11 Aralık 2019, 14:08 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

İlçe Sağlık Müdüründen açıklama

İlçe Sağlık Müdüründen açıklama

x

HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır...İlçe Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mustafa Oğulluk, 1 Aralık Dünya AIDS günü olması nedeniyle, ilçemiz halkının hastalık hakkında bilgilenmesi için bir yazı kaleme aldı. Mustafa Oğulluğun hastalıkla ilgili bilgilendirme yazısı ise şöyle;

HIV(İnsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü)-AIDS

HIV nedir?
HIV Virüsü insan bağışıklık sisteminin hücrelerine yerleşerek, kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüstür. Bu virüsü taşıyan kişiler  enfeksiyon ve hastalıklarla(kanser gibi..) savaşma yeteneğini kaybeder bu nedenle  fırsatçı enfeksiyonlar denilen sağlıklı kişilerde kolay kolay görülemeyecek enfeksiyonlar ve bazı kanserler HİV virüsü ile enfekte kişilerde sık olarak görülmektedir.

HIV Pozitif ne demektir?

HIV + (pozitif) olmak, kişinin kanındainsan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü’nün bulunması demektir.  Kişi hiç bir hastalık belirtisi olmaksızın uzun yıllar HİV + şekilde yaşamına devam edebilir ya da hızla AİDS e ilerleyip ağır hastalık sürecine de ilerleyebilir çünkü virüs kişinin kanında çoğalmaya devam etmektedir bu çoğalmanın hızı kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

AIDS nedir?
AIDS (Edinilmiş Bağışılık Yetersizliği Sendromu), bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. HİV enfeksiyonunun bağışıklık sistemini yetersiz hale getirmesi  sonucu fırsatçı enfeksiyonların ilerleyerek ciddi hastalık tabloları oluşturması durumudur. Erken tanı ve gelişen tedavi koşulları ile HIV pozitif kişiler AIDS dönemine geçmeden uzun yıllar yaşayabilmektedir.

Bulaşma Yolları Nelerdir?

İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV);
• HIV pozitif kişi ile korunmasız (kondom, prezervatif  kullanılmadan) yapılan her türlü cinsel temas ile,
• Ortak kullanılan ve HIV ile enfekte enjektör veya steril edilmemiş cerrahi malzemeler, kesici ve delici aletlerin kullanımı ile,
• Enfekte kan ve kan ürünleriyle,enfekte organ nakilleriyle,
• HIV enfeksiyonu ; HIV+ annelerden gebelik  süresince veya doğumda annenin vücut sıvıları ile veya doğumdan sonra emzirme sırasında süt ile bebeğe bulaşabilmektedir.


HIV/AIDS Hastalığından Korunma yolları nelerdir?
HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur.

Cinsel yolla bulaştan korunma için;
• Güvensiz ve korunmasız cinsel temasta bulunulmamalıdır.,
• Cinsel ilişki sırasında kondom kullanılması bulaşmaya karşı en güvenli ve basit korunma yoludur.
Kan yolu ile bulaştan korunma için
• Taraması yapılmış HIV(-) kan ve kan ürünlerinin kullanılması,
(Kan ve kan ürünleri ile olan bulaşmaya karşı korunma amacı ile 1987 yılından beri ülkemizde kan ve kan ürünleri HIV yönünden test edilmektedir ve gerekli testler yapıldıktan sonra hastalara verilmektedir.)

• Cilde hasar verecek herhangi bir kesici-delici alet ya da iğne ile uygulama(dövme , piercing vb.) yapılacak ise sterilizasyon kuralarına uyulmalıdır.

• T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış tıbbi hizmet ya da diş sağlığı hizmeti veren kuruluşlardan  sağlık hizmeti alınmalıdır.

• Tek kullanımlık steril enjektör ve cerrahi malzemelerin kullanılması,
• Ortak enjektör kullanımından kaçınılması gerekmektedir.
HIV (+) gebeden bebeğe bulaşın önlenmesi için,
•  Gebenin uygun tedavi ve takibinin yapılması,
• Doğumdan önce anneye ve doğum sonrasında bebeğe koruyucu ilaç tedavisi başlanması gerekmektedir.Riskli Gruplar Kimlerden Oluşur?

Bulaş yolları değerlendirildiğinde:
• HIV pozitif kişinin partneri olanlar,
• Korunmasız cinsel ilişkiye girenler,
• Riskli temas öyküsü bulunan kişiler,
• Damar içi madde bağımlılığı ve ortak enjektör kullanımı olanlar,
• HIV pozitif gebelerin bebekleri risk altındaki grupları oluşturmaktadır.

HIV’in Bulaşmadığı Durumlar Nelerdir?
Dokunmak, tokalaşmak ve sarılmakla, gözyaşı, ter ve tükürükle, aynı yerde oturmak ve aynı havayı solumakla, aynı havuzu, tuvaleti saunayı ve duşu paylaşmakla, giysilerin ortak kullanılmasıyla,  tabak, çatal, kaşık bıçak ve bardak paylaşmakla, telefon kulaklığı ve kapı tokmağı ile sivrisinek, böcek sokması ve hayvan ısırması ile HIV bulaşmamaktadır.

HIV/AIDS Enfeksiyonunun Tanı Yöntemleri Nelerdir?
HIV/AIDS enfeksiyonunun  tanısılaboratuvar testleri ile konulmaktadır.

HIV Enfeksiyonunun Seyri Nasıldır?
Enfeksiyon belli evrelerle seyretmektedir,  virüs vücuda girdikten 2-4 hafta sonra ateş, baş ve boğaz ağrısı, lenf düğümlerinde büyüme, döküntü, bulantı, kusma ishal, kas ve eklem ağrısı gibi grip benzeri belirtiler oluşturabileceği gibi hastaların bir bölümünde bu erken dönemde yukarıdaki belirtilerin hiçbiri de görülmeyebilir. Bu erken dönem geçtikten sonra virüs vücutta hiçbir yakınmaya neden olmadan ortalama 8-10 yıl kadar taşınabilir.Bu döneme belirtisiz (sessiz) dönem denir. Bazen bu dönemde lenf düğümlerinde büyümeler fark edilebilir. HIV enfeksiyonunun en ileri evresine  iseAIDS denilmekte olup virüs bu dönemde vücudun bağışıklık sistemini daha da zayıflatmış olduğundan bu döneme kadar hiçbir tedavi görmemiş hastalar bu dönemde enfeksiyonlara ve kanserlere karşı savunmasız durumda kalmaktadırlar.

HIV/AIDS Hastalığının Tedavisi Var mıdır?
Günümüzde koruyucu bir tedavisi yoktur. Güncel ilaçlar, hastalığın kesin tedavisini sağlayamamakla birlikte virüsün vücutta çoğalmasını kontrol altında tutarak bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve enfeksiyonlara karşı mücadelenin tekrar kazanılmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle virüsle savaşmanın en etkili yolu, ondan korunmaktır.

Düzenli Takip ve Tedavi Neden Önemlidir?
Tedaviye erken dönemde başlanması, düzenli takip ve tedavi ile; sağlıklı bireylere virüs bulaşmasının engellenmesi, kişinin yaşam süresi ve kalitesinin arttırılması, HIV ile ilişkili hastalık ve ölümlerin azaltılması sağlanabilmektedir. Ayrıca doğumdan önce anneye ve doğum sonrası bebeğe uygulanan koruyucu tedavi ile anneden bebeğe HIV bulaşması büyük ölçüde önlenebilmektedir.

HIV enfeksiyonu önlenebilir bir hastalıktır. Korunma önlemleri tedaviden çok daha etkili ve ucuzdur.

Sağlıcakla….Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4405 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri