26 Şubat 2020, 14:47 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Festivallerin Önemi ve İşlevi

Festivallerin Önemi ve İşlevi

x

Sosyal, kültürel ve ekonomik faaliyetlerin...

Sosyal,  kültürel  ve ekonomik faaliyetlerin, önemli bir parçası olan festivallerin amacı; yörenin tarihi ve kültürel değerlerini bugüne aktararak yarınlara geçişini sağlamaktır. Festival etkinlikleri gerçekleştirirken, başka yörelerden ve ülkelerden katılımlara zemin hazırlayarak farklı kültürlerin kendilerini ifade etmelerini, kaynaşmalarını, barış ve dostluk içinde kaynaşmanın sağlanması önemlidir.


Günümüzde toplumlar yalnızca ekonomik göstergelerle ifade edilen kalkınmaları yeterli görmemektedir. Manevi tatminde de ilerlemeye ihtiyaç duymaktadırlar.

Sosyal ve Kültürel etkinlikler, ekonomik kalkınmanın en önemli unsurlarındandır. İkisi arasında birbirini destekleyen ve besleyen organik bir bağlılık vardır.

İçinde bulunduğumuz çağın insanlığa kazandırdığı en önemli tecrübelerden birisi, toplumsal kalkınmalarda sosyal ve kültürel faaliyetlerin asla göz ardı edilemeyeceği gerçeğidir. Şereflikoçhisar tarihi geçmişi bakımından önemli bir kültürel birikime sahiptir.

İlçemiz, Asya’dan Avrupa’ya ve Avrupa’dan Asya’ya geçiş köprüsü olmuştur. Bu süreç içerisinde yaşam süren birçok farklı medeniyet ve kültürün kendinden bir şeyler bıraktığını, Şereflikoçhisar’da zengin bir kültürel mirasın oluşturduğunu, biraz dikkatli bakan herkes görebilir.

Şereflikoçhisar’ın zengin kültürel oluşumunun ortaya çıkarılması, geliştirilmesi ve sergilenmesi açısından yapılacak festivaller, bir fırsat olarak görülmeli ve önem verilmelidir.

Örneğin, Şereflikoçhisar Hacıbekir kavunu, Tuz Gölü festivali yapılacak değerlerimizden birkaçıdır. Ana teması tuz ve kavun festivali geçmiş yıllarda yapıldı. Ama yapılan festivallerin sürekliliğinin sağlanması bu noktada önemlidir. Elimizde kıymetini bilmediğimiz çok değerimiz var! Bunları gün yüzüne çıkarmak Şereflikoçhisar’da yaşayan herkesin ve her kesimin birinci görevi olmalıdır.

Kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının yaratıcı katkılarıyla, var olan eksiklerimizi gidererek çok daha geniş kitleleri kucaklamalı ve yapılacak festival/ festivallerin ulusal ve uluslararası platformlara taşımak temel hedef olmalıdır. Elbette, hedefleri gerçekleştirmek ciddi bir insan gücü planlaması yapmaktan geçiyor.

Vaktimiz, insanlara  ‘’oncu, buncu’’ derken, geçiyor.  Her şeyden önce bundan kurtulmamız gerekiyor! Şereflikoçhisar’da çok güzel şeyler yapılabilir. Bu da dünü dün de bırakıp, geleceğe bakmakla olur.

Bunu da buraya not düşelim…

Tamam
Tamam yorgunum,
Tamam bezginim,
Tamam hüzünlüyüm,
Tamam, çok sevdalıyım.
Üstüne üstlük yalnızım.
Tamam da,
Yaşadıklarımda senin kara gözlerinin,
Hiç mi suçu yok?

(Benim Adım V)


   27 Şubat 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4743 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü
Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
Önce bağımsızlık… Trablusgarb ve Balkan Savaşlarıyla felaket yakalanan Osmanlı Devleti, I. Dünya Savaşı ile de tam anlamıyla çöküş haline girmişti.

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri