. Maddi anlamda kooperatiflere yardım yapılmadığını hayvan alımlarında, kiralama usulü yani lizink şeklinde olacak. 203 ton macar fiğ tohumu dağıtılacak.” dedi.

Seralarda fide yardımı olacak mı? sorusuna fide yardımının yapılacağını, tamamen yerli çeşitlerin olacağını, yabancı çeşitlerin kullanılmayacağını, %100 yerli hibe çeşitlerinin olduğunu, yabancı çeşitlerin olmadığı ifade edildi.

Bu sene Belediye’nin ilk defa tohum üretimine gireceğini ve tohumu TİGEM’den alacaklarını böylece fazla olan tohumu da Belediye olarak kendilerinin ekerek, yetiştireceğini vurgulayan Başkan Özden; “Kendi yetiştirdikleri tohumları da çiftçilere vereceklerini söyleyerek bir şeylerin artık değişmesini istediklerini, Ankara’daki bu örnek çalışmanın da tarımda bir devrim zihniyeti olacağını ve Türkiye’ye örnek olacağını dile getirdi.

Ayrıca; tohum eleme tesisine sorteks parçasının alınması gerektiği ve Ziraat Odası’nın ilaçları piyasadan pahalı verdiği dile getirilmesiyle ilgili olarak Başkan Şamil Özden; “Belediye’nin imkanı olupta sizi desteklememenin şansı yok. Bundan kesinlikle emin olun. İyi şeyler olsun diye uğraşılıyor. Piyasada en ucuz ilacı Ziraat Odaları veriyor. Oda’nın bayat satma lüksü yok, bandrolsüz satamaz. İlacın etkisine bakmak lazım. Sizin mesleki kuruluşun olduğu yer Ziraat Odası’dır, güveneceksiniz. Güvenilir olarak bir şey almak istiyorsanız piyasada tohum paketini taklit ediyorlar. Orijinal tohum almak istiyorsan Ziraat Odası’ndan alacaklar. Başka şansın yok. Çünkü, geri dönüşü olmayan bir sezon kaybediyorsun” dedi.

CHP İlçe Başkanlığının proje yöneticisi Mustafa Koçak; “Ekip ve ekipman eksiklikleri var, ama en önemli sorun ürün yetiştirmek değil, ürünü satmaktır. Sulu tarım yapılan her yerde sulu yetiştirilen ürünlerin hepsi tarlada kaldı, genç üreticilerimize domates üreticiliği teşvik edildi, gençler varıyla yetiştirdikleri domatesleri şuanda tarlanın içinde çürüdü kaldı, soğana yöneldiler, şuanda soğan maliyeti, işçi maliyeti karşılanmadığı için soğan da tarla kaldı.
Biz kooperatifi; Ziraat Odasıyla, Belediyeyle, İlçe Başkanlıklarıyla kurarız yalnız Büyükşehir’in bu konuda tam desteğini istiyoruz” dedi.

Başkan Özden de; “Siz kooperatif kurarsanız, örneğin peynir fabrikasının maliyeti 80 bin liraya yakın. Onun 70-75 bin lirasını Belediye verebilir.” şeklinde konuşunca Koçak; “Akin Mahallesinde Cemal Ünal’ın Peynir konusunda çalışmasının olduğunu” söyledi.

Koçak ayrıca; “Diğer Bölgelerde de, çaşir denilen bir ot var. Bu çaşir otu her peyniri orijinal şekilde tutmasını sağlıyor ve ona has bir tat veriyor. Bununla ilgili projelerimiz var.
Sorteks kesinlikle gerekli bir makinedir. Bunun yanı sıra kimyon değirmeni makinesi de olması gerekli. Bu kimyon değirmenini Ziraat Odası alırsa, burada öğüttüğümüzde bu kimyon kilosu 14 liradan 20 liraya çıkacak” deyince de Başkan Özden; “kimyonu paketleyip etiketle Şereflikoçhisar veya Tuz Gölü kimyonu diyerek satılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Toplantı soru cevap şeklinde sona erdi.

Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt İlçe dışında olduğu gerekçesiyle toplantıya katılmadı.


   26 Eylül 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 5220 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


ankaralı kemal hemşerim şereflikoçhisar beypazarının yaptığının çok fazlasını yapacak kapasite de olduğunu düşünüyorum. e-90 gibi çok yoğun trafiği olan bir geçiş güzergahındayız pazarlama ve tanıtma konusunda çok büyük bir imkan e-90 ama nedense bizin yol kenarında hiç köylü pazarımız yok bir kavunumuz vardı oda daha çok kazanacagız diye hormonlu kavun oldu. onu bile pazarlıyamadık. kaynak olarak insanımız var arazimiz var. suyumuz var tuzumuz var alçı madenlerimiz var linyit var aslında gelişmek için herşey var. sadece bu kaynakları birleştirip ortay enerji çıkaracak kimsemiz yok malesef ilçe siyaseti kördüğüm olmuş ilçede siyaset ile uğraşan küçük olsun benim olsun diyerek kirli siyasete üzerine düşündüler. ilçede siyasi kimliklerie bakarmısınız eğitim seviyesi nedir. bu güne kadar şereflikoçhisar için neler yapmışlar. ya çapı çerçevesinden küçük yada çıkar üzerine siyaset yapıyorlar. yani diyorum ki artık şereflikoçhisar değişmeli değişmemesinin önünde en büyük engel siyasiler
ANKARALI EKMAL
Beypazari bir cok seyleri gelistirmis,ciftci ürettigini Ankarada pazarliya biliyor.
Ayrica icmeceleriylede ün yapmis istedigi düzeye ulusmus gibi,2018 yilinin eylülünde Beypazari icmelerine gittim HOTEL SIPA,da kaldim 5 yildizli Hotel hizmeti güzel cift kisilik oda 300 Tl.sabah,kahvalti,Aksam yemegi dahil,tahminen 300 civarinda müsteri varidi,personelin tamami ilgili okullarda meslek egitimi ögrenmis cogu yabanci dilbilnler,HTEL SIPA beypazarina varmadan ana yola bir kac klim.mesafede Kücük bir vadinin icinde kurulmus,,,yolayriminda sürekli bi münüpüs gelenleri tasiyor,kochisarliyi konustur beypazarini begenmez ama beybazari basarmis,yetistirdigi domatesi markalamis,istedigi fiyata satiyor.
arazi verimi olarkada sereflikochisar daha iyi bir araziye Sahib ama sulu tarimi düsünmüyor,egitim düzeyi olarakta sereflikochisar pekte gerilerde degil,ama hareket alani cok az,unutma hersey cabaya bagli,istek arzu,mücadele olmadan hic bir sey olmaz,selamlar
CAN
8 Kasım-1 Aralık 2019 arasında mahalle delegeleri seçimi, 14 Aralık 2019-27 Ocak 2020 arasında ilçe kongreleri, 3 Şubat-2 Mart 2020 arasında da il kongreleri gerçekleştirilecek. bu takvime göre CHP sular ısınıyor yerel gazetelere herkesin taraftarları yavaş yavaş kendini gösteriyor. adaylar yavaş yavaş taraftarlarını sahaya sürüyor çetin bir yarış geliyor gibi
Metin yılmaz
Mustafa koçak hocamızı halk eğitim kurslarından tanıyoruz. çalışkan memleketine düşkün bize şereflikoçhisar ile ilgili çok projelerini anlatırdı fırsat verilse şereflikoçhisar için bir çok şeyi başaracağını düşünüyorum.
mesut aksoy
ANKARALI KEMAL çok haklısını ankara gibi 7 milyonluk bir şehirin ilçesi olmak bir avantaj yıllarca beypazarı bu avantajı kullandı bize hep olumsuz biz yapamayız bizden bir şey olmaz mantıgı ile yeriizde saydık. bu fırsatı kollamamız gerek. onun içinde ilçemiz için koşan fedakarlık yapan kişilerin iş başına gelmesi gerekiyor.
ANKARALI KEMAL
Ankara büyük sehir belediysi yavasin seneflikochisar icin önemli projelerimiz var demesi önemlidir,
Tarima dayali sereflikochisar,ilk etabda sulu tarima gecmenin yollarini bulmali,cok yakininda hirfanli kesik barajlarin suyundan yararlanmali.
Ciftci ürettigini degerinde satamiyor,kulaginin dibindeki ankarayla iletisim kuramiyor,pasif konumda olan tarimkeredi koopaartifleri ahrekete gecirerebilir ciftcinin yaninda kooparatifi olacak ürünlerine pazar bulacak,veya kendi aralarinda belediyeninde yardimiyla tüketim kooparatiflerini kuracak,tüm ihtiyackarini orada en Uygun fiatlarla satin alacaktir,avrupanin en gelismis ülkesi isvicre de cooparatifler bir cok alanda aktif,ülke genelinde büyük pazara sahibtirler,bilindigi gibi kooparatifcilikte kar amaci cokaz,üyelerine hizmet ön plandadir.
sereflikochisar 7 milyon nufuslu ankaranin ilcesidir,burada seracilik Uygun bir is olarak görülüyor.kücük capli tavukculuk neden olmasinki,afkirlik bir kader degil,bu yeni geismeye cevab olacaksin.selamlar
mesut aksoy
istanbulda Ekrem İMAMOĞLU Ankarada mansur yavaş, izmir de Tunç Soyer, Antalya da Muhittin Böcek, mersin de Vahap seçer, adana da Zeydan karalar ile yeni bir başlangıç yeni yüzler yeni vizyon ile CHP Türk siyasetine ağırlığını koyuyor. her şey çok güzel olacak sloganı ile başlayan hareket yurdumuzun bir çok yerinde meyvelerini vermeye başladı. işte bu noktada Şereflikoçhisar bu fırsatı kaçırmaması için chp de yenilenme yeni yüzler eğitimli azimli çalışkan kişilerin daha aktif olması gerektiğini düşünüyorum. tam bu noktada Mustafa Koçak büyük iş düştüğünü bu rüzgar ile şereflikoçhisarı ve şereflikoçhisar chp ilçe teşkilatını iyi noktalara getirebilecek kişiyi olarak düşünüyorum. lütfen bir defa kişisel çıkarlarımızı bir kenara bırakalım memleketimizi düşünelim. acizane düşüncemiz
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.108 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri