22 Ocak 2020, 14:29 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Selahattin Karacan

Selahattin Karacan

x

Selahattin Karacan’ın babası Mustafa Karacan, aslen Karandereli olup...    Selahattin Karacan’ın babası Mustafa Karacan, aslen Karandereli olup Çanakkale ve İstiklâl Harbi gazilerindendir, “Mustafa Çavuş” ve “Karafakı” lakabı ile tanınır. Allah rahmet eylesin.

    Karafakı’nın tarlaları çok yakın olduğu için Mustafacık Köyü’ne (eski Mustafacık) yerleşir. Selahattin Karacan‘ın “Mustafacık’lı” diye tanınmasının sebebi budur.

    Mustafa Karacan, Mustafacık’lı Zeynep Hanım ile evlenir. Bu evlilikten Gazi, Selahattin, Eyüp, Abdullah ve Kaniye isimli evlâdları olur.

    1925 yılının Temmuz ayında doğan Selahattin Karacan, Eski Mustafacık’tan başlayıp, Cumhuriyet İlkokulu’na kadar yaya gidip gelerek ilk mektebi bitirir. Uzun yıllar babası ile beraber çiftçilik yapar ve babasının isteği üzerine ticarete atılır. Lâkin babasına yardımcı olmayı da sürdürür.

    1944 yılında Yeni Torunobası Köyünden Rukiye Hanım ile evlenenen Selahattin’in; Ruşen, Halis, Miyase (Müesser), Gönül, Mustafa Kemal, Fatih, Nurşen isimli yedi evlâdı olur.

    Okumayı çok seven Karacan, çocuklarına, özellikle eğitimlerine çok düşkün olup, oğullarından Mustafa Kemal’e öğretmenlik, Fatih’e de mühendislik tahsili yapmasını sağlar.

    Selahattin Karacan; ilçemizde, 1950’li yıllarda küçük esnaflığa başlar, bakkal, elektrikli ev aletleri, beyaz eşya, ziraat aletleri satımı, likitgaz tüp bayiliği, camcılık, As Kebabın olduğu yerde hırdavat ve yedek parça ticaretlerine devam eder.

    1966 yılında gübre ticareti yapmak için Yatılı Bölge Okulu karşısında 1000 metrekarelik ambar yapar, ancak Türkiye Zirai Donatım Kurumunun ilçemize şube açması sonrası ambarı, Kuruma kiraya verir.

    1967’de ilçe dışına çıkarak Ankara’daki Ata Sanayi ’de balata ve yedek parça dükkânını açar. O yıllarda meydana gelen sel afeti nedeni ile işyeri su altında kalır. Maddi hasarı büyük olan Karacan, Şereflikoçhisar’a döner ve sanayi çarşısında kardeşi Abdullah ile yedek parça dükkânı açar,      

    Yedek parça işine devam ederken, akaryakıt istasyonu açmak için, 1968 yılında E-5 Devlet Karayolu’nun alt tarafında ambara bitişik tarlayı satın alır.  İlçede tanınan ve itimat edilen şahsiyetini tahkik eden Türk Petrol şirketinden 1969 yılında bayilik alarak akaryakıt ve servis istasyonu işine girer. 1973 yılında ise acenteyi satarak yedek parça işini bırakır. 1975 yılında Lise karşısında ikinci akaryakıt istasyonunu açar lâkin işletmesine başlayamadan kapatmak durumunda kalır.

    Uzun yıllar petrol istasyonu işini devam ettirirken aynı zamanda 1976 yılında tuz ticaretine de başlar ve fabrika açar. 1984 yılında fabrikayı oğlu Ruşen’e devrederek tuz ticaretini bırakır. 1986 yılında da petrol istasyonunu çocuklarına devreder. 1990 yılındaki ekonomik kriz sonrası 1991 yılında akaryakıt istasyonunu da kapatarak ticarî hayattan çekilir ve 2010 yılına kadar ise akaryakıt istasyonunu kiraya verir.Bir süre ilçemiz Ticaret Odasında Meclis Başkanlığı yapan Selahattin Karacan, 2010 yılında vefat eder.

    Selahattin Karacan; çalışkan, girişimci, iş hayatı mücadele ile geçen bir ömre sahip ki ders alınacak pek çok gayretleri vardır. Kendine has bir üslubu olan Karacan, iş hayatında tavizsiz, prensip sahibi ve ileri görüşlüdür.  

    Temiz ve sade giyimli Selahattin Karacan, minyon tipli olup yardımseverdi. İlçede pek çok insana yardımcı olmuş, destek vermiş, tahsil hayatında katkılarda bulunmuş, kimsesizlerin elinde tutmuştur.

    Esnaf arkadaşlarından Osman Çetin, Niyazi Çetin, Mustafa Çavuş, Halil Kıyak, Hacı Ali Güzel gibi çok sayıda dostu vardı.

    Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun.  Âmin.     23 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4756 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


fatih karacan
Teşekkür
Aile büyüğümüz rahmetli Babam Selahattin KARACAN ‘ın; gelecek kuşaklara hatıra ve ışık tutacak olan hayat hikayesini yazıya döken, Sayın Mehmet ÇETİN ‘e ve bu hayat hikayesini yayınlayan Çengel Gazetesi yöneticilerine teşekkür ederim.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü
Mustafa Yücel Mustafa Yücel
Eskinin garajından çarşıya inerken, Karabük Çeşmesi’ni geçince karşısında duran gazeteci Muharrem Amcanın...

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri