24 Eylül 2014, 23:34 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Çetin ve Alıcı Ahilik Haftası nedeniyle mesaj yayınladı

Çetin ve Alıcı Ahilik Haftası nedeniyle mesaj yayınladı

22-27 Eylül 2014 Ahilik Haftası hedeniyle Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya...


22-27 Eylül 2014 Ahilik Haftası hedeniyle Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya yazılı bir açıklama yaptı. Çetin?in açıklaması şöyle:

Ahilik; Saat ticaret ve mesleğin olgun kişilik, kardeşlik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımıdır diye tanımlayabiliriz. Ahi diye anılan kişi kesin olarak bir sanat ticart yada meslek sahibidir. O aynı zamanda olgun, ahlaklı, merhametli, iyilik sever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir.

Bugün uygar dünya ülkelerinin, toplumlarında uygulamaya ve hakim kılmaya çalıştıkları bu değerler, 13.yüzyılda Anadolu Türkleri tarafından ?Ahilerin Vizyonu? olarak uygulanmış ve böylc diğer ülkelere örnek olmuştur.

Elinin, kapısının, sofrasının açık olması ile gözünün, belinin, dilinin bağlı olması Ahiliğin prensiplerindendir. Geçmişte olduğu gibi ?ben siftah yaptım yan komşum siftah yapmadı ondan al? diyebileceğimiz günlere temennisiyle, bu anlamda;

Tüm Esnaf ve Sanatkarlarımızın Ahilik Haftasını kutlar, sağlıklı, başarılı, birlik ve beraberlik içerisinde bol kazançlı günler dilerim.

AHİLİK NASİHATI
Harama bakma,
Haram yeme, haram içme,
Doğru, sabırlı dayanıklı ol.

Yalan söyleme,
Büyüklerinden önce,
Söze başlama,
Kimseyi kandırma,
Kanaatkar ol.

Dünya malına tamah etme,
Yanlış ölçme, eksik tartma,
Kuvvetli ve üstün durumdayken,
Affedici,
Hiddetliyken,
Yumuşak davranmayı bil.

Kendin muhtaç iken bile,
Başkalarına verecek kadar,
Cömert ol.

Mustafa Alıcı?nın açıklaması
Ahilik örgütünün misyonunu oluştururken temel kabul ettiği görüşlerin başında insan sevgisi gelmektedir.

Ahilik bir sınıfın bir zümrenin ya da bir kişinin diğeri üzerinde egemenliğine karşı olmuş, insanlar arasında ayrılık gütmemiş eşitliği ve eşit davranmayı insanın temel hakkı olarak kabul etmiştir.
Ahilerin vizyonunu  oluşturan  önemli unsurlardan biri de bir iş sanat ya da meslek sahibi olmaları ve ortak toplumsal değerleri birlikte yaşamayı ilke edinmeleridir. Meslek , sanat ya da bir iş sahibi olmayan ahi alamaz her ahi yeteneğine göre bir mesleğin içinde yer alır. İş sahibi olur.

Buradaki hüner ve becerilerine göre bir çıraklık, kalfalık dönemleri geçerek sanatında mesleğinde ya da işinde usta olur. Ahiliğin misyonu belirleyen amaçların başında insanlara ve insanlığa hizmet düşüncesi gelmektedir. Misyonu  açısından bakıldığında ahilik günümüz dünyasında birlikte yaşamak barış içinde yaşamak örgütlü yaşamak gibi gi bi hayati önemdeki sosyal hayat unsurlarını önümüze sunan iktisadi anlamda ise dayanışma, rekabet, kalite kontrol şartları ticari ahlak prensiplerini ihya eden bir değerler  bütünüdür.

Esnaf ve sanatkarın bağlı bulunduğu teşkilat ticaretin yanında hür ve bağımsız yaşama isteği, baskı ve zulme tavır alma karşı çıkma düşüncesi aslında bir kahramanlık emaresi değil insan onurunun tabii gereğidir. Dolasıyla bir insanlık biliminin mensupları olan ahilerin bu tavırları, insanlığın normal refleksinden başka bir şey değildir. Vizyon ve misyonları gereği ahiler insanlık alemine  zulme, haksızlığa, cehalete, yağma ve talana karşı başkaldırı  bir insanlık onurudur. Mesajı vermişlerdir.
Sosyal hayatı da düzene sokuyordu kusurlu malın malzemeden çalmanın ve kalitesiz işin önüne geçmek için de ilginç bir önlem alınmıştır. Bir ayakkabı aldınız ve ya tamir ettirdiniz diyelim ama kusurlu çıktı böyle durumlarda heyet şikayeti  ve sanatkarı dinliyor.

Eğer şikayet eden gerçekten haklıysa o ayakkabının bedeli şikayetçiye ödeniyor. Ayakkabılar  da ibret-i alem olsun diye ayakkabıyı imal edenin çatısına atıyordu. Gelen ,geçende buna bakıp kimin iyi, kimin kötü ayakkabı tamir ettiğini biliyordu. Böylece pabuçları dama atılan ayakkabıcı maddi kazançtan da oluyordu. Halk dilindeki pabucu dama atılmak böylece halk dilinde deyim haline gelmiştir.

22.EYLÜL.2014-26.EYLÜL.2014 tarihlerindeki ahilik haftasında Esnaf ve Sanatkârlarımıza ahi geleneğinden yetişen çırak, kalfalar nasip etmesini diler
Esnafımızın Ahi haftasını kutlar, Hayırlı kazançlar dilerim.

             25 Eylül 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2397 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım