01 Ekim 2014, 19:23 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Müzelerin Önemi - Vural Gündüz

Müzelerin Önemi - Vural Gündüz

Somut olan kültürel varlıkların korunmasının garanti altına alınmasında müzeler...


Somut olan kültürel varlıkların korunmasının garanti altına alınmasında müzeler en önemli unsurlardır. Bunun yanında dille yani sözle yaratılan (gelenek-görenek) ve kuşaktan kuşağa aktarılan soyut miras da yüzyıllardır, tabiri caiz ise mekânsız olarak sürmektedir. Sözlü mirası günümüzün değişen koşullarında yeterince sahiplenip, koruduğumuzu söylemek ise güç. Öncelikle sözlü anlatımlarımız olan masallarımızı, ninelerimizi, halk hikâyelerimizi, fıkralarımızı, kısacası; tüm bu sözlü kültürümüzü koruma altına almamız gerekiyor. Ne yazık ki insanlık artık benzerini üretemiyor. Kültürel mirasımız yok olursa yaşadığımız coğrafyalar kısırlaşacak ve tek tip haline gelme tehlikesi yaşayacak. O zaman sözlü mirasın korunması yönünde bir gayret sarf etmeliyiz. Bu nedenle soyut ve somut kültürel mirasımızın korunacağı ve harmanlanacağı müzeler oluşturmalıyız.

Müzeler açalım ama camekân müzeciliğinden kurtaralım. Camekân arkasına hareketsiz objelerin konulup bundan insanların zevk almasını istemek ise müzeciliğin aşması gereken bir durumdur. Yaşadığım bir olayı kısaca anlatmak istiyorum. Ünlü bir yazarın anısına yapılmış müze evde dikkatimi çekmişti; yazarın eserlerini yazdığı bir masa düzenlenmiş, çalışma masasının üzerine kalem, kâğıt, kitap, daktilo gibi araç-gereçler konularak bir kompozisyon (panorama) oluşturulmuştu. Ziyaretim sırasında aklımdan ?Bu kadar emek vermişler, en azından bir daktilo sesi odadaki atmosferi daha gerçekçi yapabilirdi.? diye içimden geçirdiğimi hatırlıyorum.

Yine; sözlü kültürün canlandırılmaya çalışıldığı yöre müzelerinde tahta bir beşik, yanında o yöreye ait elbiseli bir cansız kadın manken, beşikte yatan bir oyuncak bebek kompozisyonu ile mutlaka karşılaşmışsınızdır. Neredeyse hepsi birbirine benzer. Hâlbuki bebeğini uyutmaya çalışan kadın, o yörenin ninnisini, türküsünü de söylediği otantik bir ortam, müzeyi ziyarete gelenlerin daha fazla dikkatini çekmez mi? diye düşünüyorum.

Müzelerin ve müzeciliğin gelişmişlik seviyesi ülkelerin çağdaşlığının ölçütü olarak kabul edilir. Bu toprakların geçmişine sahip çıkmanın önemini ulu önder, T.B.M.M?nin açılışının hemen arkasından 9 Mart 1920?de göreve başlayan ilk hükümetin yapacağı işler arasında, eski eserlerin derlenmesi ve yeni müzeler kurulmasının istenmesinden anlaşılmaktadır. Bu amaçla Maarif Vekâletine bağlı Eski Eserler Müdürlüğü kurulmuştur. Bu durum Mustafa Kemal Atatürk?ün büyüklüğünü anlamak için de güzel bir örnektir.

Bu toraklar üzerindeki ister somut ister soyut kültürel miras hangi tarihte, kimler tarafından bırakılmış olursa olsun, insanlığın evrensel değerlerine sahip çıkma bilinci ile yarınlara taşınması hepimizin görevidir. Bu nedenle müze kurmak önemli ama o müzeyi gezilebilir yani işlevsel kılmak ise daha önemli bir durum. Geçmişle bağlarımızı koparmamak, geçmiş anılara gidip bugünkü değişiklikleri fark etmek adına müzelere önemli görevler düşmektir.

Kuşkusuz; somut ve soyut kültürel varlıklarımızın, mevcut olanı koruyarak, arşivler kurarak yeni kuşaklara aktarılması ise müzeler açarak gerçekleştirilebilir.

Sözün Özü: İlçemizde binası hazır olan ve yakın zamanda açılması beklenen şehir müzemizin, alışılmışın dışında emsallerine göre farklı bir anlayışla hizmete girmesini temenni ediyorum.

Not: 13 OCAK 2011 tarihinde Çengel Gazetesinde yayımlanan ?Müze Bizim Neyimize Gerek!? adlı yazımın devamıdır.
 
              2 Ekim 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3270 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]