04 Eylül 2013, 15:06 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

9 Eylül'de gece alkol satışı yasak

9 Eylül'de gece alkol satışı yasak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün alkol kullanımına kısıtlamalar getiren torba yasayı Haziran 2013...


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün alkol kullanımına kısıtlamalar getiren torba yasayı Haziran 2013 tarihinde onaylamasından ve yasanın Resmi Gazete'de yürürlüğe girmesinden sonra 9 Eylül Pazartesi gece alkol satışı yasakları başlıyor.

Alkol düzenlemesi ne getiriyor? Yasal düzenleme ile alkol satış, reklam ve tüketimine yönelik özetle şu hükümleri içeriyor:

* Alkollü içkiler, 22.00 ve 06.00 saatleri arasında marketlerde ve büfelerde perakende olarak satılamayacak. Yasağa uymayan büfe ve marketlere 20 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası kesilecek.

* 18 yaşını doldurmayan kişilere içki sunumu yapan ve satan kişilere 'sağlık için tehlikeli madde temininden' 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra 10 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına kadar idari para cezası kesilecek.

* Alkol satış ruhsatı olan tesisler ile market ve büfelerin, örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve ibadethaneler ile arasında en az 100 metre mesafe bulunması şartı aranacak. Turizm belgeli işletmelerde bu koşul aranmayacak. Ruhsat satış iznini bu yasadan önce alanlar, kapsam dışı olacak.

* Alkol üfleme cihazını reddedenlere para cezası verilecek.

* Alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücülere 700 lira idari para cezası verilecek ve sürücü belgesi 6 ay süreyle geri alınacak. 1 promil üzerinde alkollü içki aldığı tespit edilen sürücülere, Türk Ceza Kanunu'na göre 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.

* Bar ya da restoranın dışında alkollü içki kullanılamayacak.

İLÇE ESNAFI UYARIYOR!
9 Eylül'de başlayacak olan alkol düzenlemesi ile ilgili olarak Erkan Sarıdağlı da, vatandaşları ve meslektaşlarını uyarılarak şöyle dedi:

Müşterilerimiz, 9 Eylül'de alkol yasağı başlayacağından o gün gece 22.00'den sonra alkol satışı yapılmayacağı için dikkatli olmaları gerekmektedir.

Keza meslektaşlarımızın da bu kurala uyması gerekmektedir, aksi takdirde ağır cezai müeyyidesi olduğunu belirtmek isterim.

Her ne kadar bu karar istediğimiz gibi olmasa da karara uymak zorundayız.
             5 Eylül 2013Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1766 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


necmettin çetin
kardeşım kım ne içerse içsın kimne sen insanlar hakretme hakkının kendı de nasıl görüsün
Kimene
Zıkkım içesiceler içmeyin
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
fidan istanbul ankara nakliyat otomatik garaj kapısı replika saat