02 Eylül 2020, 14:53 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Projede ilk adım atıldı

Projede ilk adım atıldı

Projede ilk adım atıldı...


Projede ilk adım atıldı. Ve Tuz Gölü üzerinde domatesler kurutulmaya başlandı.

İlçemiz Ticaret Odası tarafından planlanan Tuz Gölü üzerinde domates kurutma projesinin ilk adımı atıldı ve Tuz Gölü üzerinde Ülkemizde ve ilçede bir ilk gerçekleştirilerek domates kurutulmaya başlandı.

2019 yılından bu yana Ticaret odası Başkanlığı tarafından domates kurutma ve salça fabrikası kurulması amacıyla birtakım çalışmalar yapılıyordu. Söz konusu projeyle ilgili ilk adım da, İlçemiz Ticaret Odası ile Ziraat Odası öncülüğünde Tuz Gölü üzerinde deneme amaçlı domates kurutulmasıyla başlanılarak atılmış oldu.

Tuz Gölü üzerinde kurutulan domateslerle, Şereflikoçhisar’ın ekonomisine katkı sağlamak olduğu belirtilirken söz konusu çalışmayla ilk demo çalışmasının yapıldığı ve bir ARGE çalışmasının olduğu ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak Ticaret odası Başkanı Levent Koçak, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt ile birlikte Tuz Gölü üzerinde açıklamalarda bulundu.

DOMATESLER NASIL KURUTULUYOR?
Tuz Gölü üzerinde domateslerin nasıl kurutulduğu hakkında bilgi veren Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “ekiplerimiz ilk olarak domatesleri ortadan ikiyi bölüp Tuzun üzerine dizdikten sonra domateslerin üzeri tuzlanıyor. Tuzlama işleminden sonra güneşe kurutulmaya bırakılıyor” dedi.

DOĞAL BİR ORTAMDA KURUTUYORUZ
Domateslerin doğal bir ortamda kurutulduğunu belirten Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Şereflikoçhisar’ımızla özdeşmiş olan Tuz Gölü’müzün içerisinde İlçemizin ekonomisine katkı sağlayacağını düşündüğümüz domates kurusunun ilk demo çalışmasını yapıyoruz. Bir ARGE çalışmasıdır bu. İnşallah başarılı olacağız.

Bugün saat 07.00’de Tuz Gölü’ne geldik Ziraat Odası Başkanımız Hikmet Bozkurt ve ekibimizle birlikte. Domateslerimizi Koçhisar’ın üreticisi olan arkadaşlarımızdan tedarik ettik. 1 ton domates kurutacağız burada. Kuruyan domateslerimizi Tuz Gölü’nün faydasını ve Tuz Gölü’nde bir değişik tuz kurusunu nasıl yaparız? diye düşünmüştük ve bu şekilde ilk adımımızı attık. Görüldüğü üzere bu alan komple Tuz Gölü’nün üzerinde Komple bir domates kurusunun kurutulduğunu düşünün yani aşağı yukarı burada belki en az 2 bin, 3 bin tona yakın bir yaş domates kurutması yapılabilir. Gerekli çalışmamızı yapıyoruz. Sonuç olarak doğal ortamdan kopmadık. Çünkü, direkt Tuz Gölü’nün üzerine serdik. Diğer yerlerde bir bezin üstüne sererken yapılıyor ama biz bunu yapmayalım dedik ve doğal ortamda kurutalım dedik.”şeklinde konuştu.

BU TEŞHİR ÜRÜNÜ, SATILMAYACAK
Kurutulan domateslerin şimdilik teşhir ürünü olduğunu, satılmayacağını da belirten Levent Koçak; “Güzel olacağını düşünüyoruz. İnşallah memleketimize ve İlçemize hayırlı olur. Sabah kestiğimiz domateslerimiz şuanda nerdeyse %40 oranda kurumaya yaklaşmış. Biz domates kurusunun özelliklerini araştırdığımızda; rüzgar, nem ve güneş diyorlar. Bu üç birleşende burada mevcut. Çok şükür Allah’ımızaki bize doğal bir güzellik bahşetmiş. Bu doğal güzelliğimizde biz ilçemize katkı sağlasın diye uğraşacağız. İnşallah bizim tahminimizce 2 veya en fazla 3 gün. Diğer yerlerde 5-6 gün kuruma oluyormuş. Ama biz bunun üç gün olacağını tahmin ediyoruz.
Kuruduktan sonra satılmayacak. Bu teşhir ürünü satış yapılmayacak. Numuneleri analize göndereceğiz. Orada garanti durumunu ölçtüreceğiz. Yurtdışında istedikleri bu kalite ise bunun devamını çiftçilerimize söyleyeceğiz, kendi imkanlarıyla ya da bizler kooperatif kurarak burada bu işin devamını ettireceğiz.” dedi.

BİR FARKINDALIK OLUŞTURACAK
Koçak ayrıca; “Domatesin başka türevlerinin de yapılması önemli ama domateste en büyük katma değeri kuru sağlıyor. Çünkü direk ihracat yapılıyor. İhracatta, Avrupa Ülkelerinde özellikle Amerika’da Kanada’da, İskandinav Ülkelerinde biz kahvaltıda peynir, zeytin koyuyorsak orada da domates kurusu vazgeçilmez bir unsurmuş. O yüzden çok talep var. Türkiye’deki talep ne olacak? Bu doğal güzelliği böyle hijyenik bir ortamda üretilmesi büyük bir katma değer sağlayacak, bir farkındalık oluşturacak.” İfadelerini kullandı.

HER ŞEY ŞEREFLİKOÇHİSAR İÇİN
Son olarak “her şey Şereflikoçhisar için” diyen Başkan Koçak; “İşte Koçhisar’a bir marka düşünüyorduk. Yani milletin bilmem falanını getirip Koçhisar’a yayma değil ama Tuz Gölü’nün üzerinde domates kurusunu bir tek Şereflikoçhisarlılar yapar onu da inşallah biz yapacağız. Ziraat Odası ile birlikte, üreticilerimizle birlikte, ticaret erbaplarımızla birlikte bunu gerçekleştireceğiz. Tabiî ki destekte istiyoruz. Kamuoyunda yanlış anlaşılmalara mahal vermeden. Biz memleket meselesi olarak bunu gördük. Başka hiçbir meseleyle bunu özdeşleşmiyoruz. Şahsi ve kurumsal bir cephemiz yoktur. Tek hedefimiz ve algımız Şereflikoçhisar’dır. Her şey Şereflikoçhisar için.”şeklinde konuştu.  


    3 Eylül 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2475 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


İsmail YILDIz
Sevgili Koçhisarlılar sizlere sizden birinin Kale Mahallesinde Ataları da dahil doğmuş Süleyman YILDIZ Oğlu Prof. Dr. İlhami YILDIZ Hayatından yaşanmış kısa bir kesit aktaracağım. ilk ve orta okulu Koçhisar da okumuş Lise, Üniversite öğrenimi Ankara da, yüksek lisansını TÜBİTAK tan burs alarak 1985 yılında Ankara Ziraat Fakültesinde tamamlamış bu arada Devletimizin açtığı sınavda burslu olarak Yurt dışında yüksek lisans ve doktora yapma hakkı elde etmiş Yüksek lisans ve Doktora öğrenimini ( ısıtma, soğutma, iklimlendirme, sera, yenilenebilir enerji üzerine )
Amerika’da Ohio State Üniversitesi Gıda, Tarım ve Biyoloji Mühendisliğinde 1993 yılında tamamlayarak yurda dönmüş Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmaya başlamış O zamanki Aydın Belediye Başkanı akademisyen kökenli doktora eğitimini Amerika da yapmış akıllı bir adam Aydın ili jeotermal enerji yönüyle zengin bir şehir Aydın ilini jeotermal enerji ile ısıtmayı düşünür ve bu işi yapabilecek kişiye ulaşmak için araştırmaya girer Amerika da bir Profesör ile irtibat kurar ve Profesör de bu işin eğitimini alan kişinin Türkiye’de olduğunu onunla iletişime geçmesini söyler adını soyadını da verir Başkan Adnan Menderes Üniversitesi Rektörünü ziyaret ederek Bu işin eğitimini almış
Dr. İlhami Yıldız’ı bulabilmesi konusunda yardımını ister sonuç olarak tanışılır ve yollar birleşir. Bu arada yapılacak iş detaylandırılır İlhami hoca işin içerisine Yedi milyar dolar ihracat kapasiteli iklimlendirmesi ( ısıtması soğutması ) jeotermal enerji ile yapılacak sera çiftlikleri kurmayı da ekler üniversite olarak İlhami hoca üniversitede jeotermal enerji merkezini kurar. İş sıcak suyu çıkarma ve sondaj yapılacak yerde köylülere ve ziraat odaları başkanlığına anlatma safhasına gelmiş maalesef ziraat odası başkanlığı bu işe öyle bir direnç göstermiş ki bu işi engellemek için elinden ne gelirse o günkü iktidarı da kullanarak yapmıştır. İlhami Hoca Aydın televizyonunda projeyi Aydınlılara ziraat odası başkanıyla karşılıklı tartışarak anlatmış İlhami Hoca biz siyasetçi değiliz, Bilim Adamı Üniversitemiz adına bu projenin danışmanıyız der ve noktayı koyar. Bir müddet sonra
İlhami hoca Kanada da bir üniversite de sonra Amerika da bir üniversitede Profesör olarak görev yapar. Tekrar Kanada da Dalhousie Üniversitesinden Profesör bir çok ödül sahibi olarak (Amerika birleşik devletleri Cumhurbaşkanlığı ödülü dahil ) emekli olur.Maalesef Aydın ziraat odası, köylüleri çiftçileri örgütleyerek sıcak su çıkarmak için kurulacak sondajı engelletir. Burada anlattıklarımdan sera çiftliklerinin kurdurulmamasından kim kaybetti tabiî ki aydın ili ve Ülkemiz bu üretilecek ürünlerin alıcısı da hazırdı! Bu hayat hikayesinden kesiti neden paylaştım linç edilmeye çalışılan Ticaret Odası Başkanına yapılan davranışlarınıza cevap olabileceğini düşünerek paylaşıyorum. Ne Ticaret Odası Başkanını ne de yöneticilerini tanırım öyle üç kuruşun peşine takılarak ne kadar harcama yaptığını sorgulayarak hiçbir şey yapamazsınız. İş yapacak insanları da yapacakları işten soğutursunuz. Yapamıyorsanız yapanı bari engellemeyin. Sağlıcakla kalın…
kimlik
Sayın ticaret odası başkanı(Recep bey değil), domates kurusu ilk demo çalışmanızın ARGE sonuçlarını paylaşacakmısınız kamuoyu ile?
Recep Gürses
Kimliğini gizleyerek sütre gerisinden atış yapanlara sesleniyorum: Hayatınızda nereye ve nasıl bir katkınız oldu? Hangi başarıya imza attınız?
başkan şu kurumuş domateslerden biz ne zaman tadına bakacağız
esnaf
merak ettiğim şudur sayın başkan tuz gölünde domates kurutma projesi için bu güne kadar ne kadar kurumunuz bütçesinden ne kadar ödenek ayırdınız. bu gezilerde dahil. lütfen açıklar mısınız. bir esnaf olarak sorma hakkım olduğunu düşünüyorum
fazıl
bu iş tamam, sıradaki projemiz neydi?
domatiissss
https://www.youtube.com/watch?v=c18NS-iMWEo
ahmet
yorum yapanlardan birisi iyi bir tespitte bulunmuş o na katılıyorum. Levent bey bu faaliyetini niye ticaret odası sosyal medyasında yayınlamamış? zirrat odası başkanı yayınlıyor kendisi niye yayınlamamış?
KIZILdeli
Fabrikamız hayırlı olsun... görmedin mi arka da çalışan fabrikayı adam 2 tane üretim tesisi kurmuş çatır çatır çalışıyor. da garibim çocukları o sıcakta ne yaptınız. zavallı çocuklar bari onları gölgeye alsaydın başkan. neyse çocuklarda sevinsin onlarında reklama ihtiyacı vardı
Fabrikamız hayırlı olsun
Salça fabrikası dedini o kadar yoplanıp toplanıp kuru pasta yediniz ebemin 50 yıl önce yaptıgı güneşte kurutmayı mı akıl eddiniz vah ilçeme vah
ismail toprak
başkan şu kurumuş domatesten bizde kalite kontrolü yapsak
burada dikkatimi çeken bir şey oldu başkan (L:K:) her türlü haberini ticaret odasının fecebook sayfasında paylaşırdı bunu paylaşmamış. ama hikmet başkan paylaşmış. acaba diyorum bu işi hikmet başkanamı devredecek. kısa yoldan.
ismail toprak
Baskan domates kurudumu
Recep Gürses
Hammaddesi domates ve ilçemizde yetişecek, çalışanı Şereflikoçhisar dan olacak ,pazarı ise Avrupa, bunu da profesyonel yönetim ile aşacağız diye düşünüyorum
TAVSİYEDİR
Yatırım yapıp istihdam sağlamak önce sağlıklı bir fizibiliteyi gerektirir. Bunu yapmadan bir işe başlamak, olabilecek, yapılabilir, rantabıl bir işi bile fiyaskoyla sonuçlandırabilir. Ticaret ve üretim kültürü kazanmadan, bu konuda bilgi ve tecrübe sahibi olmadan bu işlere girerseniz, olabilecek bir üretim işini de dumura uğratırsınız. Bir insan bir işe başlarken önce pazar ve karlılık konusuna bakar. Sonra da hammadde temini ve maliyetine. Bu konularda sayın başkanların hiç bir açıklamalarında bu konuyla alakalı bir şey duyamadım şu ana kadar. Sayın başkanlar, eğer bu konuda geçiştirilecek, reklam yapılacak bir mesele olarak sizin tarafınızdan değerlendiriliyorsa lütfen insanların hayalleri ve ümitleri ile oynamayın. yoksa sonunda çıkıp insanlar burda hiç bir şey olmaz karamsarlığına kapılıyorlar. Memleket için de en kötü psikoloji bu oluyor.
İsmail YILDIZ
Oldukça güzel düşünülmüş bir proje, adım adım hedefine ilerliyor.Böylesi hem mikrobiyolojik hemde hijyenik açıdan diğer doğal ortamda yani güneşte kurutma yöntemlerinden daha güzel sonuçlar vereceğinden kuşku bile duymuyorum. Analizlerinin yapılması kalite belgesi ihracat için önemli bir unsur diyor literatüre girecek bu projeyi düşünen, yön veren, öncülük edenlere bir Şereflikoçhisarlı olarak teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyorum. Sağlıcakla kalın!
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri