16 Ekim 2019, 16:34 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezi’nin Sınırları Değişti

Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezi’nin Sınırları Değişti

Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezi’nin Sınırları Değişti...Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezi’nin sınırları, 13 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla değişti.

Karar sonrası yapılan sınır değişikliği nedeniyle de Hirfanlı Baraj Gölü’nün turizm planlarının onaylama işlemleri artık Turizm Bakanlığı yerine Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN KARAR
Bazı alanlarda ilan edilen turizm merkezleri ile kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgelerinin iptali, sınırlarının yeniden belirlenmesi, isim ve statülerinin değiştirilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 30 turizm merkezi ile 5 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi iptal edilirken, 31 turizm merkezi ile 10 kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesinin sınırları yeniden belirlendi.

EN KISA SÜREDE PROJE ÇALIŞMALARINA BAŞLANACAK
2017 yılının Ekim ayından bu tarafa Hirfanlı Baraj Gölü’nün çevresinde turizm merkezi yapılması için çalışmalar sürerken, Turizm Merkezi ile ilgili İmar planının ardından en kısa sürede proje çalışmalarına da başlanacağı öğrenildi.

Ankara Valiliği YİKOP’ta görevli olan (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) ve konuyla ilgilenen kontrol amiri Harita Mühendisi Yusuf Konar, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü’ye Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezi’nin son durumu ile ilgili bilgi verdi.
Yusuf Konar; “Hirfanlı Baraj Gölü’nün turizmi için hazırlanan İmar planı, bu hafta içinde Valilik makamına teslim edilecek. Sonra İlçenin ileri gelenleri ile buluşulup İmar planı üzerinde tartışılacak, fikir teatisinde bulunulacak. Planın son nihai kararı alındıktan sonra da Valilikten Büyükşehir Belediyesi’nin onayına sunulacak. Onayın hemen ardından en kısa sürede proje çalışmalarına başlanacak” dedi.

Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte artık tüm turizm planlarının Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanacağını vurgulayan Yusuf Konar; “13 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte turizm planlarının hepsi artık Turizm Bakanlığı yerine Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanacak. Fakat, İmar Uygulama ve proje işlemlerini yine turizm Bakanlığı ile birlikte koordineli yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

Tuz Gölü’nden sonra Hirfanlı Baraj Gölü Turizm Merkezi’nin ikinci bir turizm alanı olarak ilçemize kazandırılacağını da belirten Konar; “Yapımı devam eden Ankara-Niğde otobanından Geçitli’ye bir çıkış verilmesi için Karayolları ile çalışmaların başlanacağını, bu çıkış sayesinde de Ankara’dan Hirfanlı Baraj Gölü’ne 1 saat içinde gidilebileceğini, böylece Tuz Gölü’nden sonra ikinci bir turizm alanı daha ilçemize kazandırılmış olunacağını” söyledi.

Projenin başından bu tarafa yakından ilgilenen Geçitli Mahallesinden Doğan Öcalan da, söz konusu projenin biran evvel hayata geçirilip Şereflikoçhisar’ın bir turizm alanına daha kavuşmasını istediğini belirtti.    17 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3135 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri