22 Ocak 2020, 14:26 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Türkiye’de Kademeler Arası Geçiş

Türkiye’de Kademeler Arası Geçiş

Kademeler arası geçiş, özellikle son otuz yıldır...Türkiye’de Kademeler Arası Geçiş: (Eğitim Tarihi Notları I)


Kademeler arası geçiş, özellikle son otuz yıldır eğitim sisteminin en önemli sorunlarından biridir. Günümüzde ise ortaöğretim ve yükseköğretime geçiş sınavları, toplumsal, politik ve ekonomik alanda etkilerini göstermektedir.
Türkiye’nin eğitimdeki en ciddi bunalımlarından biri kademeler arası geçişte yaşanan sorunlardır. Geçiş sınavlarına giren aday sayılarındaki artış, adayların çoğunluğunun herhangi bir yükseköğretim programına yerleşememesi, en az iki kez sınava girenlerin sayısının ilk kez girenleri aşmış olması bunalımın demografik boyutlarını gözler önüne sermektedir. Sınav odaklı bir örgün eğitim sisteminin ürünü olan bu bunalım; öğrencileri, öğretmenleri, velileri ve okul yöneticilerini derinden etkilemektedir.

İlköğretim ve ortaöğretim okullarının performansları, merkezi sınavlarda “başarılı” olan ve bir üst kademeye yerleşen öğrenci sayıları ile ölçülmekte yükseköğretim programları ise mezunlarının istihdam olanaklarına göre değerlendirilmekte ve tercih edilmektedir. Veliler ve öğrenciler, ortaöğretim ve yükseköğretim düzeylerinde okulun gelecekte güvenceli ve göreli olarak yüksek gelirli bir istihdama kavuşturma potansiyeline göre tercih yapmaktadırlar.

Bu süreçte ortaöğretim düzeyindeki mesleki ve teknik liseler, üniversiteye geçişte başarı oranı yüksek Fen Lisesi, Anadolu Lisesi vb. okullara girecek puanı alamayan “başarısız” öğrencilerin devam ettiği kurumlara dönüşmektedir. Meslek liselerinden mezun olan öğrenciler bile işgücü piyasasına girmek yerine, en azından iki yıllık bir meslek yüksek okuluna geçmeye çalışmaktadırlar.

İşgücü piyasasında lise mezunları için ödenen ücretlerin görece düşük olması, güvenceli işlerin azlığı, sendika, sigorta gibi özlük ve sosyal haklardaki yetersizlikler, toplumsal saygınlık ile yapılan iş ve alınan ücret arasındaki ilişki vb. nedenlerle yükseköğretime olan talep giderek artmaktadır.

Diğer bir deyişle mezuniyetten sonra iş bulma umudu ve toplumsal saygınlık elde etme beklentisi, üniversiteye devam etme kararında önemli bir etken olmaktadır. Öte yandan yükseköğretim mezunlarının işsizlik oranındaki artış, örgün eğitim sistemini tümüyle işlevsizleştirmektedir.

Özetle işgücü piyasasının özellikle mesleki ve teknik lise mezunlarına yeterli sayı ve nitelikte iş yaratamaması, lise mezunlarının üniversite önünde yığılmasına; ortaokul mezunlarının da “iyi üniversite” kazandıracak bir liseye giriş için kıyasıya rekabet etmelerine yol açmaktadır. Kademeler arası geçişi olumsuz olarak etkileyen ve 1930’lardan itibaren gözlenmeye başlanan istihdam ile ilişkili bu yapısal problem, Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana örgün eğitim sisteminde ve kademeler arası geçiş yöntemlerinde yapılan değişikliklere karşın çözüm beklemektedir.


    23 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1404 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri