11 Aralık 2019, 13:47 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

TOPAKKAYA OKLARI - GEREKSİNİMLER

TOPAKKAYA OKLARI - GEREKSİNİMLER

Büyük şehirlerimizde ve günümüzde faal olan ilçelerimizde toplumun orta yaşlıları...“Şehrin uğultusundan usanmış ruhumuzun Nadir duyabildiği taze bir heyecanla – K.Kamu.


Büyük şehirlerimizde ve günümüzde faal olan ilçelerimizde toplumun orta yaşlıları, uzun müddet yaşadıkları şehrin her türlü ulaşımdan, alış-veriş marketlerine günlük uğrama  durumlarından, caddede, sokakta insanların trafik sıkışıklığından, sokak ve caddelerin, çarşı içinin  kapanmasından, itişip kakışmadan vs. gibi bedeni ve ruhu sıkan davranışlardan dolayı şehirlerin uğultulu olduğu ve huzur bulanamadığı steresler yaşandığı aşikârdır; bu durumda ilçem dışına çıkar doğanın etkin varlığını, sessizliğini, nefis havasını içimde bulurum.

11 Kasım 2019’da Ağaç Dikme Teşvikinin reklamını  okudum, davet ve teşvik yerinde ve gereksinim olan bir ihtiyaçtır. Her sene buna benzer ağaç dikmeler seferberliği yapılır, ancak kaç ağacın yeşillendirildiği hususu ne bilinir ne de görülür. Dikilen fidanlar sulanmadığı gibi bir gözeten veya bakımını üstlenene de rastlanmaz. “Fidan dikdik!” orunu yapılır, eserin izini seneye bulamazsın.

Şereflikoçhisar’ımızın doğa temaslı, mesire olacak bölge ve mahalleri çoktur. Peçenek suyumuzun fazlalığı olduğu, dereden göle çok suların aktığı her mevsimde görülmektedir. Sulama alanlarının genişletilmesini hep birlikte ele almalı, üretim sahamızı genişletmeliyiz, ayrıca ilçemiz 9-10 ay güneş ısısı almakta olup SERACILIK  üzerine eğilmeliyiz. İlçemde sera ürünlerinin ikinci bir gelir olacağı kanatine ermeliyiz.   

Atalarımın söylendiğine göre Lalelik tarafında PAMUK yetiştirdikleri anlatılmaktadır.

Ağaç dikme hususunda ve korunmasında ciddi olunmalıdır, 10-20-30-50- dekarlık KORU ORMANLAR ihdas ettirebilir, Peçenek suyuyla da gerek damlama, gerekse salla sulama ile görevlendirilecek birkaç bahçıvan ile bu ağaçlar 10 yıla kalmaz büyür inşallah!

Şereflikoçhisar’ımızın koru orman ve millet bahçeleri veya mesire yerleri, çocuk oyun ve bahçeleri, oyun alanları, parklar tesisi yapılacak ve ihdas edilecek çok mahalleri vardır:

Kale tepesi ile Tilkişah dağı arasındaki vadi, Baraja giderken Evren’e dönmeden sağ taraftaki  yamaçlar, E-90 karayolu Ankara’ya doğru TIR parkı olarak bilinen kısmın Tuz Gölü kenarına doğru olan düz alanlar, Molla İshak’ın Döleği.. gibi yerler  İHDAS edilerek millet bahçeleri, oyun park alanları, mesire yerleri, koşu alanları, bisiklet yarış alanları yapılacak projelerle kâim olur.

İlçemizin gelişmesinde, kalkınmasında birinci derecede ihtiyacı ÇEVRE YOLLARININ açılmasıdır. Çevre yolu açılmadan ilçemizi sıkışık beton yığınlarından, merkeze olan bağımlı yaşamaktan, asalak insan tipinin aynı durumları konuşmasından ve “ hizmet yapılmıyor” saplantısından kurtulamayız; ufak tefek ziyaretlerle, dükkan açılış yapmakla, bir gösteri mevkini ziyaret etmekle, cadde-sokak gibi  yerlere birkaç asfalt yama yapmakla, sokaklardaki çer-çöp yığınlarını görmeyi sadece seçim zamanı anmakla..” hizmet yapılmıyor” kanaatini çok çok da duyarız kanaatindeyim. Hizmetler, gayur seçilmişlerin ve gayur genç mühendislerin azimli girişimleriyle olur kanaatindeyim de.  

Şehrimizin ruhumuzu usandırmaması için alternatif hizmetler ve zengin çocuk, millet bahçeleri, dinlenme mesire yerleri İHDAS  etmeliyiz gereksinimi arzederim.


   12 Aralık 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2557 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri