08 Ekim 2014, 17:01 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

İNSANI OKUMAK - Vural Gündüz

İNSANI OKUMAK - Vural Gündüz

İnsanları iyi okuyan ve tanıyan kişiler için eskiler ?insan sarrafı? deyimini kullanırlar...


İnsanları iyi okuyan ve tanıyan kişiler için eskiler ?insan sarrafı? deyimini kullanırlar. Okumasını iyi bilirsek, her insanın bir kitap olduğunu görürüz. İnsanın bir kitap olduğunu görmek bir birikim ve algı gerektirir. Buna yardımcı olan en önemli unsur ise kitaplarla dost olmadan geçer. Elbette kişilerin hayat deneyimleri insanları okumayı artırır. Bu kişiler geçmiş deneyimlerinden çok şey öğrenirler ve aynı hatayı iki kez yaptıkları pek görülmez.

Kendisini bilmeyen ve tanımayan kişi, başkalarını bilemez ve tanıyamaz. İnsanların günlük hayatın koşuşturması içinde; sıkıntıları, üzüntüleri, sevinçleri, hırsları, güçlü ve zayıf tarafları vardır.

Kitap okuyarak işe başlayan kişiler öncelikle kendilerini tanımaya ve sorgulamaya başlar. Kendini tanıdıkça insan olmanın erdemini algılamaya başlar. Her erdemli insan gibi çevresini tanımaya ve sorgulamaya yönelir. Bu süreç iyi bir toplum da yaşamanın özlemiyle daha güzele ulaşmanın yollarını aramaya yönlendirir.

Günlük hayatta yaşadığımız, bazılarının pekte önemsemediği insan manzaraları sarrafın mihenk taşında değerini bulurcasına insan sarrafları tarafından gerçek değerini bulur. Bu durumları edebiyatçılar; şiir, roman, öykü ve hikâyelere dönüştürürler.

Bir  kitabı okurken, bazen karakterin kendisiymiş gibi hissederiz. Kendimizi bilinçsizce yazıda geçen karakterin yerine koyar, onun gibi davranır, onun gibi düşünmeye başlarız. İnsanın karşısındakini tanıması ya da okuması böyle bir şey olsa gerek.

Bu insan manzaraları bazen başrolü kapabildiği gibi kıyıda köşede yardımcı rollerde de olabilir. Rolün önem derecesini insan manzarasını anlama ve sorgulama işini yapanın deneyimlerinin bir sonucu olarak, yazınsal bir tür olarak gözlerimizden yüreğimize damıtılmaya başlar. 

İnsanı okumak, Hacı Bektaş Veli?nin dediği gibi ?Kâinatta okunacak en büyük kitap, insandır. ? bilincine ulaşmakla olabilir. İnanları okumayı başaranlar, çevrelerinde olup biten her şeyin farkındadırlar.  Küçük ayrıntılara dikkat ederler, büyük resmi görürler ve yaşamın en küçük keyiflerini bile yaşayabilirler.

Madem her şey insana dair, o halde insanı, satır satır, kelime kelime, harf  harf oluncaya değin okumalıyız. Belki de insanları okumayı, anlamayı ve öğrenmeyi başardığımızda dünya daha yaşanabilir bir hal alabilir.
 
                9 Ekim 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2699 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım