01 Ekim 2014, 19:24 - Anasayfa // Genç Bakış Haberi yazdır

Köreltmiştir - Yasin Yıldız

Köreltmiştir - Yasin Yıldız

Yazıma, İmam Gazzâli?ye ait ?Hak Yolunun Esasları? adlı eserden...


Yazıma, İmam Gazzâli?ye ait ?Hak Yolunun Esasları? adlı eserden kısa bir alıntıyla başlamak istiyorum:

?Bulut gelince güneşin ışığı kaybolur; aynı şekilde kalbe dünya muhabbeti gelince, ondan mârifetin nurunu giderir?. (Sayfa-79)

Bugün baktığımız zaman günümüz ortamında eserde yer alan ifadenin, vücut bulmuş şekline hemen hemen her alanda ve her sahada rastlamak mümkündür.

Ne yazıktır ki gelip geçici dünyalık arzular ve istekler, esas gaye ve amaç haline getirilmiş ve de gelip geçici bu arzular ve istekler; hak ve hakikat sınırlarının da dışına taşarcasına kimilerinin gözlerini köreltmiştir bu dünyada.

İstisnai durumlar haricinde samimiyet, şefkat, merhamet, saygı ve sevgi gibi değerlerin vücut bulmuş şekli; mum ışığıyla aranır olmuştur günümüz ortamında.

Samimiyetten uzak yüzeysel ilişkiler, maddi çıkara ve menfaate dayanan sahte dostluklar, arkasında durulmayan söylemler ve vaatler; ne yazıktır ki tavan yapmıştır günümüz ortamında.
Aynı zamanda yaltaklık ve yalakalık, arsızlık ve utanmazlık, haysiyetsizlik ve karaktersizlik; adeta bir meslek haline getirilmiştir günümüz ortamında.

Elbette eşrefi mahlûkat olarak nitelendirilen insan, insani değerler doğrultusunda ve aklıselimin öncülüğünde ve güvenilir kaynakların yol göstericiliğinde kibre, hasede ve fesada sapmaksızın insan gibi yaşamaya ve yaşayabilmeye muktedirdir.

Ve Yunus suresinin, ?Dünyadaki zevkler çabuk biter. Sonra dönüşleri bize olacaktır. Daha sonra da inkâr ettiklerinden dolayı o çetin azabı biz onlara tattıracağız? şeklindeki 70.ayeti kerimesi bu bağlamda oldukça yol gösterir niteliktedir. 

(Kaynak: Elmalılı Hamdi Yazır, Kuran-ı Kerim Türkçe Meali)
 

               2 Ekim 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2545 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Genç Bakış Haberleri

Tümü
Ne oldu? Ne oldu?
Her ne kadar son bir kaç yıldır pek duymasam ve karşılaşmasam da bir zamanlar...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu