09 Ekim 2019, 14:59 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Alıcıoğlu açıklama yaptı

Alıcıoğlu açıklama yaptı

Alıcıoğlu açıklama yaptı...

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde, Millet İttifakı’ndan Belediye Başkan Adayı olan Ercan Ertürk Alıcıoğlu kapsamlı bir açıklama yaptı.

Gazetemizden kendisine yaptığımız açıklamaya davet haberini yazılı olarak cevaplandıran Alıcıoğlu şu görüşleri dile getirdi:

Sevgili Mustafa Yücel, 22 Ağustos 2019 tarihli gazetenizde bana ithafen, “Sorma vaktif gelmedi mi?” diyerek bir yazı kaleme aldınız. Tarih itibariyle size ve gazetenize bu yazıyla ilgili olarak cevap vermedim. Bunun nedenine gelince o tarihte seçilen Belediye Başkanı Sn. Memiş Çelik, görevinde henüz 5 ay gibi bir süredir bulunmaktaydı. Bugüne gelince 31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin üzerinden yaklaşık 6 ay geçti. Bu şu demek, 60 ay gibi bir süre için seçilen Belediye Başkanı görev süresinin 10’da 1’i olan 6 ayı tamamlamış, kurumu ve personelini tanımış, idari kadrosunu oluşturmuş, geleceğe yönelik plan ve projelerini hazırlamış ve bu konularda toplumu bilgilendirme yapmış demektir. Ülkemizde bir çok İl ve İlçe Belediye Başkanının yaptığı gibi pankartlarla veya afişle olmasa bile yazılı açıklama ile Şereflikoçhisar halkını bilgilendirmesini beklerdim.
Açıkçası ben Belediye Başkanının göreve gelmesinin ardından;

1-Belediye olarak nasıl bir Belediye teslim aldığını,
2-Belediye’nin piyasaya ve kurumlara ne kadar borcu olduğunu,
3-Belediye’nin ne kadar alacağı olduğunu ve kasasında ne kadar parası olduğunu,
4-Belediye bünyesinde kaç personelinin olduğunu,
5-Belediye şirketinde kimlerin görev yaptığını (isim ve soy isimleriyle birlikte),
6-Toplam araç ve gereç sayısını,
7-Önceki dönemden tamamlanmış, yarı tamamlanmış ve tamamlanmamış hangi projeleri aldığını,
“Gönül Belediyeciliği, Şeffaf Belediyecilik, Ak Hizmet” olarak açıklamasını bekledim.

Maalesef üzülerek belirtmek isterimki, 6 aylık süre zarfında Belediye Başkanından böyle bir adım görmedim.

Malumunuz üzere bir seçim süreci geçirdik. Aziz Şereflikoçhisarlı hemşilerim 31 Mart’ta sandığa giderek nasıl yönetilmek istediklerini sandıkta belirlediler. Bu süreçte yaklaşık 8.000 vatandaşımız, “Biz Ercan Ertürk Alıcıoğlu’na güveniyoruz, Şereflikoçhisar’a yapacağı hizmetlere ve çalışmalarına güveniyoruz. Ercan Ertürk Alıcıoğlu ve Belediye Meclis Üyesi Adaylarının Şereflikoçhisar’a hizmet getireceğine güveniyoruz” diyerek şahsıma ve Belediye Meclis Üyesi adaylarımıza oy verdiler. Bu anlamda bize de burada asli bir görev düştü. Bu görev; dönem sonuna kadar yani bir dahaki mahalli idareler seçimine kadar devam edecektir.

Sadece Belediyecilik anlamında değil. Bu İlçedeki tüm Sivil Toplum Kuruluşları, bunların ilçe için yaptıkları çalışmalar, devleti temsil eden idareciler, bu temsilcilerin ilçe için yaptığı çalışmalar şahsım tarafından yakından takip edilerek doğru ve yerinde olan tüm çalışmaları tebrik ve takdir edeceğim. Eksikler, hatalar uyarılacak. Yanlış ve uyarılar alenen, yüksek sesle konumu ve mevkisi ne olursa olsun tenkit edilecektir. Ben bunu geçmişte İlçemizde Belediye Başkanlığı yapmış; görüşü ne olursa olsun herkes için basın ve kamuoyu huzurunda açık mektup yayınlama ve alenen uyarma şeklinde tenkitlerim, eleştirilerim, takdir ve tebriklerim oldu.

Yazınızda belirttiğiniz diğer bir hususa gelecek olursak, yazınızın özünü teşkil eden, “Büyükşehirle olan yakınlığınız nedeniyle İlçemiz sorunlarına duyarlılıkta gösterip, çözümü konusunda çaba ve destek gösterecek misiniz? Sözünüzü şöyle cevap vermek isterim; 7-8 yaşından beri Şereflikoçhisar’da ekonomik, sosyal ve siyasi tüm gelişmelerde, yaşananları yakından tanıdım ve içerisinde bulundum. O tarihten beri Şereflikoçhisar’ın kalkınması, gelişmesi için bireysel olarak elimden gelen tüm gayreti gösterdim.

Yine aynı minvalde, siyasi süreç içerisinde 2004 yılında şuan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mansur Yavaş Bey ile aynı siyasi partiden aday olmam vesilesi ile tanışma imkanımız oldu.
O tarihten beridir bir abi-kardeş hukukunda devam eden bağımız halen aynı doğrultuda devam etmektedir. İlçenin Büyükşehir nezdinde proje bazında çözülmesi gereken sosyo,  ekonomik ve kültürel tüm konularını yetkili Büyükşehir mercileri ile düzenli olarak görüşüyor ve çözüm konusunda gerekli adımların atılması için mücadele veriyorum. Bunun haricinde belediyecilik hizmetleri anlamında yetki ve sorumluluğumun olmadığı alanlarda objektif karşısına geçmeyi, etik ve doğru bulmuyorum.

Mevcut siyasi yapı itibariyle Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Millet İttifakını dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve İYİ Parti’yi temsil noktasında Şereflikoçhisar olarak eksik olduğumuz gerçeği gözden kaçırılmamalıdır. Bunun nedenlerini tartışmak saatlerimizi, günlerimizi alacağından bu konuya girmek istemiyorum. Bununla ilgili olarak kamuoyunun talepleri olursa illaki gerekli bir açıklamam olacaktır. Burada değinmek istediğim Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Mansur Yavaş Bey’e yeteri kadar meclis desteği verilmemesidir.

Şimdi buna ilave olarak Şereflikoçhisar genelinde yürütülen çalışmalarda boy göstermek, fikir beyan etmek, olmayan hizmet sözü vermek ne parti kimliklerimize ne de Şereflikoçhisar’a yakışmaktadır. Biz mikro siyaset anlamında Şereflikoçhisar’ın hak ve menfaatlerinin yanı sıra Başkentimizin ve Ülkemizin siyasi düzensizliğini değiştirmesi için yola çıktık. Şuanki siyasi görüntü bunun çok ama çok uzağında, Şereflikoçhisarımıza gelecek yatırım ve hizmetleri kaldırım, kilitli taş ve asfalt yaması olarak görmemeliyiz. Bu yanlış bir düşünce ve bu düşünceden biran önce dönmeliyiz.

Seçim döneminde bahsetmiş olduğum organize tarım ve organize hayvancılık ile sosyal Belediyecilik anlayışının İlçemize kazandırılması için proje bazında görüşmelerimiz devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş Bey’den söz aldığım bu yatırımları yakından takip ediyor, bu yatırımların İlçemize kazandırılması için ilgili mercilerle görüşmeler yapıyorum. Burada amaç; sen, ben değil kalkınan bir Şereflikoçhisar. Siyasi kimliği ne olursa olsun tüm Şereflikoçhisarlı hemşehrilerimizin faydalanacağı ekonomik, sosyal kalkınma için bu projelere büyük önem veriyorum.

Belediye Başkanı dahil 4 Büyükşehir Belediye Meclis Üyemizin, İlçemizin sorunlarını Ankara Büyükşehir Meclisine taşımamaları siyasi bir tavır mıdır? Bilmiyorum, ancak önümüzdeki süreçte bu Büyükşehir Meclis Üyelerimizin Şereflikoçhisarımızın hak ve menfaatleri için Büyükşehirle olan diyaloglarını takip edeceğim. Büyükşehir Meclis Üyelerimizin siyasi ikbal ve siyasi kimliklerine hapsolmadan, Şereflikoçhisar’ı düşünerek hareket edeceklerini umuyorum. Çünkü bu Meclis Üyelerimizin Şereflikoçhisar’a hizmet konusunda siyasi ve fevri tavır takınmamaları gerekmektedir. Ama görünen o ki geçen 6 aylık süreç içerisinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’yle diyalogumuzu Meclis Üyeleri değil de İlçe Kaymakamımız Sn. Sedat Yıldırım sağlıyor. Bu durum Şereflikoçhisar’ın geleceği açısından siyasi bir yanlıştır ve bu yanlıştan acilen dönülmesi lazımdır. Burada Kaymakam Sedat Yıldırım’a teşekkür etmemek mümkün değil. Kendisini takdir ediyorum ancak bu görüşmelerde Büyükşehir Meclis Üyelerimizin de olması çok ama çok önemlidir.

Bu vesileyle sizin aracılığınızla bir konuya da değinmek istiyorum. Şereflikoçhisar’ın hak ve menfaatleri doğrultusunda, kapanan tuzlalarla ilgili olarak bir yıl önce başlatmış olduğum ve siyaseten hiç kullanmadığım, Cumhurbaşkanlığı makamına yolladığım ve hala takip ettiğim müracaat ve şikayet dilekçemi de bu basın açıklamasının ekinde size yolluyorum. Toplumun bilgilendirilmesi açısından önem arz eden bu mektubu, gazetecilik anlayışınıza güvenerek yayınlamanızı bekliyorum. Aynı mektubun gelişmesi olarak Mecliste grubu bulunan siyasi partilerin Meclis Grup Başkan Vekilleri ile bir görüşme yapacağım. Bu durumu önümüzdeki günlerde çözüm bulunmaması halinde ulusal basına da taşıyacağımın bilinmesini isterim. Birde şuan Ankara Büyükşehir Belediyesi nezdinde yürütmekte olduğum bir projem var. Şuan hukuki zemini konusunda araştırmalarım sürüyor. Bu projemi vakti ve saati geldiğinde tüm kamuoyuyla paylaşacağımın bilinmesini isterim.

Siyasi hayatımın hiçbir kademesinde popülist siyaset, yalan siyaset ya da boyun eğer bir siyasi çizgim, tavrım olmamıştır. Doğrudan ayrılmayan ve bu konuda gözünü budaktan esirgemeyen bir yapım olduğu siz ve siyasi çevreler tarafından malumdur.

Bu konudaki siyasi çizgimi net bilen bir kişi olarak gazetenizde yazdığınız; “benden siyaset bu kadar. Unumu eleyip, eleği astım mı? diyeceksiniz?” cümlenize cevabım budur. Umarım siz ve değerli okurlarınız bu konudaki tavrımı net anlamış olursunuz. Yazımı okuyan tüm okurlarınıza ve çok kıymetli Şereflikoçhisarlı hemşehrilerime saygılar sunuyorum.

NOT: Ercan Ertürk Alıcıoğlu’nun kapatılan tuzlalarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği dilekçenin tam metnini gelecek sayımızda sunacağız.


      10 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3029 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


peçenekli
ilçe belediye başkanı yerine fedakar CHP ilçe teşkilatı çalışıyor. Mustafa koçak hocam memleketi için fedakarlık yapıyor
Kaan
Suanki mevcut belediyemiz Ankara büyükşehir belediyesinin Cumhuriyet Halk Partisine gecmesinden dolayi,dialog kurmaya ve sorunlari gidip bizzat sayin Mansur Yavas baskana anlatmaya hic gerek duymuyorlar. Atalarimiz "aglamayan bebeğe meme yok" diye bosuna dememislerdir. Buyuksehire secimden sonra selam bile vermemis belediyeler hizmet bekliyor.Derdinizi anlatmazsaniz büyükşehir nimetinden faydalanamazsiniz. Ancak koltuklarinizda oturup ay basi maasinizi saymakla kalirsiniz.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım