04 Mart 2020, 14:33 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Enerji Santralinin ÇED toplantısı

Enerji Santralinin ÇED toplantısı

x

Enerji Santralinin ÇED toplantısı...Saren Sargın Enerji Santralinin Kurulması için ÇED Sürecine Halkın Katılım Toplantısı Düzenlendi.

Saren Sargın Enerji Yatırımları Üretim San. ve Tic.Ltd.Şti. tarafından Ankara İli, Şereflikoçhisar ilçesi, Yeşilovası Mahallesi, 551 Ada, 13 Parsel sınırları içerisinde “Saren Sargın Enerji Santrali (ömrünü tamamlamış  lastik geri kazanımı (Piroliz) ve Biyokütle Enerji Santrali 7.88 MWm/7,75 MWe)” projesinin yapılması planlanmaktadır.

Söz konusu proje için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9.Maddesi gereğince, halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılımı Toplantısı” yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından TOKİ Konutları Alışveriş  Merkezi Lokalinde düzenlenen toplantıya; Bakanlıkta görevli personeller, proje sahibi Saren Sargın Enerji Yatırımları Üretim San. ve Tic.Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Sargın, CHP İlçe Başkanı Mustafa Alıcı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok az sayıda İlçe halkı katıldı.

ÇED RAPORU HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ
Toplantıda ilk olarak hazırlanan ÇED raporu, ANKAÇED Çevre danışmanlık mühendislik planlama İnş.San.Tic.Ltd.Şti tarafından slayt gösterisi eşliğinde halka aktarıldı. Firma rapor ile ilgili olarak;
Proje; Saren Sargın Enerji Yatırımları Üretim San.ve Tic. Ltd. Şti. tarafından Ankara İli Şereflikoçhisar ilçesi, Yeşilova Mah. 551 Ada, 13 parsel sınırları içerisinde 20.891,66 m2’lik proje alanında “Saren Sargın Enerji Santrali (Ömrünü Tamamlamış Lastik Geri Kazanımı (Piroliz) ve Biyokütle Enerji Santrali 7,88 MWm/7,75 MWe) projesi olduğu,
Planlanan tesiste, günlük 40 ton ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL) ile 61 ton biyokütle (bitkisel atık) kullanılması planlandığı,
Saren Sargın Enerji Santralinin devreye alınması ile ortalama yıllık üretim miktarının 54.250.000 kwh olması planlandığı belirtilirken,
Ve santralin, mevcut üretim kapasitesi ile ortalama 19.000 kişinin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak enerjiyi üretebileceği, Tesisin inşaat-kurulum çalışmalarının gerekli izinlerin tamamlanmasının ardından yaklaşık 1 yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığı ifade edildi.
Diğer yandan edinilen bilgilere göre;“40 dönüm sera, 25 milyon tl maliyet 40 kişi çalışacak. 7.5 mb enerji santralı 15 milyon tl maliyet 20 kişi çalışacak 40 ton/gün kapasiteli proliz tesisi (lâstik geri dönüşüm) 10 mmilyon tl maliyet 25 kişi çalışacak” denildi.

Çevresel etkilerin ve önlemlerinin de aktarılmasının ardından Saren Sargın Enerji Yatırımları Üretim San. ve Tic.Ltd.Şti.’nin sahibi hemşehrimiz Muharrem Sargın söz aldı.

KOÇHİSAR’DA DA BİR BACA TÜTSÜN İSTİYORUZ
1936 yılında Karamollauşağı köyünde doğduğunu söyleyen Muharrem Sargın, ilk olarak kendinden kısaca bahsetti.

Sargın, “Koçhisar’da da bir baca tütsün istiyoruz” dediği konuşmasının devamında; “Burayı biz kar niyetiyle düşünmedik. İlçede önce Alçı fabrikasını kurduk. Şuanda Koçhisar’da Bala’dan sonra ikinci olarak alçı yataklarının bulunmasını ben başlattım. Burada bir şeyler olsun istiyorum. Neden Koçhisar? diye soracak olursanız. Benim gönül bağım vardı. Şu yönden; “50 sene önce Kanada’dayız. Amerika’ya ya sık sık gidiyoruz. Kayınpederler ve akrabalarla Amerika’ya gittik. Akşam döneceğiz Kanada’ya Üniversite’de işim var. Kısa yoldan Kanada’ya geçmek istiyorum. Karanlık dar bir yola girdik. Ne ışık var, ne gelen var, ne de giden. Bir de yağmur var. Geri de dönemiyoruz. Dedim ki kendi kendime; şu yağmur Koçhisar’a yağsa ne olur” diye. Hanım da; “Bey bey nerdeyiz biliyor musun? Biz Amerika’dayız. Sen Koçhisar’dan bahsediyorsun.” İçime işlemiş çocukluktan beri. Çiftçiydi babam.” Böyle bir anım oldu.
Bunun yanında yine bir anım oldu. 2 sene önce Altuğ’ların oradan çıktım Ankara’ya giderken bak kavun satıyor genç bir delikanlı. Sen bana kavun ver. Unutmadan ben Koçhisarlıyım, kötü verirsen sana geri getiririm. Ne yapıyorsun? dedim, Sağlık Okulu mezunuyum dedi. Hangi bölümden? Elektrik dedi. Hadi ben sana fabrikada iş vereyim dedim. Genç de bana; “Bırak amca ya, burası artık kasabaya döndü. Ben buradan kaçmaya çalışıyorum” dedi.
İşte bu sebeplerden dolayı söz konusu tesisi kurmayı düşündüm. Bütün fabrikaların, bütün kuruluş tesislerin incelemesini yaptım ancak tesis kurmaya karar verdim.
Neden Koçhisar? Ne gibi avantajları var? diyorlar.
Öncelikle Koçhisarlıyım birinci sebebi bu. Daha sonra ekonomiye faydasını, en az burada 30-40 kişi çalışacak. Yani, burası çok çok avantajlı olduğundan değil ama burada da bir baca tütsün istiyoruz.”şeklinde konuştu.


  5 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 5739 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Emre Demir
Böylesine bir yatırımın bu ilçeye yapılacak olması çok büyük bir şans. Umarım gerçekleşir..
Derya Konder
Çok güzel bir haber , Sayın Muharrem Sargın ve ekibine başarılar dilerim ilçe için çok güzel bir gelişme..
kemal engin
çok çok faydalı bir yatırım olur , az gelişmiş ilçeler için çok büyük şans böyle yatırımlar umarım hızlıca tamamlanır ve ülke ekonomisine katılır.
Emrulah eren
Muharrem Sargın Hemşerimizizi kutluyorum. Enerji santrali ve Örtü altı üretim yapmak üzere Enteğrr bir tesis kurma projesi Şereflikoçhisar’ ciddi bir katmadegeeüretecektir. Hayırlı olsun
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

Tekin İnşaat

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Kiralik Projeksiyon Ankara Batikent Elektrikçi Dekorasyon Tavsiyeleri