11 Aralık 2019, 13:31 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Kır ve Şehir

Kır ve Şehir

x

Orta Çağ dönemlerinde savunma amacıyla surlarla çevrilerek kale içlerine...

Orta Çağ dönemlerinde savunma amacıyla surlarla çevrilerek kale içlerine alınan şehirler, Sanayi Devrimi ile birlikte bambaşka bir boyuta ulaştı. İnsanlar tüm dünyada şehirlerde yaşamayı tercih eder oldu. Şehrin ekonomik olarak gelişmiş olması, hizmet ve sanayi sektörlerinde iş olanaklarına sahip olması ve şehirdeki sosyal olanakların varlığı, şehir nüfuslarının artmasında etkili oldu.


Avrupa ülkeleri nüfuslarında son yıllarda bir azalma olduğu görülürken, ülkemizin nüfusu artmaya devam etmektedir. Türkiye’den örnek verirsek; 2019 yılı itibariyle Türkiye Nüfusu 82 milyon 3 bin 882 kişiye ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıllara göre; ülkemizde yer alan illerin büyük bölümünde nüfus artışı devam etmiştir.

Özellikle çekici faktörlerin ön plana çıktığı ‘’Büyük Şehirlerde’’ göçlerinde etkisiyle nüfus artışı hızlanmıştır. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa gibi şehirlerimiz diğer şehirlerden aldığı göçlerle de birlikte nüfusu yıldan yıla artan şehirler olarak karşımıza çıkıyor. Şehirlerdeki bu birikim bakalım ne kadar sürecek?

Gelecek şehirlerin. Tamam, ama ‘’Hayatımızın vazgeçilmezleri nedir?’’ diye bir soru sorulsa hiçbirimiz televizyon, telefon, mobilya vs. demeyiz. Hepimiz, gıda deriz. Kuşkusuz gıda ürünlerinin kendileri ve ham maddeleri kırlarda yetişir. İşte bu nedenle şehirlerde yaşıyor olsak da kırlar olmadan yaşamımızı devam edemeyiz.

Tarihi bilgimiz bize kalkınmanın sanayi ile olmasını söylüyor. Sanayinin gelişmesi elbette fen ile olacaktır. Bu gelişme ile insan daha az çalışarak daha çok ve insan emeğini kolaylaştırıcı araçlara sahip olacaktır.

Kırlardaki emek elbette sanayide üretilen makineler ile azalacaktır. Böylece az insanla çok üretim olacaktır. O zaman ne olmalı? Kırlarda fazlalığa çıkan kişilerin şehirlerde üretime katılmasını sağlayıcı iş alanları oluşturmak şarttır.

Kırlar; doğayla dost üretim yapıları içinde ülkeyi besleyebilecek bir üretim yapısı içinde üretici gücün köylü olmasını sağlayarak şehirleri besleyebilir. Şehirler; üretilen sanayi malları ve hizmet ile kırların ve şehirlerin yaşamını kolaylaştıracak ve kır-şehir bütünlüğü içinde ülke gelişecektir.

Hepimiz şehirlerde yaşıyoruz ama çoğumuzun kırla bir bağlantısı var. Şehirlerde ucuz ve sağlıklı gıda ile beslenmek istiyorsak kırları unutmamalıyız ve korumalıyız.

Kırda ve şehirde yoksulluğu önlemek için bir yeni yaşam alanı oluşturmak zorundayız. Bildiğimizi hayata geçirme çarelerini arayacağız. Gün bugün değilse ne zaman?


   12 Aralık 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4386 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
Önce bağımsızlık… Trablusgarb ve Balkan Savaşlarıyla felaket yakalanan Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı ile de tam anlamıyla çöküş haline girmişti.

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri