20 Ağustos 2014, 13:55 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Kıyak mı Tuzak mı?

Kıyak mı Tuzak mı?

Yaz mevsimi ve gurbetçilerin izin dönemi olması nedeniyle şehir içindeki...
* Yaz mevsimi ve gurbetçilerin izin dönemi olması nedeniyle şehir içindeki trafik karmaşası devam ediyor.

* İlçenin ana arterlerinden olan Ali Babacan caddesinde  de sık sık trafik akışı durma noktasına geliyor.

* İlçe Trafik Komisyonunca bir tarafı oto park alanı olarak kararlaştırılan Ali Babacan caddesinde, hangi karar ve gerekçeyle konduğu bilinmeyen ?park yasağı? tabelalarının ?birilerine kıyak ya da araç sahiplerine tuzak olarak mı konduğu konuşuluyor.

Yaz aylarında ve özellikle gurbetçilerimizin izin dönemlerinde tam bir keşmekeşliğe uğrayan şehiriçi trafiğinde, yer yer karşılaşılan keyfi ve anlamsız uygulamalar yüzünden de ?bir caddenin trafiğini düzene sokmak bu kadar mı zor?? Sorusu gündeme getiriliyor.

Ticari işletmelerin çok ve oldukça hareketli olduğu,  E-90 karayoluna giriş ve çıkışlarda ana arter olarak sabahtan akşama kadar trafik akışının yoğun şekilde görüldüğü Ali Babacan caddesi de karmaşanın ve keşmekeşliğin, bir o kadar da keyfiliğin görüldüğü bir yer.

KOMİSYON KARARI
Tekke Çeşme caddesi iken sonradan adı Ali Babacan Caddesi olarak değiştirilen ve İlçe merkezindeki trafik akışının önemli bir bölümüne güzergah olan bu caddede, İlçe Trafik Komisyonu Kararı gereğince E-90 karayolu istikametine göre yolun sağ tarafı araç park yeri olarak ayrıldı.
Belediye Başkanı Ferda Polat da şehir içindeki trafik kargaşasını çözmek için, Cumhuriyet Ortaokulu yanındaki Tuzgölü parkını yıktırarak otopark olarak düzenlenmesi için çalışmalar başlattı.

FERDA POLAT?ın KONUŞMASI:
?Alkoliklerin balicilerin yuvası oldu? denilen Tuzgölü parkının yıkımına başlanmasıyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Belediye Başkanı Ferda Polat; burasının ilk aşamada normal otopark olacağını, daha sonra ise büyükşehir belediyesiyle birlikte ortak bir proje oluşturularak çok katlı otopark inşa edileceğini ifade etti.

Ferda Polat otoparkın işletmesinin ise Şereflikoçhisar Belediyespor tarafından yürütüleceğini ve gelirin kulübe devredileceğini vurguladı.

POLAT MECLİS TOPLANTISINDA İSE ŞÖYLE KONUŞUYORDU:
Burada konuşağız, tartışacağız ve doğruyu bulacağız. Ak Parti olarak 50 bin broşür dağıttık, projelerimizi sunduk.

Şereflikoçhisar halkı bizi göreve getirdi. Şereflikoçhisar?ın en büyük sorunu otoparktır dedik ve biz bunu çözeceğiz, diye söz verdik ve yer olarak da Tuzgölü parkını söyledik.

Alışveriş merkezini ve çok katlı otoparkı bizim yapmamız mümkün değil. Büyükşehir belediyesiyle ya da yap işlet devret modeliyle yapabiliriz.

Konu Haziran ayındaki meclis toplantısında da tartışılıyor, Polat farklı bir görüş getiriyor ve ?Ali Babacan caddesindeki trafik sıkışıklığını gidermek için burasını paralı otopark yapacağız ki; burada yığılma olmasın ve park edecek araçlar Tuzgölü Parkına yönlendirilsin. Oradan park ücreti almayacağız.? Diyordu.

BİR İCRAAT YOK
Bu farklı görüşler doğrultusunda şu ana kadar farklı bir gelişme, uygulama olmadı ama Ali Babacan caddesinde, bir bölümü keyfiliğe dayalı, trafik akışını daha da olumsuz yönde etkileyen uygulamalar görüldü.

ÖZEL PARK YERİ!
Habere bağlı fotoğraflarda da görüleceği gibi Ali Babacan caddesinin giriş bölümünde, çevre iş yeri sahiplerince sık sık çöp kovası, sandalye, eşya taşıma arabası gibi gereçlerle araç park etmesi engelleniyor ve İlçe Trafik Komisyonunun genel park yeri olarak ayırdığı yer, kişiler tarafından özel park haline getiriliyor ve ne trafik polisleri ne de belediye zabıtası bu duruma  müdahale etmiyor.

BİR BAŞKA ENGEL

Yine fotoğraflarda görüldüğü gibi Ali Babacan caddesinde oto park yeri olarak belirlenen alanda çöp konteynırları var ve bu nedenle konteynırların önüne park yapmakta yasak. Aynı şekilde buradaki özel mülk olan arsa daha önce çevre esnaflarca park alanı olarak kullanılırken, her ne hikmetse belediye buraya girişi de kapattı ve kendi mülküymüş gibi park yapılmasını engelledi.

KIYAK MI TUZAK MI YASAK MI?
Çöp konteynırlarının 10-15 metre ötesine ne zaman ve hangi amaca hizmet ettiği bilinmeyen Park Yasağı levhası kondu.

Trafik Komisyonunca park alanı olarak belirlenen bölümün bir kısmının park yasağına tabi tutulması için komisyon kararı alındı mı? Alınmadıysa bu keyfiliğe kim karar verdi? Alındıysa hangi gerekçelerle alındığına dair neden bir açıklama yapılıp, kamuoyun uyarılmadı?

Yoksa park yasağı levhası birilerine kıyaklık olsun diye mi kondu? Ya da o yasak levhası ceza yazmak için bir tuzak mı? ?komisyonun kararı ve orada yasak levhası var, park edilirse ben gerekli işlemi yapar, cezayı yazarım? diyen trafik görevlisi gerçeği mi söylüyor?

BİR YASAK LEVHASI DAHA
Ali Babacan caddesindeki anlaşılamayan keyfilikler bununla da sınırlı değil. Bir park yasağı levhası ve park etmeyi engelleyen takozlarla çevrili bir alan da İGS mağazasının yanında var ve yasak levhası birilerine kıyak mı yoksa araç sahipleri için tuzak mı? Tartışması o alan için de geçerli.

LÜTFEN CEVAP VERİN
İlgilileri soruyoruz:

* İlçe Trafik Komisyonunun kararı ile Ali Babacan Caddesinin E-90 karayolu istikametine doğru sağ tarafı oto park yeri olarak belirlenmişti, bu karar değişti mi?

* Oto park yeri olarak belirlenen alanın bazı bölümlerinin yasak kapsamına alınmasıyla ilgili komisyon kararı var mı? Böylesi bir uygulama temayüllere uygun mu?

* Park alanlarını keyfi olarak çeşitli malzemelerle kapatan ve araç parkına engel olan kişiler hakkında yapılacak yasal bir işlem yok mu?

Kamuoyunu aydınlatıcı cevap bekliyoruz.
 
            21 Ağustos 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3730 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım