15 Ekim 2014, 14:35 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Gün milli birlik günüdür - Vural Gündüz

Gün milli birlik günüdür - Vural Gündüz

Atatürk ilke ve devrimleri incelendiğinde, hemen hepsinin iki ortak...


Atatürk ilke ve devrimleri incelendiğinde, hemen hepsinin iki ortak özeliliğinin olduğu görülür. Birincisi çağdaşlaşma teorileri ve uygulamaları olduğu, ikincisi ise milli birlik ve beraberliğin hedeflendiğidir. Atatürk, milli birlik beraberliğinde, çağdaşlaşmada olduğu gibi salt kuru bir slogan olarak kullanmamıştır. Her şeyden evvel çağdaş bir toplum olmanın gereklerinden en önemlisi iç barışın sağlanmış olmasıdır. İç barış ise milli birlik-beraberlikle gerçekleşebilir.

Milli birlik ve beraberlik, milletçe birliği, bir arada yaşamayı ve bütünlüğü belirtir. Milli birlik ve beraberlik, bir arada yaşayan millet fertlerini, birbirine sımsıkı bağlar. Milletçe birlik, milleti oluşturan unsurlarda birlik, beraberlik ve bütünlük demektir.


Milli birlik ve beraberlik duygusu ulusun bireylerini birbirine bağlar. Atatürk, kurtuluş savaşının başlangıcından itibaren milli devlet, milli güç, milli birlik ve berberlik konularına büyük önem vermiştir. Kurtuluş savaşı Atatürk önderliğinde, Türk ulusunun milli birlik ve beraberliğinin bir sonucudur. Yeni kurulan Türk Devleti?nin yaşaması ve çağdaşlaşmasında, milli birlik ve beraberlik çerçevesinde gerçekleşmesi düşünülmüştür.

Milli birlik ve beraberlik aynı zamanda milli devletin gerçekleşme vasıtasıdır.

Milli birlik ve beraberlik, önce milleti teşkil eden unsurlarda birlik ve beraberlik demektir. Millet ise tarihin bir ürünü ve bir sonucu olarak en gelişmiş toplum düzenidir.

Vatan, millet denilen insan topluluğunun, ortak hatıralarını, iftiharlarını, gururlarını, ortak acıları ve isteklerini bünyesinde bulundurur. Vatan, geçmişin kültür mirasını ve zenginliğini içinde saklar. Millet, bu sözünü ettiğimiz vatan üzerinde aynı dille, aynı duyguyla kültür birliği kuran bir bütün haline gelmiş, şuurlu insan topluluğudur. Milletin oluşmasında, vatan (yurt) birliği yanı sıra dil, kültür ve ideal birliğinin de önemli rolü ve yeri vardır.

Dil, birlikte, bir arada yaşayan insanların karşılıklı anlaşma vasıtasıdır. Anlaşan insanlar bir arada yaşarlar. Ortak anlaşma vasıtası olarak dil, millet varlığına en kuvvetli bir basamak teşkil eder. Milleti oluşturan insanların arasında dil birliği kadar, kültür birliğinin de değeri ve rolü vardır.

Kültür, bir toplumun sahip olduğu maddî ve manevî kıymetlerden oluşan bir bütündür.Kültür, bir toplumu diğer bir toplumdan ayırt eden özel bir hayat tarzını da belirler. İnsanoğlunun tabiat ile etkileşiminden doğan kültür, insan tabiatının bir eseridir. Kültür, varlığını ve sürekliliğini toplum hayatına borçludur.

Kültürün, millet dediğimiz varlığın oluşmasında büyük rolü vardır. Kültür gücü olmayan millet, tarihte varlığını ispatlayamaz. Milli birlik ve beraberlik, milletçe birliği ve ortak amaçlara yönelmede de birliği ifade eder. Atatürk?ün dediği gibi, ?Milli hedefler, milli irade yalnız bir kişinin düşünmesinden değil, bütün milletin arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir?.Gerçek anlamda ideal birliği, milli birlik ve beraberlikle sağlanır.

Milli birlik ve beraberlik, ülkenin temel taşı, çatısı, toplumun huzuru, varlığını sürdürmedeki olmaz ise olmazıdır. Milli Birlik, dostluğumuzun ve kardeşliğimizin toplumsal hayata yansımasıdır. Büyük Türk milleti, birlik ve beraberliğe el uzatılmasına izin vermeyecektir.

Unutma! Gün birlik günüdür. GÜZEL ÜLKEMİN İNSANI?

Not: 2010 yılı, Eğitimin Sesi Dergisi, ?Temel İlkemiz, Milli Birlik ve Tam Bağımsızlık? yazısından alıntı yapılmıştır.
                   16 Ekim 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2718 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu