16 Ekim 2019, 16:31 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

STK'ların basın açıklaması

STK'ların basın açıklaması

x

Gün sessiz kalma günü değil, ses verme günüdür...STK’ların basın açıklaması: Gün sessiz kalma günü değil, ses verme günüdür.

Sivil Toplum Kuruluşları ortak basın açıklaması yaptı.

Türkiye’nin 81 İlinde eş zamanlı olarak Odalar ve Borsalar tarafından, Barış Pınarı Harekatı’nda  mücadele eden askerlerimize destek vermek ve devletimizin yanında olduklarını belirtmek için bir açıklama yapıldı.

İlçemizde de; Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mithat Şen, Şoförler Odası Başkanı Celal Yılmaz, Ağaç ve Maden İşleri Odası Başkanı Cavit Aktay ve Sınırlı Sorumlu Küçük Yapı Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Şah İsmail Atak’ın katıldığı bir basın toplantısıyla açıklama yapıldı.

Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde yapılan açıklamada; “Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür. Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız.
Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır” denildi.

BASIN AÇIKLAMASI;
Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Türkiye’nin 81 İlinde yapılan ortak basın açıklamasında şunları söyledi;

Değerli Basın Mensupları,
Şereflikoçhisar Ticaret  Odası, Ziraat Odası, Esnaf Sanatkarlar Odası, Şoförler Odası, Ağaç maden işleri Odası, Bakkallar ve Bayiler odası olarak bugün buradayız

81 İl’de aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte bu açıklamayı yaparak, sizler aracılığıyla hem Ülkemiz hem de dünya kamuoyuna sesleniyoruz. 
Türkiye, 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekât başlatmıştır.
Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır.

Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.
Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz.
Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır.
Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır.
Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir.
Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.

Ülkemiz özellikle Fırat’ın doğusunda sınırın ötesinde konuşlu terör örgütü unsurlarınca, son iki yılda yüzün üzerinde taciz ve hasmane eyleme maruz kalmıştır.
Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir.
Suriye’deki yerel halkın da terör örgütlerinin giderek artan insan hakkı ihlalleri, göçe zorlanma, taciz ve zulmüne karşı şikâyetleri ve tepkileri sürekli artmaktadır.
Herkes artık şunu çok iyi görmelidir ki; masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden tüm bu operasyonlarıyla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde vermektedir.
Aynı zamanda da sivillerin ve masumların korunmasına azami dikkat gösterilmektedir.
Zaten bunu hem Fırat Kalkanı hem de Zeytin Dalı harekâtlarında da gösterdik.
Önceden terörün hâkim olduğu bölgede hayat normale döndü, barış ve huzur geldi.
Yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk.

Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü.
Çünkü biz inanıyoruz ki, gönül dünyasını ve insanları imar edemeyenler, yeryüzünü imar edemezler.
Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız.
Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir.
Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır.

Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir.
Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz.

Son olarak, şunu da herkesin bilmesini istiyoruz.
Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir.
Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir.

Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür.
Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.
Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir.
Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez.
Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez.
Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız.
Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır.

Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun.
Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.
Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Yar ve yardımcımız olsun.”
dedi.

ODA BAŞKANLARININ KONUŞMASI;
Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin de; “Gün birlik ve beraberlik günü. Birliğimizi, beraberliğimizi Allah bozmasın. Barış Pınarı Harekatını sonuna kadar destekliyoruz” diyerek Esnafımızı ve milletimizi birlik ve beraber olmaya çağırdığını söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt; “Bugün birlik ve beraber olma günümüz. Bizde burda bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Daha çok üretip, daha çok mücadele ederek bu dışarıdan gelen kürt düşmanlığına ders verelim istiyorum” dedi.

Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mithat Şen de; “Türkiye Cumhuriyeti toprağının bir karışını kimseye vermeye niyetimiz yok. Biz terörle mücadele ederken birileri çıkıpta haddimizi bildirme hakkı yok. Biz bütün malvarlığımızı devletimize bağışlarız ama biz bir karış toprağımızı vermeyiz kimseye de pabuç bırakmayız” şeklinde konuştu.

Sınırlı Sorumlu Küçük Yapı Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Şah İsmail Atak; “1974 yılında askerimiz Kıbrıs’a barışı getirmek için gittik, şehitler verdik. Yalnız şuanki Cumhurbaşkanını ben Sanayi Kooperatif Başkanı olarak kınıyorum. Çünkü Barış Pınarı Harekatını kanla ilişkilendirdi. Çok yanlış. Suyunu, ekmeğini, ekonomisini Ülkemiz karşılıyor. Herşeyini biz yapıyoruz ama bizi düşman gibi görüyorlar. Ben buradan Rauf Denktaşı’ı da rahmetle anıyorum. Çünkü o, “Türkiye’yi bir kardeş, Türkiye’yi bir vatan biliyorum” demişti. Şu ankiler düşman olarak biliyor. Onları da kınıyorum”dedi.


    17 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 5350 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri