24 Eylül 2014, 22:52 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

KARTALKEN, TAVUK OLMAYA RAZI OLMAK - Vural Gündüz

KARTALKEN, TAVUK OLMAYA RAZI OLMAK - Vural Gündüz

Genelleme yapmak bizi her zaman doğruya götürmemekle birlikte şark kültüründe insanları kalıplara sokmak gibi....


Genelleme yapmak bizi her zaman doğruya götürmemekle birlikte şark kültüründe insanları kalıplara sokmak gibi olumsuz bir durum söz konusu. Çevremizdeki birçok kişi sizi yönlendirmeye ve istediği kıvama getirmeye çalışır. Bu tür durumları günlük hayat içerisinde yaşamışınızdır.

Yani sürekli tekrar edilen şeyin,  gerçekleşme olasılığı yüksektir. Hani ?Birine 40 kere deli dersen deli olur? gibi. Çünkü eğer bilinçaltınız, başaramayacağınıza inanırsa, gerçekten başaramazsınız. Bazılarımız bize uygun görülen rolleri reddetmek şöyle dursun, sorgulama gereği bile duymuyorlar. Bu araç sayesinde, insanlar ve toplum istenilen biçime sokuluyor. Gerçeklik ve özgünlük kayıp oluyor. Sonra da çıkıp dünyada Türk milletine ait neden marka bir ürün yok diye dövünüp duruyoruz.

İnançlarımız, beklentilerimiz ve düşüncelerimiz yani bizim gerçeğimiz, bizim hayatımız oluyor. Yakın çevremizde olanlar, bizi kalıplara sokuyorlar ve o kalıpların dışına çıkmamıza izin vermiyorlar. Sen yapamazsın, senden bir şey olmaz gibi neredeyse aşağılamaya varan yönlendirmelere o kadar inanıyor ki insan, içinde var olan gücü açığa çıkarmak için herhangi bir gayret gösterme isteği duymuyor. Evde anne-baba, okulda öğretmen, işyerinde yöneticileriniz sen bilmezsin, sen anlamazsın gibi cümleleri çok rahat kullanıyorlar. Çünkü başkaları bizim adımıza çoktan karar vermiş ve sınırlarımızı çizmiş oluyorlar.

İşte başarılı insanlar bu noktada diğer insanlardan ayrılıyor. Başkaları tarafından çizilen sınırları ihlal edip, kendilerine layık görülen kalıpları kırıyorlar. Başkalarının verdiği rolleri oynamıyorlar. Hayallerini gerçekleştirmek için başkalarının ne dediğine değil de neyi ne kadar yapabileceklerinin peşine düşüyorlar. İçlerindeki gerçek ?ben?e ulaşıyorlar.

Meşhur hikâyedir.
Kuluçkaya yatan tavuğun altına bir kartal yumurtası koymuşlar.

Zamanı geldiğinde diğer yumurtalarla birlikte bu yumurta da çatlamış ve yavru kartal, civcivlerle birlikte küllüklerde, çöplüklerde anne tavuğun ardında dolaşmaya başlamış.

Kendisini tavuk sanan yavru kartal, bir gün heyecanla anne tavuğa koşmuş.

?Anneciğim? demiş, ?gökyüzünde bir kuş gördüm. Dağların, ormanların üzerinde süzülüyordu. Biz niçin küllüklerde geziyoruz? Biz de göklere doğru uçalım...?

Anne tavuk cevap vermiş:
?Senin gördüğün göklerin kralı, padişahımız, efendimiz kartaldır. Sense basit bir tavuk civcivisin. Böyle şeylere heves etme, başaramazsın.?

? Küçük kartal boynunu eğerek, toprağı eşelemiş.? Galiba haklısın.? demiş.

Hikâye belki biraz abartılı ama içinde bir gerçeklik payı da yok değildir. Burada elde edemeyeceği güce ulaşmak isteyeni tavuğu değil, içindeki gerçek gücün farkına varmayan kartal bu pek meşhur hikâyenin acıklı kahramanıdır. 

Küçük kartal; beş on santimetre yükseğe kadar kanat çırpıp daha fazlasını yapabileceğini, gökyüzüne ulaşabileceğini, tavuklardan farklı şeylerle beslenebileceğini aklına getirmeden, yaşamı boyunca tavukların arasında, gerçek potansiyelini bilemeden yaşamış. Çünkü kartal olmanın imkânsız olduğuna inanmış.

Zavallı kartal böylece tavuk olduğuna inandı, tavuk olarak yaşadı ve tavuk olarak öldü. Kendisine biçilen rol gereği deneme yapma gereği bile duymadı.

Bizi bizden iyi kimse tanıyamaz ve içimizdeki cevheri dışarı çıkaramaz. Burada karşımıza, ben kimim ve ben neler yapabilirim sorularına verilecek cevaplar, içimizdeki gerçek bizi ortaya çıkaracaktır. Biraz cesaret biraz öz güven yeterli aslında. Unutmamak gerekir ki; bugün cesaretin olmadığı için yapamadığın şeyi, yarın yapamayabilirsin.

İçinizdeki gerçeği ortaya çıkaramazsanız, kartalken, tavuk olmaya razı olursunuz.
 

                            25 Eylül 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2571 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


kisapra
Biz elimizden gelse gökteki kartalları yere indirip tavuk yaparız, biz yapabilsek o tavuk yavrusunun kafasını gökyüzüne kaldırmasını engelleriz. Biz böyleyiz. Bizden olmayan kartal değil aslan dahi olsa kafasını yerden kaldıramaz.
Biz böyleyiz. Birisi olacaksa "Elbetteki hemşerim, (akrabam, yoldaşım...vs)" olmalı.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım