24 Eylül 2014, 23:39 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Gazileri Anma Günü sade bir törenle kutlandı

Gazileri Anma Günü sade bir törenle kutlandı

19 Eylül Gazileri Anma Günü proğramı, Hükümet Konağı...


19 Eylül Gazileri Anma Günü proğramı, Hükümet Konağı önünde gerçekleştirildi.

Proğram; Kaymakam Erol Karaömeroğlu, Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Mustafa Çiçek ve Belediye Başkanı Ferda Polat?ın Atatürk büstüne çelenk sunmasıyla başladı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk büyükleri, tüm şehitlerimizin ve Gazilerimizin manevi huzurlarında 1 dakika saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Abdülbaki Ünlü İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Rana Bulat tarafından ?Gazilerimize? adlı şiirin okumasından sonra günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı Piyade Üsteğmen Ferhat Kılıç yaptı.

Kılıç konuşmasında; ?Başkomutan Mustafa Kemal?in Komutasındaki Türk Ordusu, 13 Eylül 1921?de 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan Sakarya Meydan Muharebesinde emperyalistlerin maşası olarak Anadolu içlerine kadar ilerleyen işgalci Yunan Ordusunu Polatlı önlerinde durdurmuş, tarihin en büyük yenilgisini yaşatarak kaçmaya mecbur etmiştir. Müteakiben düşman, topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Türk Ordusunun 1683 yılındaki ikinci Viyana kuşatmasından beri süre gelen geri çekilmesine de son vermiştir. Bu bağlamda Sakarya Meydan Muharebesi Türk halkının ölüm kalım savaşı olmuştur.
Emperyalistlerin Anadoluyu paylaşma planı olan Sevr Antlaşması gerçekleşecek, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti, bir hayal olarak kalacaktı. Başkomutan Mustafa Kemal tarafından askerlik sanatının en ince taktikleri kullanılarak, savaşın seyri değiştirilmiş, bugünün hür ve bağımsız Türk devletinin yolu açılmıştır? dedi.

Gazilere de seslenen Ferhat Kılıç;
?Sizler kutsal vatan görevinizi yerin getirebilmek için 2500 yıllık tarihin şerefli tanığı şanlı üniformanızı, kanlarınızla taçlandırıp Gazi ünvanı alarak vatanın, milletin, bayrağın ve istiklalin ne denli paha biçilemez değerler olduğunu gösterdiniz.
Şundan emin olunuz ki; sahip olduğumuz en önemli değerimiz olan birlik ve beraberliğimizin sembolleri olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız? şeklinde konuştu.

Abdülbaki Ünlü İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi Betül Uzun tarafından ?Gazilerimiz? isimli şiirin okunmasına müteakip 19 Eylül Gazilerimizi anma günü proğramı sona erdi.

Ankara Vali V. Mehmet Ali Ulutaş da, 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında: ?Bugün, Milletimizin birliği ve bağımsızlığı, Vatanımızın bütünlüğü, için canlarını ortaya koyarak gazilik unvanına ermiş kahramanlarımızın günü.
Türk Milleti, şartlar ne olursa olsun milli birliğinden ve vatan bütünlüğünden taviz vermeme mücadelesini, dün olduğu gibi bugünde, aynı inanç ve kararlılıkla sürdürmektedir.
Biliyoruz ve inanıyoruz ki, Misak-ı Milli sınırları içinde, Şanlı Bayrağımız daha da büyük coşku ve heyecanlarla hür ve bağımsız olarak ebediyen dalgalanmaya devam edecektir.
Kahramanlık ve fedakârlıklarıyla milletimizin yolunu çizen ve aydınlatan gazilerimizin gününü kutlarken, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.?
dedi.





                25 Eylül 2014



Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2741 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri




İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu