03 Eylül 2014, 16:06 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Bir Öğretmen Neden İdareci Olmak İster? - Vural Gündüz

Bir Öğretmen Neden İdareci Olmak İster? - Vural Gündüz

Okullar karmaşık örgütlerdir. Yöneticiler okullarında...


Okullar karmaşık örgütlerdir. Yöneticiler okullarında çok çeşitli roller üstlenmektedir. Öğretmen, veli, öğrenci ve daha birçok unsur ile ilişkileri şekillendiren, eğitim öğretim hizmetlerinin gerçekleşmesi için ihtiyaç hissedilen tüm kaynak ve ortamları sağlayan, karşısına çıkan soruna farklı çözümler üretmesi gereken kişi hep okul yöneticisidir. Hatta okulun genel duruşu ile okul yöneticisinin sergilediği tüm tutumlar okul ile özdeşleştirilebilmektedir. Bu sebepten okul yöneticiliği eğitim öğretim hizmetlerinde vazgeçilemez ve son derece ciddiye alınması gereken bir konudur.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu?nun 88. Maddesi ile öğretmenlere; okul yöneticiliği ikinci görev olarak yaptırılmaktadır. Yani okulun öğretmen kadrosunu işgal eden bir kişiye ikinci bir görev olarak okul yöneticiliği verilmektedir ki; ikinci görevi yapacak bir kişinin bundan dolayı birinci, yani asıl görevini yapmaması düşünülemez. Bu madde açıkça okul yöneticiliğinin bir uzmanlık alanı olmadığının bir göstergesidir. Bilindiği gibi, ülkemizde yöneticiler için zorunlu olan bir eğitim türü bulunmamaktadır. Daha önce eğitim fakültelerinin eğitim bilimleri bölümünde yürütülen ?Eğitim Yönetim ve Denetimi?  lisans programları, Yükseköğretim Kurulu tarafından kapatılmıştır. 

Ülkemizde okul yöneticiliği atama koşulları değişik yıl ve zamanlara göre farklılıklar göstermektedir. Eğitim camiasının, yöneticiliğin meslekleşmesi ve başarılı adayların seçilip yetiştirilmesi için bunca yıldır gösterdikleri çabaya karşın, ülkemizde eğitim yöneticiliği hâlâ sorunlu bir alandır. Son günlerde yapılan yeni düzenlemelerle de sorunun devam ettiğini göstermektedir.

Ülkemizde okul yöneticiliği açığı var olmakla birlikte, yöneticilik kadrolarının uygun şekilde doldurulamadığı bilinmektedir. Yönetici olmak isteyen çok fazla öğretmen olmamakla birlikte, okul yöneticiliğinin uzmanlık gerektiren bir konu olduğu tartışılmaz bir gerçektir.

Okul yöneticiliği, çoğu zaman öğretmenlerin kariyerlerinde bir ilerleme olarak görülebilmektedir. Bazı zamanlarda ise iyi bir öğretmenin yönetici olarak atanması beraberinde zorlukları da getirmektedir. Kişilik yapısı ve bireysel tercihleri yönetim kademesinde mutlu olmaya elverişli olmayan bir öğretmen yönetici olduğunda, kurum için faydalı olamayacak bir yönetici ortaya çıkarken, çok değerli bir öğretmen de kaybedilmektedir.

Yönetici, örgütün amaçlarının gerçekleşmesinde çok önemli bir işleve sahiptir. Okul örgütü için de ?Bir okul, ancak müdürü kadar iyidir.? söylemi sıkça dile getirilmektedir. Okul yöneticilerinin ekonomik sorunları, öğretmeni, öğrenci, hizmetli ve memurla ilgi sorunlar ve çevre ilgili belli başlı sorunlar çoğu zaman yönetici adayı öğretmenler tarafından göz ardı edilmektedir.

Günümüz şartlarında okullarda yönetici olmanın maddi getirisi olmadığı, ayrıca iş yükünün ve mesai süresinin öğretmenlere göre fazla olduğu dikkate alınırsa ?Yöneticiliğin saygın bir görev olduğuna inanılması? talebi artıran en önemli neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada şunu belirtmek gerekir ki sosyo-ekonomik nedenlerden dolayı kadın öğretmenler idareci olmayı tercih etmiyor. Kadınlar yönetici olarak; yöneticilikle ilgili sorunların yanında sırf kadın bir yönetici oldukları içinde karşılaşacakları sorunlar yüzünden yöneticilikten uzak kalmaktadır. Yöneticiliği sadece erkeğin yapabileceği bir iş olarak görülmesi de ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Okullara yönetici olmak isteyen öğretmen arkadaşların işleri eskiden de zordu. Şimdilerde daha zor görünüyor.                        4 Eylül 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3274 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım