02 Eylül 2020, 14:50 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Belediye Meclisi’nde önerildi

Belediye Meclisi’nde önerildi

Belediye Meclisi’nde önerildi...

Belediye Başkanı Memiş Çelik Başkanlığı’nda yapılan Eylül Ayı Belediye Meclis toplantısında, komisyon raporları onaylanırken gündem dışı maddesi olarakta Tuz Gölü üzerinde balon turları yapılması için AK Parti Meclis Üyeleri tarafından bir önerge verildi.

Toplantıda, 11 gündem maddesi ve 5 gündem dışı olmak üzere toplam 16 madde görüşülürken bu 16 maddenin 15’i oybirliğiyle 1 tanesi de oyçokluğuyla kabul edildi.

Meclis Üyelerinin tamamının katıldığı toplantıda ilk olarak gündem dışı maddeler görüşüldü. Meclise sunulan gündem dışı maddeler ise şöyle;

GÜNDEM DIŞI MADDELER;

*AK Parti Meclis Üyeleri tarafından verilen; “Tuz Gölü balon turları yapılabilmesi ve düzenlenebilmesi gerekli izinlerin ve belgelerin temini için ilgili kurum ve kuruluşlarla Belediyemizin özel iştirakleri ile öncülük yapılması” şeklindeki,

*Yine Ak Parti Meclis Üyeleri tarafından verilen; “Çiftçilerimizin gelirlerinin artması İlçemizde ekonomik gelirde artış ve istihdam sağlayacaktır. İlçemizde belediyemiz tarım birimi öncülüğünde fizibilite hazırlanması tarımsal ürün işleme tesis yöneticileri, İlçe Tarım Müdürlüğü, Ziraat Odası ile görüşülerek soğuk hava tesisi kurulması alt yapısının hazırlanması tarım ve hayvan üreticilerinin hizmetine sunulması” şeklindeki,

*MHP Meclis Üyeleri tarafından verilen; “Belediyemize ait sosyal tesislerimizde yapılacak olan her türlü organizasyonda yeme-içme hariç kira bedelinin rayiç bedelinin 1000 TL olmasını ve tüm halkımızın mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Yeme-içmenin de dışarıdaki firmalardan teklif alınarak bunların içinde en uygun ve kaliteli olanı seçilerek verilmesi” şeklindeki,

*Kadın Aile ve Gençlik Spor ile Sosyal etkinlik ve engelliler komisyonu tarafından verilen; “İlçemizde yaşayan 18-23 yaşları arasındaki Üniversite öğrencilerine sosyal yaşamın tüm alanlarında kendilerini geliştirebileceği ve iş dünyasına yönelebilecekleri bir köprü olmak ve bunların topluma kazandırılması için gerekli projelerin hazırlanması” şeklindeki,

*Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından verilen; “Belediyemize ait işletmeler asıl sahiplerince mi devredilebilen kişiler tarafından mı işletiliyor? Tespit edilip herhangi bir gelir kaybının yaşanmasını önlenmesi” şeklindeki,
Önergelerin hepsi oybirliğiyle gündeme alınarak ilgili komisyona havale edildi.

GÜNDEM MADDELERİ;
Gündem dışı maddelerin görüşülmesinden sonra gündem maddelerine geçildi.

Başkan Çelik, gündem maddelerinden 1.2. ve 3. maddedeki komisyon raporlarının 11.gündem maddesinden sonra görüşüleceğini belirtmesinden sonra oybirliğiyle kabul edildi.
Bu nedenle gündem maddeleri 4.maddeden itibaren görüşülmeye başlandı.

*Devekovan mahallesi 179 ada 1 parsel ile 120 ada 5 ve 6 nolu parsellerin 3194 sayılı imar kanununun geçici 16.maddesine istinaden satışı için Belediye Encümenine yetki verilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

*İstiklal Mahallesinde mülkiyeti Belediyemize ait 119 ada 9 nolu arsanın yeteri kadarının hizmet binası ile Yatılı Kız Kuran kursu yapılmak kaydıyla Şereflikoçhisar Müftülüğüne tahsisinin yapılması maddesinde;
Başkan Çelik; “Söz konusu yer, 7 bin m2 ve Belediyemize ait. YİBO’nun yanında. Müftülüğümüzün talebi var. Burada hem Müftülük binası hem de Yatılı kız kuran kursu yapılmak üzere bizden talep ettiler. Orada 5 bin m2’lik alan için talebi var.”dedi.

CHP Meclis Üyesi Eyyüp Doğan; “Ben yer tahsisi olarak oranın yanlış olduğunu düşünüyorum. Müftülüğe kesinlikle karşı değilim. Müftülüğe bir yer tahsisinin yapılmasından da yanayım. Ama yer tahsisi olarak oranın yanlış olduğunu düşünüyorum. İleride belki orası İmara açık ve E-90’na yakın bir yer, Belediyemiz adına sosyal etkinlikler, gelen personeli göz önüne alırsak, turizme açtığımızda bunları göz önüne alırsak oranın Belediye’nin adına kalmasından yanayız. Başka bir yerden tahsis edebiliriz.” dedi.

Çelik tekrar söz alarak; “Burada sadece eğitim olacak. Eğitimden başka ne olabilir? Bizim için insanların cehaletini almaktan başka önemli hiçbir şey yok.”şeklinde konuştuktan sonra söz konusu yer Müftülüğe tahsis edilmesi oyçokluğuyla kabul edildi.

*Palazobası Mahallesi mülkiyeti Belediyemize ait 111 ada 1 parsel sayılı taşınmazın ağaçlandırılması maksadıyla Palazobası Köyü Kültür ve Dayanışma Derneğine tahsisi maddesi; 2 yıl içinde ağaçlandırma edilerek tahsisi oybirliğiyle kabul edildi.

*Yeşilyurt mahallesinde mülkiyeti Belediyemize ait 135 ada 1 parselde bulunan eski cami yerinin Yeşilyurt Cami ve Kuran Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ne tahsisi,  oybirliğiyle kabul edildi.

*Plan ve Bütçe Komisyonuna sevki yapılan önerge hakkında komisyonun hazırladığı rapor, oybirliğiyle kabul edildi.

*Tarım, Hayvancılık, Sanayi ve Ticaret Komisyonuna sevki yapılan önerge hakkında komisyonun hazırlamış olduğu rapor, oybirliğiyle kabul edildi.

*Kadın, Aile, Gençlik ve Spor ile Sosyal Etkinlik ve Engelliler Komisyonuna sevki yapılan önerge hakkında komisyonun hazırlamış olduğu rapor, oybirliğiyle kabul edildi.

*Kültür, Turizm ve Çevre Komisyonuna sevki yapılan önerge hakkında komisyonun hazırlamış olduğu rapor, oybirliğiyle kabul edildi.

GÜNDEM MADDELERİNDEN İLK ÜÇ MADDE GÖRÜŞÜLDÜ
*Boğaziçi mahallesi 181008 ve 1810011 nolu ada alanlarında imar değişikliğine ait imar komisyon raporu, oybirliğiyle kabul edildi.

*Mustafacık mahallesi 116 ada 2 nolu parsel alanında imar plan değişikliğine ait imar komisyonu raporu, oybirliğiyle kabul edildi.

*Yeşilova mahallesi ve Mustafacık mahallesinde ismi olmayan sokaklara isim verilmesine ait imar komisyonu raporu, oybirliğiyle kabul edildi.

MURAT ATASOY TURİZM HAFTASINI KUTLADI
Gündem maddelerinin de görüşülmesinden sonra AK Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Atasoy, turizm komisyon başkanı olarak söz alarak; “Tuz Gölü, 80 km uzunluğunda ve 100 km genişliğindedir. 1500 km2’lik bir yüzölçümüne sahip olup Türkiye’nin en büyük ikinci gölü konumunda olan Tuz Gölü, görsel anlamda da muhteşem bir görüntüye sahiptir.
İlçemiz, günübirlik yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelen Tuz Gölü turizminden hiçbir gelir elde edememektedir. Halbuki turistlerin burada birkaç gün kalabilecekleri organizasyonlar yapılırsa ilçe ekonomisine tarım kadar hatta tarımdan daha fazla gelir sağlayacak ve ilçemizin sosyal ekonomik gelişmesine de katkı sağlayacaktır. İlçemizde kalacak yer sıkıntısı olduğunu düşünmüyorum. Eksiğimiz bugün bir önerge verdik turizm komisyonu olarak. Önergede; balon turu sayesinde ilçemizin hem tanıtımı hem de ekonomik büyümesi gerçekleşecektir. Balon turu önce belediye iştiraki ile veya öncü olmak isteyen işadamlarına her türlü destek olmalı. İlçemizin bacasız fabrika olacak olan bu projeye,  bütün meclis üyelerimizin de katkılarını bekliyoruz”
dedi. 27 Eylül Dünya Turizm haftasını kutladığını belirtti.

Başka gündem dışı söz almak isteyen olmayınca Başkan Çelik, oturumu 1 Ekim Perşembe günü saat 15.00’da görüşülmek üzere kapattı.   3 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1743 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri