15 Ocak 2020, 15:08 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Gazeteciler Günü Raporu Karamsar!

Gazeteciler Günü Raporu Karamsar!

Gazeteciler Günü Raporu Karamsar!...

Gazeteciler Günü Raporu Karamsar! 300’den fazla gazete ve dergi yayın hayatına son verdi.

10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle CHP’nin hazırladığı Gazeteciler Raporu’nda şu bilgiler yer aldı:

Ekonomik krizin kendisini hissettirmeye başladığı 2018 yılından bugüne kâğıt fiyatlarında yaşanan fahiş artışlardan kaynaklı olarak şu ana kadar 300’den fazla yerel ve ulusal düzeyde yayım yapan gazete ve dergi, yayın hayatına son vermek zorunda kaldı.
Basın ve yayın organlarının ekonomik krize bağlı olarak kapanması neticesinde 2018 yılı Temmuz ayından bugüne kadar 5 bin 500 gazeteci ve basın yayın emekçisi işsiz kaldı.
Sınır Tanımayan Gazeteciler’in endeksine göre Türkiye basın ve ifade özgürlüğünde 180 ülke arasında 157. sıraya yer aldı. Türkiye’de yaklaşık 130 gazeteci hapishanelerde tutuklu bulunuyor.
Bu durum Türkiye’yi; İran, Suudi Arabistan ve Çin ile birlikte dünyada en çok gazetecinin hapishanede bulunduğu 4. ülke yaptı.
Başkanlık rejimiyle birlikte baskılar son bir yıl içinde artmaya devam etti. Yeni sistemle birlikte sarı basın kartı iktidarın keyfiliğine bırakıldı. Yalnızca 2019’da 700 gazetecinin basın kartı iptal edildi.
İktidar muhalif gazetelere Basın İlan Kurumu üzerinden baskı uygulamaya başladı. BirGün, Evrensel, Karar ve Cumhuriyet gazetelerine çeşitli gerekçelerle ilan kesme cezası uygulandı. THY’de başta Cumhuriyet olmak üzere muhalif gazetelere yönelik ambargo sürdü.
2019’da 40’a yakın gazeteci ve köşe yazarı hedef gösterilmesinin ardından saldırıya uğradı. Saldırganlara hiçbir ceza verilmemesi yeni saldırıların önünü açtı.

*10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle İlçemizde bazı kişi ve kuruluşlar da kutlama ziyareti yaptı, mesaj yayınladı.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde İlçemiz Kaymakamının, Ankara Valisinin, Belediye Başkanının, Oda Başkanlarının ve şahısların kutlama mesajları ise şöyleydi;
Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü’yü telefonla arayan Ankara Ak Parti İl Başkanı Hakan Han Özcan; her zaman yanlarında olduğunu belirtti ve 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak, kendisine başarılar diledi.

KAYMAKAM SEDAT YILDIRIM;
Kaymakam Sedat Yıldırım, İlçemiz yerel basını ile biraraya gelerek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.
Yıldırım, gazeteciler günü ile ilgili olarak; “Basın, bilginin doğru ve hızlı şekilde kamuoyuna aktarılmasında en güçlü araçtır. Kamuoyunun ve toplumun bilgi edinmesinde, aydınlatılmasında basın önemli bir yer edinmektedir.
İlçemizde de yerel basın bu yönüyle önemli bir misyonu yerine getirmekte, basın çalışanlarımız ise zor ve özverili şekilde görevlerini ifa etmektedirler.
Haberin yazılı olarak kamuoyuyla daha hızlı paylaşılmasına olanak sağlayan, Şereflikoçhisar’ımızın tüm dünya ile iletişimde kalmasına destek olan basın çalışanlarımız, yayınladıkları haberler ile ilçemizi dijital ortamda milyonlarca kişi ile buluşturabiliyorlar.
Tarafsız, doğru, ilkeli ve objektif haber için 7 gün 24 saat görev yapan yerel basınımızın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, yürüttükleri bu kutsal görevlerinde başarılar dilerim” dedi.

ANKARA VALİSİ VASİP ŞAHİN;
Gazetemize gönderdiği mesajla 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayan Ankara Valisi Vasip Şahin de; “Demokrasilerin vazgeçilmez bir gereği ve teminatı olan çok sesli basının değerli mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.
Basın; toplumların doğru bilgilendirilmesi ve haber alma hakkının tam manasıyla kullanılmasında rolü olan önemli bir güçtür. Bu gücün toplumsal sorumluluk bilinciyle, meslek ahlakı ve tarafsızlık ilkesine uygun bir şekilde kullanılması, kamuoyu adına bir denetleme gücü oluşturarak demokrasinin gelişimine katkı sağlar.
Dünyanın en dinamik mesleklerinden biri olan gazeteciliği hakkıyla ifa eden gazetecilere ve tüm basın çalışanlarına başarılar ve esenlikler diliyorum“ dedi.

BELEDİYE BAŞKANI MEMİŞ ÇELİK;
Belediye’den gönderilen basın açıklamasında da Belediye Başkanı Memiş Çelik, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı. Çelik adına gönderilen açıklama şöyle;
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Belediye Başkanımız Sayın Memiş Çelik kutlama mesajı yayınlayarak “Görevlerini layıkıyla yerine getiren basın mensuplarının günlerini en kalbi duygularımla kutlar sağlık ve başarılar dilerim” dedi.

Basın’ın çok hassas bir kavram olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanımız Sayın Çelik “Zor ve meşakkatli bir sektörde var olma mücadelesi veren basın mensuplarının azimli çalışmalarını takdirle karşılıyorum, objektif, tarafsız, iddialara dayalı olmayan haberlerin kamuoyuna arz edilmesi, basının hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa edilen bu meslek, her türlü zorluklar altında icra ediliyor.
Gecesini gündüzüne katan, tüm olumsuz hava şartlarına rağmen en uygun fotoğraf karesini bulabilmek için belki de saatlerce bekleyen, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için büyük emekler sarf eden basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü en içten dileklerimle kutlar sağlık ve başarılar dilerim” dedi.

DİĞER KUTLAMALAR

Ayrıca 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü; Eski Kaymakamımız Erol Karaömeroğlu, Önceki dönem belediye Başkanı Ferda Polat, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin, MHP Belediye Başkan Aday Adayı Yavuz Yıldırım, ŞEDER Başkanı Okan Çağan ile Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Yazgan Arman, CHP İlçe Başkanı Mustafa Alıcı, eski CHP İlçe Başkanı Mahmut Celal Ünsal ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Belediye Meclis Üyesi İsmet Andaç, hastane başhekimi Murat Özcan, İlçe Sağlık Müdürü Mustafa Oğulluk, Muhtarlara, Doğan Dağdelen, Metin Kutlu, Burak Saltuk Koçak ve bir çok okurumuz gerek büromuza kadar gelerek gerekse çeşitli kanallardan ilettikleri mesajlarla Gazeteciler Günün’nü kutladılar.


   16 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 704 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım