30 Ekim 2019, 14:35 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Mısır ilk defa bu yıl geniş kapsamlı ekildi

Mısır ilk defa bu yıl geniş kapsamlı ekildi

Mısır hasadı ve alımı başladı...

Toprak Mahsulleri Ofisinin protokol imzaladığı lisanslı depolardan TK LİDAŞ A.Ş DEPOCULUK, KAN ZAHİRE LİSANSLI DEPOCULUK ve Ş.K.YEM  ilçemiz merkezinde ve köylerinde ekilen tanelik ve silajlı mısır alımlarına başladı.

Mısır alımları ile  ilgili gazetemiz görevlisine bilgi veren TK LİDAŞ ŞUBE MÜDÜRÜ Muhammet Görkem; “İlk defa bu yıl ilçemizde geniş kapsamlı ekilen mısır; sıcak iklim tahılları gurubunda yer alan iri yapılı, sapları 60 cm’den 3 metreye kadar boylanabilen tek yıllık bir bitkidir. Devlete yani TMO’ne mısır satmak isteyen üreticilerimizin mısırını analiz usulü değer fiyatından alarak TMO adına depoluyoruz. Ürün bedelleri 3 gün içerisinde üreticimizin vermiş olduğu banka hesabına yatırılmaktadır. Üreticimiz bulunduğu yerdeki il/ilçe borsaya giderek borsa üyelik kaydını yaptırmalıdır. Her hangi bir bankadan yatırım hesabı açtırmaları gerekmektedir. İşyerimize ürün satmaya gelmeden önce bilgi ve getirecekleri evrak konusunda bizi arayarak bilgi alabilirler.” dedi.

KAN ZAHİRE Lisanslı Depoculuktan Recep Uslu, ”Çiftçilerimizin farklı ürünlere yönelmesi çok iyi. Geçen yıllarda da tanelik mısır ekimi yapılıyordu bu yıl 2000 dekarın üzerinde ekimin olması sevindirici bir olay. Üreticilerimizin ekmiş olduğu mısırın rutubetinin yüksek olmasına rağmen emek vermiş oldukları için alıyoruz. Ürünleri kalitesine göre değerlendiriyoruz” dedi.

Diğer yandan Şereflikoçhisar merkezde Akin, Şeker ve Seğmenli mahallelerinde toplam 1500 -2000 dekar ekim yapan mısır üreticileri ile de görüşen gazetemiz görevlisine üreticiler; dekara 1450 ile 1500 kg ürün aldıklarını, lisanslı depolar ve Ş.K.YEM’e mısırın rutubet oranına göre 1070 - 1100  TL/Ton arasında  sattıklarını ifade ettiler.

Seğmenli Mahallesi’nden 90 dekar ekim yapan Göksel Yıldız adlı üretici; hasat zamanı domuzların vermiş oldukları zarardan dolayı 450 kg ile 500 kg arasında verim aldığını ifade ederken, girdilerin yüksek olduğunu buna göre taban fiyatın düşük olduğunu söyledi.

Bu yıl ilk defa mısır ekimi yapan Serkan Önay ise; “İlçe merkezine 950 dekar mısır ekimi yaptım. Bu hafta biçerdöver ile hasadını yaptım. Dekara 1450 kg ile 1500 kg arasında verim aldım. Mısırımı 1070 TL/Ton sattım.” dedi.  Mısır ekili tarlasının tamamını damlama sulama sistemiyle suladığını belirten Önay; “Mısır; arpa ve buğday ekiminden daha iyi.” şeklinde konuştu.

Ürünlerini Lisanslı depolara teslim eden üreticilere vergi muafiyeti desteği ile ton başına 72 lira gelir elde ediliyor. Bu imkanların yanında Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar dokuz ay vadeli kredi kullanma imkanı veriliyor ve faizin tamamı devlet tarafından karşılanıyor.   31 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2459 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.107 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri