20 Ağustos 2014, 12:28 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

İSMİNLE ÇOK YAŞA! - Vural Gündüz

İSMİNLE ÇOK YAŞA! - Vural Gündüz

Günümüzde aileler aralarına yeni katılacak çocuklarına...


Günümüzde aileler aralarına yeni katılacak çocuklarına daha doğmadan isim arayışına giriyor. İsim verme konusu bazen büyük tartışmalara bile neden olabiliyor. Daha dünyaya gözünü açmadan isim sorunu ile doğan çocuk sayısı hiç de azımsanacak sayıda değil.

Orta Asya? da yaşayan atalarımız bu sorunu aşmak için çocuğun kendi adını kendisinin bulması yolunu izlerlermiş. Çocuk büyürken gösterdiği maharete göre adını bulurmuş. İsmini bulana kadar da o çocuğa ?Adsız? olarak seslenirlermiş. Orta Asya?dan göçle birlikte İslamiyet ile tanışan Türkler, İslami isimleri de çocuklarına vermeye başlamışlar. Bunların yanında Türk insanı duygularını, düşüncelerini, hayal kırıklıklarını, hatta sevdalarını çocuklarına isim vermekten çekinmemişler.

Birçoğumuz hatırlar, 1990?lı yıllarda aile planlaması konusunda halkı bilinçlendirmek için bugünkü adıyla kamu spotu vardı. Burada Birsen, İlker, Songül, Soner, Yeter, İmdat isimleri arka arkaya sıralanıyor ve aile planlaması yapmayan ailenin artan çocuk sayısı ile nasıl zor bir duruma düştüğü anlatılmak isteniyordu. İsimlerin hayatımıza etkileri bakımından çok dikkat çekiciydi.

Yine çevremizde tanıdığız kişilerin isimlerine şöyle bir baksak çoğunun isimlerinin belli dönemleri yansıttığını görürüz. Örneğin 1970 ve 1980 yılları arasında ülkemizde yaşanan siyasi ve toplumsal olaylar, askeri darbeler ve 1974?te yapılan ?Kıbrıs Barış Harekâtı? o dönem içinde doğan çocukların isimlerine yansımıştır. İç çatışmalardan bıkan hatta canı yanan, bunların yanında siyasi görüşünü de yansıtmak isteyenler, çocuklarına; Barış, Özgür, Hürriyet, Doğu, Batı, Kuzey, Güney, Kürşat, Asena gibi? Kıbrıs Barış Harekâtı?nı yapan hükümet döneminde, kendilerine görüş olarak yakın isimlerden Bülent veya Necmettin isimlerini tercih ediyorlardı. İşin garibi 1980 darbesini yapan Kenan Evren?in ismi de birçok yeni doğan erkek çocuğuna verilmişti.

Hayatında adaleti arayanlar için ise kız çocuğuna ?Adalet? ismi vermenin ayrı bir yeri vardır. Şahsen benimde hem beğenip hem de ürktüğüm bir isimdir, Adalet. Adaletin ismiyle değil de kendisiyle ilgili başımdan geçen bir olayı yeri gelmişken sizlerle paylaşmak isterim. 2006 yılında yönetici seçme sınavını kazanıp 2008 yılında yönetici olarak atamam yapıldı. Fakat iki ay geçmedi ki Ankara MEM yapılan bütün yönetici atamalarını iptal etti. Bunun üzerine birçok kişi gibi ben de mahkeme yolunu tuttum. Haklı olduğumu biliyordum ama gel de derdini anlat. Ankara Bölge İdare Mahkemesine, benim durumumda olan arkadaşlarla birlikte başvurumu aynı gün aynı saat içinde yaptım. Fakat bir terslik vardı, konu aynı olmasına rağmen benim dava dosyamın incelendiği İdare Mahkemesi, diğer arkadaşlara siz haklısınız derken bana tam aksi bir karar bildiriyordu. Bir üst mahkemeye yani Danıştay?a temyiz ettim. Ve nihayet kazandım. (Sonuç, 2014 Temmuz ayı.) Güler misin, ağlar mısın? Beş yıla yakın bir zaman sonunda haklılığım tescillendi. Bu arada küçük bir notu da sizlerle paylaşmak isterim. Yönetici Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelikte 2003-2014 yılları arasında ek ve değiştirmeler 15?i bulmuştur. (Öğretmen Dünyası Dergisi sayı 415-416) 

Hani ünlü düşünür, Herakletios ?un, ?Aynı nehirde iki kez yıkanılmaz.?  diye bir sözü vardır. Çünkü zaman değişir, koşullar değişir. Ve benim açımdan çok şey değişti artık. ?Geciken adalet, adalet midir? ?sorusu, beynimde şimşekler çaktırıyor. Artık bu karar ve uygulaması benim için hükmünü yitirmiş ve beş sene de çok şey değişmişti. Yani ?olsak da olur, olmasak da olura? evrildim.

Bu arada, isimler bahane, meramımı anlatmak şahane?

Son söz: Adaleti isminde değil, ismini adalet içinde bulan çocuklar, hepiniz isminizle çok yaşayın.

 


                           21 Ağustos 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2813 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu