06 Ağustos 2014, 16:28 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Ankara Valiliğinin Gıda Zehirlenmesine ilişkin uyarısı

Ankara Valiliğinin Gıda Zehirlenmesine ilişkin uyarısı

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel imzalı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü...


Ankara Valisi Alaaddin Yüksel imzalı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Kaymakamlıklara bir genelge gönderildi. ?Gıda Zehirlenmesi? ile ilgili genelgede şöyle denildi:

?yemek hizmeti veren işletmelerin üretim koşullarının asgari teknik, hijyenik olarak insan sağlığına uygun? olması gerektiğini bildiren açıklamada şunlara değinildi;

Ülkemizde özellikle yaz mevsiminde havaların ısınmasıyla birlikte gıda kaynaklı enfeksiyon ve zehirlenme şüphelerine dair savcılıktan emniyet güçlerinden, halk sağlığı müdürlüklerinden, çeşitli sağlık kuruluşlarından ve alo gıda 174 ihbar ve şikayet hattından gelen ihbar ve şikayetler ile karşılaşılmaktadır. Bu tür gıda kaynaklı salgın yada vaka olaylarıyla karşılaşmamak için mevzuat kapsamında tedbirler alınması kamu sağlığı ve tüketicilerin gıda güvenilirliği açısından önem taşımaktadır.

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunun 29. Maddesinin 2.fıkrasında ?Birincil üretim yapanlar, perakende işyerleri ile gıda ve yem işletmecileri, kendi kontrolleri altındaki faaliyet alanı ile ilgili Bakanlıkça belirlenen genel ve özel hijyen esaslarına uymak zorundadır? denilmektedir.

Yine aynı kanunun 30. Maddesinde ise ?Kayıt işlemine tabi işletmeler, faaliyetleri ile ilgili işletme kayıtlarını Bakanlığa yaptırmak zorundadır? denilmektedir. Kamu sağlığının korunması, tüketicilerin gıda güvenilirliğini sağlamak adına yemek hizmeti veren işletmelerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı?nca kayıt altına alınması önem arz etmektedir. Bu nedenle kurumlara yemek hizmeti vermek amacıyla ihalelere katılan firmalardan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı?nca verilen işletme kayıt belgesi talep edilmelidir.

Firma merkezi ilimiz sınırlarında değilse ve yemek üretimini kurumunuz yemekhanesinde yapıyor ise Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü?ne başvurarak İşletme kayıt belgesi alması gerekmektedir. Merkezi ilimiz sınırları dışında olan ve yemek üretimini kurumunuz yemekhanesinde yapmayan firmaların ise yemeği hangi kurumlardan temin ettiği tespit edilmeli ve yemek temin edilen firmaların İşletme kayıt belgeleri talep edilmelidir.

Toplu gıda tüketiminin olduğu yerlerde yaşanan, zaman zaman basına yansıyan geniş çaplı halk sağlığı riski oluşturan gıda kaynaklı salgınlarda etkilenen kişi sayısındaki artışı engellemek ve hızlı tedbirler alabilmek için kurumunuzda yemek hizmeti veren işletmelerin kurumunuzca kontrol altında tutulması ve insan sağlığına aykırı bir durumla karşılaşıldığında veya belgelerle ilgili tereddüt hasıl olduğunda İl/ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize bildirilmesi önem taşımaktadır.

Bu nedenle kurumunuzca yemek hizmeti veren işletmelerin üretim koşullarının asgari teknik, hijyenik olarak insan sağlığına uygunluğu hususunda gereken özenin gösterilmesini rica derim.
 
              7 Ağustos 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2229 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]