22 Ekim 2014, 13:16 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Kuraklığın Pençesinde, Bavullar - Vural Gündüz

Kuraklığın Pençesinde, Bavullar  - Vural Gündüz

Gündelik hayatımızı, çoğu zaman siyaset üzerinden okumak gibi...


Gündelik hayatımızı, çoğu zaman siyaset üzerinden okumak gibi kolaycı bir anlayışa kapılıyoruz. Siyaseti de medya üzerinden okumaya çalışıyoruz. Ama gündelik hayatın ritmi, siyasete indirgenecek kadar basit değil. Köylerde bile internet erişimi olduğunu düşündüğümüzde, artık ayrı hayatları paylaşıyoruz. Toplumsal yapımız, bizim kontrolümüz dışında hızla değişime uğruyor. Bu değişim toplumun ne kadarını kapsıyor? Bunu bugünden kestirmek çok zor. Değişime ayak uydurdum demek,  ne kadar doğru? Tartışılır?

Bir kesim teknolojinin her türlüsünü kullanma yeteneğine ve imkânına sahipken, aynı şehrin varoşlarında tam bir çaresizlik yaşanabiliyor. Toplumsal yapı değişmekle birlikte etkisi aynı mekânda farklılıklar gösterebiliyor. Bununla birlikte, toplumsal dinamiklerimizi etkileyen en önemli unsurlarından göç kavramının etkilerini, bilgi toplumunun araçları ile gün geçtikçe hayatımızda daha fazla hissediyoruz. Öyle ki, bir taraftan feodalite sürerken bir taraftan bilgi toplumu karmaşasının vahşi izlerini en hoyrat biçimde yaşamak zorunda kalıyoruz.  

İnsanımızın büyük bir kısmı, doğduğu yer dışında yaşıyor veya yaşamak zorunda kalıyor. İnsanımız 1960?lı yıllarla birlikte iş bulup daha iyi hayat sürdürmek umuduyla büyük şehirlere, hatta yurt dışına göçmeye başladı. Göç olgusu, 1990?lı yıllarda zirve yaptı. Günümüzde kentlerde yaşayan nüfus, köyde ya da kırlarda yaşayan nüfusu geçmiş durumda. Köylerinden gelenler, ilk zamanlar akrabalarının ya da hemşerilerinin yanında kalıyorlardı. Büyük şehirlerde, aynı köylülerin aynı kasabalıların bir araya geldiği mahalleler oluşuyordu. Bu geleneğin günümüzde sürdüğünü söylemek pek mümkün değil.  Eskisi gibi dayanışmadan, hemşericilikten bahsedemiyoruz.

Köyden ilçeye, ilçeden başka illere göç halen sürüyor. Göç adım adım akıyor ve akmaya da devam edecek. Göçün sosyolojik nedenleri olduğu gibi, iklimden kaynaklanan nedenleri, yakın zamanda ülkemiz insanı üzerinde daha fazla etkisini gösterecek.

2014 yılı içerisinde ?Konya Havzası? olarak adlandırılan (Konya, Nevşehir, Aksaray, Karaman) coğrafyada yer altı suyu en alt seviyeye inmiş durumda. Bu sorunun çözülme ihtimali de yok. Tarım Bakanlığı bunu kamuoyuna duyurdu. Kısacası; Konya Havzası?nın ?hidrolojik kuraklığa? girdiği, resmen tescillenmiş durumda.

Bu nedenle bilim insanları önümüzdeki yıllarda, insanların zorunlu olarak, daha iyi yaşayabilmek ve suya ulaşabilmek için anayurtlarını terk etmek zorunda kalacağını öngörmektedirler. Bu durum bize kuraklığın, göçün birinci nedeni olacağını gösteriyor. Yani,  eskiden insanlar daha iyi bir hayat için doğdukları yeri terk ederken, ilerleyen yıllarda hayatta kalmak için doğduğu yerleri terk etmek zorunda kalacak.

Göç ile birlikte büyük şehirler daha büyük olmakla birlikte toplumsal sorunlarımız da artacak. O gün geldiğinde hazır olmalıyız. Nüfusumuzun çok büyük bir kısmının şehirlerde yaşayacağı, artık herkesin bildiği bir gerçek. Onun için birlikte yaşamanın ortak kültürünü ve kurallarını yaratmak zorundayız. Yarın geç olabilir.

Bu arada, Şereflikoçhisar?da Konya havzası içerisinde yer alıyor. Kötü haberi en son söylemek istedim.

                  23 Ekim 2014Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2652 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.172 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]