13 Kasım 2019, 15:43 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

10 Kasım anma programı düzenlendi

10 Kasım anma programı düzenlendi

Daha çok ilgi, daha çok sevgi ve saygı...

Daha çok ilgi, daha çok sevgi ve saygı..
Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk ölümünün 81. yıldönümünde anıldı.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 81. yıldönümünde tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de düzenlenen törenle anıldı.

ÇELENK SUNMA PROGRAMI
Atatürk’ü anma programı, ilk olarak çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Hükümet Konağı bahçesindeki Atatürk büstüne sırasıyla; Kaymakam Sedat Yıldırım, Garnizon Komutanı Piyade Albay  Abidin Özdem ve Belediye Başkanı Memiş Çelik çelenkleri koydu.

Saatler, 9’u 5 geçerken 2 dakika saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı’nın okunmasından sona çelenk sunma töreni sona erdi.

PROGRAM AKIŞI
Çelenk sunma töreninden sonra Atatürk’ü anma programı, Nizamülmülk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin salonunda devam etti.

10 Kasım Atatürk’ü anma programını hazırlayan Yavuz Sultan Selim Fen Lisesi Öğretmen ve öğrencilerinin etkinlikleri katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Tatbikat Merkezi Komutanlığında görevli  Piyade Yüzbaşı Sezer Sezginer yaptı. Sezginer konuşmasında; “Bugün bütün Türkiye, bütün yüce Türk Milleti bir sükut içinde onu sevgi ve saygıyla anmaktadır. Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardırki yaşamları boyunca yaptıkları eserlerle insanlığa yapmış oldukları hizmetlerle, yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürmektedirler. İşte bu insanlardan biride ölüme meydan okuyan, öldükten sonra da yaşayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.
Dünya tarihi çağlar boyunca, üstün nitelikli askerlerin ve yüksek nitelikteki devlet adamların hayatlarını dile getirir. Fakat asker ve devlet adamların nitelik kapsamında bir bütün olan kendi kişiliğinde toplamış olan çok az insanın varlığından söz eder. Atatürk milli mücadelede milli birliği temin eden, muharebe meydanlarında efsanevi bir komutan, devlet kuran büyük bir siyaset adamı, milletin çehresini değiştiren kudretli bir inkılapçıdır. Bu vasıflarıyla insanlık tarihinin tanıdığı en büyük devlet adamlarından biri olduğuna şüphe yoktur.

Conk Bayırında askerlerine; “Size ben taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar gelecektir.” emrini vermesi ve emrinin tereddütsüz yerine getirilmesi Atatürk’ün komutanlık ve askerlik vasfının bir göstergesidir.
Atatürk, milletin tarih seyrini değiştirebilecek üstün medeniyetleri sayesinde memleketi, askeri ve siyasi zaferlerle uçurumun kenarından kurtarmıştır.  Dünya tarihinde her türlü imkansızlığa rağmen inandığı fikirleri tarihin sahasına gömmüş, “Ya İstiklal, ya ölüm” parolasıyla bir milli mücadele kazanmış, arkasından yepyeni çağdaş bir millet ve devlet yapmayı başarmış devlet adamı azdır. İçinde bulunduğu değerlendirmede, engelleri ortadan kaldırmada gösterdiği büyük başarı Atatürk’ün ayrı özelliğini teşkil etmektedir. Diyebiliriz ki Atatürk, Türk toplumunda sadece çağdaşlaşma gereği gördüğü için değil, bu çağdaşlaşmayı en kısa zamanda gerçekleştirecek yolu gösterdiği için nihayet çağdaşlaşmayı engel olan hareketleri cesaret olarak da bildiği için yürür. Esasen odak Türkiye’nin kurucusu sıfatını da işte bu büyüklüğünden almaktadır. Büyük tutkusu sonlarında Türk gençliğine hitaben çizdiği tablo aslında kendisini mücadeleye atıldığı zaman memleketin içinde bulunduğu tablodur.  Atatürk en kötü şartlar altında bile her şeyin bittiği zannedildiği zamanda dahi Türk Milletine kendine güven hissinin kaybolmaması gerektiğini ispatlamış bir milli kahramandır.
1881 Atatürk’ün doğum tarihidir. 1938 ise asla ölüm tarihi olamaz. Bu tarih ancak fani bir düşünürün dünyayı terk ettiği, gözleri bu dünyaya yumduğu tarihtir. Bu iki tarih arasındaki hayatı ise sanki bir destandır, bir efsanedir.
Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak yüreğimizde taşıdığımız vatan ve millet sevgisi, barış ve güvenliğini teminatı caydırıcı gücümüz ve üstün disiplin anlayışımızla görevimizin başında ve asil milletimizin hizmetindeyiz.
Eşsiz kahraman Büyük Önder Atatürk’e olan sevgimiz, saygımız ve milletimiz her geçen gün artarak sonsuza kadar sürecektir. Kurduğu Cumhuriyeti  sonsuza dek yaşatacağız. Onun aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Ruhunuz şadolsun”
dedi.

Konuşmanın ardından Ayşe Sude Sak isimli öğrenci tarafından “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum” isimli şiiri okundu.

Esra Esin İpek, Mustafa Kemal Atatürk’e yazdığı mektubunu okumasından sonra “Atatürk kurtuluş savaşında” adlı oratoryosu sahnelendi.

Şehit Orhan Durukan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Uygulamalı Anaokulu öğrencileri tarafından 10 Kasım ile ilgili şarkılarını söylemlerinin ardından 10 Kasım Atatürk’ü anma programı sona erdi.


   14 Kasım 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2379 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri