15 Ekim 2014, 14:36 - Anasayfa // Genç Bakış Haberi yazdır

Çok Önemlidir - Yasin Yıldız

Çok Önemlidir - Yasin Yıldız

Belediyemiz tarafından, ilçemizde özelliklede apartman dairelerinde ikamet edenlerin...


Belediyemiz tarafından, ilçemizde özelliklede apartman dairelerinde ikamet edenlerin balkonlardan halı-paspas gibi şeylerin çırpılmamasını ve bulaşık suyu vesaire gibi suların balkonlardan dışarıya dökülmemesini sağlamaya yönelik bir uygulamada ve bu yönde gerekli cezai yaptırımlarda bulunulursa, son derece faydalı bir uygulama yapılır düşüncesinde ve kanaatindeyim.

Şöyle ki temizlik adına gerçekleştirilen davranışlar, öbür taraftan bir başkasının rahatsızlığına ve huzursuzluğuna yol açmamalıdır.

Zaten 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 737.maddesinde geçen; ?Herkes, taşınmaz mülkiyetinden doğan yetkileri kullanırken ve özellikle işletme faaliyetini sürdürürken, komşularını olumsuz şekilde etkileyecek taşkınlıktan kaçınmakla yükümlüdür. Özellikle, taşınmazın durumuna, niteliğine ve yerel âdete göre komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi aşan duman, buğu, kurum, toz, koku çıkartarak, gürültü veya sarsıntı yaparak rahatsızlık vermek yasaktır?.

Ve 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanununun 18.maddesinde geçen; ?Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler? şeklindeki ifadeler her şeyi açık ve net bir biçimde izah eder nitliktedir.

Temizlik elbette şarttır ve son derece gereklidir. Ancak temizlik esnasındaki hal ve hareketler, kesinlikle ve kesinlikle yoldan geçenler de dâhil olmak üzere apartmandaki diğer komşuların mağduriyetine sebep olmamalıdır. Ve gündüz saatlerinde yapılabilecek olan temizlik işleri, gürültü çıkarmamak ve kimseyi rahatsız etmemek adına insanların dinlendikleri ve istirahat ettikleri akşam saatlerine bırakılmamalıdır. Çünkü komşuluk ilişkileri çok önemlidir ve insanın başına bir iş geldiğinde yerine göre imdadına ilk yetişecek olan komşusudur.

Ancak bazıları herhalde bu bilinçten son derece uzak olmuş olacaklar ki geçtiğimiz kurban bayramının 3.günü gece tam uyuma moduna geçtiğim bir anda -gündüzler çuvala girmiş(!) olacak ki- saat 1?e 10 dakika kala bir kat üstümüzde oturan şahıs, elektrik süpürgesini açıyor ve yerleri süpürmeye başlıyor.

Aynı şahıs ertesi gün ise yani geçtiğimiz kurban bayramının son günü akşamında gece saat 23:00 ile 23:30 arasında, o esnada kitap okumakta olan benim de dikkatimin dağılmasına ve rahatsızlığıma yol açarcasına tak tuk ses yaparak balkon yıkıyor.

Hâlbuki bu gibi işler, akşamları insanların evlerinde dinlendiği bir saatte değil de hiç kimsenin rahatsızlığına meydan vermeksizin gündüz saatlerinde de yapılabilecek işlerdir. Ve gündüzler çuvala girmemiştir.

Onun içindir ki hiç kimsenin sabrını taşırma uğrunda bir densizliğe asla başvurmamalı ve sonradan başımızı ağrıtacak yanlışlıklara sapmamalıyız.

Ve ikamet ettiğimiz apartmanlarda da evimize girer çıkarken diğer komşuların rahatsızlığına neden olmamak adına taşkınlıktan-çığırtkanlıktan ve gürültü çıkartmaktan son derece uzak durmalı ve durabilmeliyiz. Küçük çocuklara da bu bağlamda gerekli düşünceleri aşılayabilmeliyiz.

Saygı ve sevgilerimle efendim.
 

                 16 Ekim 2014  
 Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2671 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Genç Bakış Haberleri

Tümü
Ne oldu? Ne oldu?
Her ne kadar son bir kaç yıldır pek duymasam ve karşılaşmasam da bir zamanlar...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
alman kurdu